شهادت امام جواد علیه السلام

در این پست از سایت سیب موز برای شما زندگینامه  امام جواد را آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

زندگینامه هر کدام از پیامبران و امامان گنجینه ای بسیار ارزشمند و مهم  و حکمت آموز می باشد ، همه این پیامبران با تمام وجود زندگی خود را در راه اشاعه و ترویج دین فدا کردند ، امام جواد یکی از این امامان هستند که در دورانی که حساسیت و نظارت بر ایشان بی نهایت زیاد بود دست از ترویج دین اسلام و اشاعه فرهنگ خدا پرستی و یکتا پرستی بر نداشتند ، گروه اخبار سیب موز سعی دراین مقاله سعی بر این داشته تا زندگینامه این امام بصورت خلاصه برای شما همراهان سایت سیب موز حکایت کند :

شهادت امام جواد علیه السلام

زندگینامه امام جواد

ولادت امام جواد علیه السلام

کلینی، شیخ مفید و شیخ طوسی تولّد آن حضرت را در ماه رمضان دانسته‏اند. ولی در مصباح کفعمی آمده است که: ابن عیاش گفت توقیعی توسط شیخ بزرگوار أبو القاسم (رضوان اللَّه علیه) با این جملات خارج شد: «اللهم انی اسألک بالمولودین فی رجب:محمّد بن علی الثانی و ابنه علی بن محمّد المنتخب». ابن عیاش میگوید ولادت حضرت جواد(علیه السلام) در دهم ماه رجب بود. اما چیزی که مسلم است این است که حضرت در سال 195 هجری در مدینه به دنیا آمده اند.در خانواده امام رضا - علیه السلام - و در محافل شیعه، از حضرت جواد - علیه السلام -، به عنوان مولودی پرخیر و برکت یاد می‏شد. چنانکه «ابو یحیای صنعانی» می‏گوید: روزی در محضر امام رضا - علیه السلام -، فرزندش ابو جعفر را که خردسال بود، آوردند. امام فرمود:«این مولودی است که برای شیعیان ما، با برکت ‏تر از او زاده نشده است»

اخلاق وفضایل امام جواد علیه السلام

نهمین پیشوای ما را به خاطر دست بخشنده و گستردگی جود و کرم، «جواد» می‏خوانند. امام جواد علیه السلام وقتی خبر بیماری کسی را می شنید، به عیادتش می شتافت و از او دلجویی می کرد. غذای امام جواد علیه السلام همانند جد بزرگوارش امیرمؤمنان علیه السلام خیلی ساده و به دور از تشریفات بود. ایشان همانند فقیران جامعه غذا می خورد و با دیگران هم غذا می شد. در بسیاری از احادیث آمده است که آن‏حضرت از آنچه دردرون ضمایر مردم می‏گذشته و یا رویدادهایی که در آینده برای آنها پیش‏ می‏آمده، مطّلع بوده و از آنها خبر می‏داده است.

این احادیث رساننده این‏ مفهوم است که‏ این امامان بزرگوار از راه الهام یا به وسیله پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به خدای سبحان مرتبط بوده‏اند و از این طریق، به گونه مستقیم، از مناسبتها،ایام و مناسبتها - علم و معرفت سیراب‏ می‏شدند؛ در حالی که سایر مردم مثلاً از راه حواس و تجارب به علم ‏و دانش نایل می‏آیند.

در اینجا مواردی از جود و احسان حضرتش را به نظاره می نشینیم:

علی بن مهزیار می گوید که دیدم حضرت امام جواد علیه السلام نماز واجب و غیر واجب خود را در یک قبای خز طارونی به جای آورد و به من هم قبای خز دیگری بخشید و فرمود: «این لباس را هنگام نماز پوشیده ام» سپس به من فرمود: «ای علی! این لباسِ اهدایی را هنگام نماز خواندن بپوش.»

«محمد بن سهل بن الیسع قمی» از افرادی است که به افتخار دریافت لباس متبرک از امام نهم علیه السلام نائل آمده است. او در این باره می گوید که من در شهر مکه، مجاور بودم. از آنجا به مدینه آمدم و به حضور حضرت جواد علیه السلام رسیدم. در نظر داشتم که از آن امام عالیقدر درخواست کنم که به من لباسی به عنوان تبرک عنایت کند؛ اما فرصت نشد و از محضرش خداحافظی کردم ... و از شهر مدینه منوره بیرون آمدم.

