تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+)

فرارو: "تایپوسام" جشنواره ای مذهبی است که هرساله درغارهای "باتوی" مالزی برگزار می شود و هزاران نیایشگر و بازدیدکننده را به خود جلب می کند. این مراسم که از شهرت جهانی برخوردار است سالانه توریست های زیادی را از نقاط مختلف دنیا به معبد باتوکیو می کشاند.

هندوهای تامیل در کشورهای جنوب شرق آسیا از چند روز قبل به استقبال جشنواره "تایپوسام" رفتند و کوالالامپور و دیگر شهرهای مالزی نیز شاهد حرکت ده ها هزار نفر هندی است که از معابد خود در حالی که چهره ای متفاوت با روزهای دیگر گرفته بودند، به حرکت در آمدند.

منطقه مرکزی شهر کوالالامپور نیز از روز شاهد حضور ده ها هزار هندو بود که همراه با ارابه نقره ای که از نظر آنها مقدس است حرکت کردند تا به اصطلاح به زندگی خود برکت دهند و خیر را جایگزین شر کنند.

براساس روایت هندوها، این جشن زادروز «موروگان» پسر «شیوا» و «پروتی» است. «پوسام» نیز در واژه تایپیوسام نام اختری است که بنا به باور هندوان، در این وقت از سال در اوج فلک قرار می گیرد. این تامیل ها نیز در این روز حرکاتی سنتی انجام می دهند و غسل از دیگر آئین های این روز است.

«باتو کیو» نام معبدی در 13 کیلومتری شمال شهر کوالالامپور است که به دلیل نزدیکی به تپه ها و مجموعه غارهای اطرافش و نزدیکی به رودخانه باتو که در پشت این تپه واقع است به معبد غارهای باتو شهرت دارد و هندوها به مناسبت جشنواره تایپوسام به آنجا می روند.

مهمترین بخش این آیین زمانی اتفاق می افتد که این افراد وقتی به معبد می رسند، نذورات خود را با قلاب و نیزه به بدن وصل می کنند و با پیمودن 272 پله این معبد خود را به غار می رسانند تا نذورات را تقدیم کنند. عکس های رویترز و اسوشیتدپرس برگزاری این آئین در روزهای اخیر را نشان می دهد.

تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 2 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 3 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 4 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 5 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 6 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 7 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 8 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 9 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 10 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 11 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 12 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 13 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 14 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 15 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 16 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 17 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 18 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 19 تایپوسام؛ آئینی با نمایش دلخراش (16+) 20