پیام صالحی: به زودی یک آریان جدید خواهم ساخت

سیب موز :مجله زندگی ایده آل: اگر بخواهیم از مهم ترین پایه شکل گیری آریان نام ببریم قطعا پیام صالحی نخستین گزینه است. او تنها عضو گروه است که در این سال ها آلبومی انفرادی را هم با صدای خودش منتشر کرده است. صالحی در کنار فعالیت های موسیقایی اش، مدیریت یک مجموعه طراحی و ساخت مبلمان با عنوان «سون» را هم بر عهده دارد. او به زودی با آلبومی تازه به میدان رقابت برمی گردد؛ آلبومی که می گوید چهره جدیدی از او را به نمایش خواهد گذاشت.

بنا به گزارش سیب موز : مخالفت با پخش آلبوم

من مخالف پخش آلبوم «خداحافظ» بودم چون به نظر شخص من فقط دو، سه قطعه آن مورد تایید و منطبق با سلائق من است. آلبوم آخر بیشتر سلیقه علی پهلوان بود. از آنجا که مدتی هم نبودم، در غیاب من یکسری کارها انجام شد که مورد تایید من نبود.

پیام صالحی: به زودی یک آریان جدید خواهم ساخت

خداحافظی با استقلال کاری

آریان در سال های اخیر دچار حواشی زیادی شد اما مساله مهم این است که از شروع کار گروه ما هیچ گونه استقلالی نداشتیم. البته می توانم بگویم در آلبوم اول و دوم نظرات همه بچه ها اعمال می شد و بیشتر به آنچه در پس ذهن من بود نزدیک بود اما بعد شرکت ترانه شرقی تمام کارها را قبضه کرد تا جایی که بچه ها به نوعی هیچ ارتباطی با دنیای بیرون موسیقی، نوازنده ها و خواننده ها نداشتند. به مرور هم انگیزه های لازم برای من از بین رفت چون دیگر نظرات من در کار مهم نبود.

شروعی تازه با سلیقه خودم

قطعا من از آنچه به سر آریان آمد بسیار ناراحت شدم. حتی یک سال پیش از آمریکا برگشتم و با همه تماس گرفتم و صحبت کردم. اما هیچ اتفاقی نیفتاد و من از این مساله خسته شدم و به سمت شروع کار دیگر رفتم. با تعدادی از بچه های آریان و اساتید و چهره های مطرح موسیقی مشغول کار هستیم و آلبوم مان به عنوان شروع یک پروژه بزرگ، پروسه اخذ مجوز را طی می کند که وقتی آن را بشنوید متوجه خواهید شد که دقیقا هدف و سبک من از موسیقی چه بوده است. حتی آلبوم انفرادی و تک ترانه هایی هم که داشتم 20درصد خواسته های من نبودند و تنها کارهایی بودند که من فضای خارج از گروه آریان را هم تجربه کنم؛ آن هم با امکانات و ارتباطی که در اختیار داشتم.

جاده صاف کن های موسیقی

راستش در تمام این سال ها آریان مشکلات زیادی داشت. ما برای خیلی ها جاده صاف کن بودیم؛ کنسرت های ما بارها لغو شد، حواشی زیاد بود و استرس زیادی را تجربه کردیم اما ادامه دادیم چون بچه ها همیشه با عشق کار می کردند. خب یواش یواش بچه ها بزرگ تر شدند و معقولانه توقعات و انتظارات شان بالا رفت چون نیازشان عوض شده بود اما در عین حال همیشه کمترین دستمزدها را می گرفتیم و این، شکاف ها را زیاد می کرد.

همه چیز بدون نظر من

اساسا ارتباط آقای رجب پور با علی پهلوان خوب بود و سلیقه ایشان بیشتر اعمال می شد تا جایی که من اصلا خودم را کنار کشیدم و فقط به خاطر تعهدی که داشتم و وجهه آریان و آن دور هم بودن، می آمدم، می خواندم و می رفتم. حتی نوع تنظیم ها بدون نظر و مشورت من انجام می شد.

آریان نامی متعلق به من

نمی دانم چرا بعضی صحبت ها مطرح می شود؛ مانند اینکه آقای رجب پور عنوان می کنند نام آریان مال من است. اساس آریان را من ایجاد کردم. فکر و نام آن متعلق به من است. اصلا من آریان را درست کرده بودم. یک گروه با سبک موسیقی سنتی بود که در آن سیامک خواهانی ویولن و برزویه بدیهی هم تنبک می زدند. در سربازی با علی پهلوان ایده ام را مطرح کردم و قرار شد که بعد با هم کار کنیم. اسم را گذاشتیم و بچه ها موافقت کردند؛ اصلا کسی در فکرش نبود که آریان چه هست و. . . من آن را در ارشاد ثبت کردم و دنبال مجوزها رفتم که بعد با آقای رجب پور آشنا شدم. آن موقع هم برای سه آلبوم با ترانه شرقی قرارداد بستم که تمام محصولات کار برای شرکت باشد. بعد از آن این علی پهلوان بود که خواست همکاری را با ترانه شرقی ادامه بدهیم؛ در حالی که من مخالف بودم.