در همین موقع که به راه افتاده بودم، پیکی از راه رسید. او لباسی را به همراه داشت که در بقچه ای پیچیده بود و از اهل کاروان درباره «محمد بن سهل قمی» می پرسید تا این که به من رسید و من را شناخت. به من گفت: «مولای تو (امام جواد علیه السلام) این لباس را برایت هدیه فرستاده است. لباس های اعطایی امام علیه السلام دو لباس نرم و نازک بود. احمد بن محمد گفته است: «محمد بن سهل قمی» از دنیا رفت. من او را غسل دادم و در آن دو لباس اهدایی امام علیه السلام او را کفن کردم.

شهادت امام جواد علیه السلام 2

امام جواد

مادر بزرگوار ایشان

مادر آن حضرت سبیکه [سکینه‏] نوبیّه و به روایت دیگر خیزران بوده که او را از خانواده امّ المؤمنین ماریه قبطیه دانسته‏ اند. نام مادر آن بزرگوار، ریحانه نیز ذکر شده است، به نوشته نوبختی نام این بانو درّه بوده که بعدها او را خیزران خوانده ‏اند.

حضرت موسی بن جعفر علیه السلام به یزید بن سلیط می فرمایند: ... بعد از من امر امامت با پسرم علی است . ای یزید وقتی که بعد از من او را ملاقات کردی و خواهی کرد به او مژده بده که پسری امین ، ماءمون و مبارک برایش متولد خواهد شد او به تو خبر می دهد که تو مرا ملاقات کرده ای ، به او بگو کنیزی که آن پسر از او به دنیا خواهد آمد از بستگان ماریه قبطیه کنیز رسول خداست.گر توانستی سلام مرا به آن کنیز (مادر امام محمد تقی ) برسان  و همین موضوع حکایت از رتبه والای آن بانوی فضیلت دارد.اگر توانستی سلام مرا به آن کنیز (مادر امام محمد تقی ) برسان  و همین موضوع حکایت از رتبه والای آن بانوی فضیلت دارد.

القاب و کنیه حضرت

مشهورترین لقب امام، «جواد» است و القاب دیگری همچون: زکی، مرتضی، قانع، رضی، مختار، متوکل، منتجب نیز برای آن حضرت برشمرده‏ اند. کنیه‏ اش ابو جعفر است که معمولا در روایات تاریخی ابو جعفر ثانی ذکر می‏ شود تا با ابو جعفر اول، یعنی حضرت باقر علیه السّلام اشتباه نشود

همسران و فرزندان ایشان

همسران آن حضرت :حضرت سمانه خاتون سلام الله علیها و ام الفضل دختر مأمون که جاسوس در خانه حضرت بود و حضرتش را با سم به شهادت رسانید. فرزندان ایشان :

امام علی النقی علیه السلام

ابواحمد موسی مبرقع:ایشان جد سادات رضوی است که الحمدلله نسل فرزندان وی هنوز هم زیاد هستند و بسیاری از سادات نسبشان به و میرسد.وی اولین فرد از سادات رضوی است که در سال 256 هق به قم وارد شد و چون همواره به روی خویش رقع (نقاب ) می انداخت بنابراین به ایشان موسی مبرقع می گویند.

حکیمه خاتون سلام الله علیها:وی از زنان نیکوکار، اهل عبادت ، تیزهوش ،بود که در موضوع ازدواج امام حسن عسکری علیه السلام با نرجس خاتون مادر حضرت حجت ثانی عشر روایاتی از ایشان نقل شده است.

مادر تمام این بزرگواران سمانه خاتون سلام الله علیها بوده اند.

امام نهم شیعیان حضرت جواد (علیه السلام) در سال 195هجری در مدینه ولادت یافت . نام آن بزرگوار محمد و معروف به جواد و تقی است . القاب دیگری مانند رضی و متقی نیز داشته ولی تقی از همه معروفتر است.