انگیزه های رو به رکود

این اواخر که می خواستیم انحصار شرکت ترانه شرقی را برداریم آقای رجب پور یک رقم عجیب و غریب پیشنهاد دادند که اصلا قابل درک نبود. برای انتشار آلبوم هم آنقدر امروز و فردا کردند که حتی علی پهلوان هم دلسرد شد و رفت به استرالیا تا به کارهایش برسد. ما در این سال ها بارها اختلاف نظر داشتیم اما به رغم آن و تمام مشکلات ادامه می دادیم و همه گذشت می کردیم. این اواخر دیگر واقعا چنین چیزی امکان پذیر نبود و اختلاف ها به قدری بالا گرفت و کم کاری به حدی زیاد شد که همه دلسرد شدند. ما سه سال کنسرت نداشتیم. برای خواننده چه چیزی بدتر از نرفتن روی صحنه است؟ آلبومی در کار نبود و. . . انگیزه ها در این حالت به رکود می رود و دوری بچه ها از هم ضربه وارد می کند. تا اینکه علی پهلوان پیشنهاد داد همه چیز را تمام کنیم و آریان به آخر خط رسید.

جدایی به خاطر خاطرات آریان

درست است که من خارج از گروه هم کار کردم و حتی یکی، دو سال در آمریکا به موسیقی، خوانندگی و یادگیری ادامه دادم. اما این، دلیلی برای نادیده گرفتن آریان نبود. هریک از بچه ها تجربه هایی تازه داشتند که می توانستیم همه آنها را در اختیار آریان قرار بدهیم. حتی کلی جلسه گذاشتیم و مذاکره کردیم و من به عنوان نماینده بچه ها رفتم با ترانه شرقی صحبت کنم اما یک دفعه ورق برگشت و طوری شد که انگار پیام می خواهد همه چیز را به هم بزند، من هم آن را رها کردم. دیدیم بهتر است تا آریان و نام و خاطراتش بیشتر از این لطمه نخورده از هم جدا شویم.

حسرت و غصه های بی فایده

طی یک سال گذشته تمام غصه هایم را خورده ام. شما اگر برای مساله ای نگران این ناراحتی و نگرانی هستید باید قبل از وقوع آن باشد. وقتی که اتفاق افتاد دیگر کاری نمی شود کرد و غصه فایده ندارد. فقط حسرت و ناراحتی می ماند که چرا ادامه پیدا نکرد. من واقعا ناراحتم و اصلا دوست نداشتم کار آریان به اینجا بکشد و این طور تمام شود. این حق آریان نبود.

پیش به سوی آریان جدید

به شما قول می دهم به زودی یک آریان جدید خواهم ساخت. شاید باید این اتفاق می افتاد تا مسیرها مشخص شود و شما خواهید دید در کار جدیدم یک پیام صالحی جدید می آید. نمی توانم و نمی گویم چه درصدی از موفقیت آریان به خاطر من بود چون همه آنچه به آن رسیدیم نتیجه یک کار گروهی بود و هرکسی که در گروه بود برای آن زحمت کشید. شاید سهم من فقط در جرقه ایجاد گروه متفاوت باشد. از حق نگذریم در این سال ها محسن رجب پور هم زحمت زیادی برای گروه کشید؛ اینکه در دادن حق بچه ها منصف بوده یا نه بحث دیگری است یا علی پهلوان بسیار زحمت کشید اما من بعد از دیدن یکسری مسائل سعی کردم نقشم را کمرنگ کنم و بیشتر وقتم معطوف چیزهایی مثل طراحی لباس گروه شد.

پیام صالحی: به زودی یک آریان جدید خواهم ساخت 2

حضور چهره های مهمان

هسته اصلی گروه آریان کاملا شکل گرفته بود و این طور نبود که بشود یا بخواهیم آدم جدیدی را به گروه اضافه کنیم. هرچند در این سال ها چهره های متعددی به عنوان نوازنده مهمان وارد کار شدند- افرادی مانند دارا دارایی، علیرضا میرآقا، شهاب حسینی و... -اما این طور نبود که بخواهیم کسی را جایگزین شخص دیگری کنیم. البته این را هم بگویم که در تمام این ماجراها بشخصه هیچ نظری ندادم و اساسا بعد از مدتی این محسن رجب پور و علی پهلوان بودند که تصمیم می گرفتند! شاید اگر آن دموکراسی لازم در گروه بود، خیلی از این اتفاقات نمی افتاد.

یک سورپرایز ویژه

برای آلبوم جدیدم این طور نبود که همه چیز را سرسری و به سرعت جمع آوری کنم. برای مثال یاحا کاشانی که ترانه های کار را گفته در طول بیش از یک سال گذشته مدام با من در تعامل بوده است. برنامه ریزی این آلبوم بسیار طول کشیده و حاصل حضور و تلاش چهره های متعددی است که باعث شده به شما این قول را بدهم با کاری کاملا متفاوت و بسیار حرفه ای روبه رو خواهید بود. در مورد اسم آلبوم هم بگذارید چیزی نگویم تا یک سورپرایز برای من و علاقه مندان به گروه آریان باشد.

مخاطب بدون شبکه اجتماعی

درست است که از این پایان غیرمنتظره بسیار افسوس می خورم اما هرگز از عضو آریان بودن پشیمان نیستم. هنگام شروع کار ایده های بزرگی در سر داشتیم و شاید به رغم همه محدودیت ها، توانستیم به 60 تا 70درصد آنچه می خواستیم برسیم. اما بازهم که نگاه کنید، به نسبت چهره هایی که در سال های اخیر کار می کنند ما با سختی و تلاش فراوان به همین میزان موفقیت دست پیدا کردیم. آن زمانی که آریان شروع به فعالیت کرد و تا چند سال بعدش چیزی به اسم شبکه های اجتماعی وجود نداشت اما توانست با همان سطح از تکنولوژی به مخاطب های بسیاری دست پیدا کند. واقعا افسوس می خورم که این موفقیت ادامه پیدا نکرد!