امام محمد تقی (علیه السلام) هنگام وفات پدر 8 ساله بود و پس از شهادت جانگداز حضرت رضا (علیه السلام) مقام امامت به فرزند ارجمندش حضرت جوادالأئمه (علیه السلام) انتقال یافت.مأمون خلیفه عباسی که همچون سایر خلفای بنی عباس از پیشرفت معنوی و نفوذ باطنی امامان معصوم و گسترش فضایل آنها در بین مردم هراس داشت سعی کرد پسر امام رضا را تحت مراقبت خاص خویش قرار دهد.

شهادت امام جواد علیه السلام 3

شهادت امام جواد

ازدواج امام جواد (ع)

مأمون نخستین کاری که کرد، دختر خویش ام الفضل را به ازدواج حضرت امام جواد (علیه السلام) درآورد تا مراقبی دائمی و از درون خانه، بر امام گمارده باشد.

دلیل دیگری که مأمون دختر خود را به ازدواج امام در آورد کشاندن امام به سمت خود بود، چرا که تصور می کرد امام با این وصلت مجذوب مادیات و جاه و مقام شده، قداست وی خدشه دار و از راه اصلی منحرف، شیعیان متفرق شده و مأمون خود قوی می شود .مأمون همچنین می خواست با این وصلت علویان را از اعتراض و قیام بر ضد خود باز داشته، خود را دوستدار و علاقمند به آنان نشان دهدد.

و البته باید در نظر داشت امامان از آنجا که از آینده اطلاع دارند، هیچ کاری را بدون آگاهی انجام نمی دهند، امام جواد نیز بخوبی از دسیسه های مأمون آگاه بود و با علم به وصلت با دختر وی رضایت داد. برای پذیرش این وصلت از سوی امام دلایلی ذکر شده است، از جمله اینکه: حفظ شیعیان از جمله دلایل امام محمدتقی(علیه السلام) برای این وصلت بوده است، امام با وجود آگاهی از حیله و نیرنگ مأمون به این وصلت رضایت می دهد تا شیعیان را از دسیسه های کینه توزانه مأمون حفظ کند.

امام اگرچه تن به این ازدواج داد، اما شواهد تاریخی گواه این حقیقت است که مأمون نتوانست به حیله های از پیش تعیین شده خود دست یابد.

دوران امامت امام جواد (ع)

امام جواد(علیه السلام) در سال 203 هجری قمری پس از شهادت پدرش امام رضا (علیه السلام)، در سن هشت سالگی، به امامت رسید دوران هفده ساله امامت او با حکومت مأمون و معتصم، خلفای عباسی، همزمان بود.

هنگامی که امام رضا (علیه السلام) به دعوت مامون از مدینه به توس رفت امام جواد (علیه السلام) که کودک بود، مانند دیگر افراد خانواده حضرت رضا (علیه السلام) در مدینه ماند و در سال 202 هجری قمری برای دیدار پدر به مرو رفت و سپس به مدینه بازگشت.

از ویژگیهای بارز و شناخته شده امام، جود و بخشش آن بزرگواراست.

مناظرات علمی امام جواد (علیه السلام )

از جمله مناظرات حضرت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مناظره با یحیی بن اکثم

مناظره با عموی خویش عبدلله بن موسی برای اثبات امامت خویش در نزد شیعیان

مناظره با یحیی بن اکثم در مورد فضاپل خلفا

مناظره با قاضی القضات معتصم در مورد قطع دست یک دزد

سفر حج و شهادت

امام جواد (علیه السلام) به سفر حج رفت و از آنجا به مدینه بازگشت و تا پایان خلافت مأمون در آن شهر ساکن بود. پس از مرگ مأمون به دستور معتصم عباسی، در سال 220 هجری قمری، به همراه همسرش ام الفضل، به بغداد رفت و بنابر برخی روایتها به دستور معتصم مسموم شد و در همان سال به شهادت رسید.امام جواد(ع) آخر ماه ذیقعده سال 220 هجری به سرای جاویدان شتافت . مزار مطهر وی در کاظمین است.

شهادت امام جواد علیه السلام 4

امام جواد

مناسبتها،ایام و مناسبتها -

mehrnews.com

tebyan.net