20 راه برای داشتن زندگی شادتر

20 راه برای داشتن زندگی شادتر مدیریت زندگی این است که موفق به کاهش حداقلی این مهمان ناخوانده برای خود و دیگران شویم، نه عامل تولید آن باشیم و نه شاهد قربانی گرفتن آن. در عصری زندگی می کنیم که تقریباً برای همه اضطراب و استرس، جزئی از زندگی را تشکیل می دهد. استرس مادر بیماری هاست. سلامت در گرو کم کردن این دلهره ها از زندگی است. مدیریت زندگی این است که موفق به کاهش حداقلی این مهمان ناخوانده برای خود و دیگران شویم، نه عامل تولید آن باشیم و نه شاهد قربانی گرفتن آن.

20 راه برای داشتن زندگی شادتر

شاد بودن و شاد زندگی کردن اثرات و ویژگی های زیادی دارد ، در بهبود روابط انسان ها موثر است، باعث طول عمر می شود ، سن افراد را کمتر نشان می دهد و حتی نقش درمانی دارد.شاید بعضی ها بگویند با این مشکلات اقتصادی و مشکلات زندگی و ترافیک و... چطور می شود شاد بود؟ چگونه می توان شاد بود و شاد زندگی کرد؟ عواملی وجود دارند که کمک می کنند زندگی شاد و سالمی داشته باشیم: ارتباط با خدا دل ها فقط با یاد خدا آرام می گیرد. یکی از علل طولانی بودن عمر برخورداری از درون آرام و ایمانی راسخ به خالق یکتاست. رضایتمندی انسان موحد تسلیم خدا و مقدرات اوست. کسی که خود را بنده می داند و تقدیر امور را به خدا می سپارد، آسوده و راضی خواهد بود. عمل به وظیفه عمل شخصی: مثل وقتی که درس می خوانیم و به مقطعی می رسیم که از آن خوشحالیم.عمل اجتماعی: مثل وقتی که شما در زلزله صحنه کمک کردن به دیگران را می بینید و خوشحال می شوید.عمل دینی: دستورات دینی اگر چه ظاهراً سخت است ، اما نشاط آفرین است. حضرت علی (ع) می فرمایند: هر کس در انجام وظیفه کوتاهی کند به غم مبتلا می شود. مدیریت زندگی این است که موفق به کاهش حداقلی این مهمان ناخوانده برای خود و دیگران شویم، نه عامل تولید آن باشیم و نه شاهد قربانی گرفتن آن یادآوری نعمت ها کافی است کمی فکر کنیم؛ می بینیم که غرق در بهره های ظاهری و باطنی ، جسمی و روحی هستیم. یاد آوری نعمت ها باعث تقویت حس قدردانی و رسیدن به نشاط درونی است. سحرخیزی سحر خیزی خواص جسمانی دارد. لطافت باد صبا و آرامش سحر بر تار و پود روح اثر می گذارد و باعث سر زندگی جسم در طول روز می شود. انتخاب همسر همسر خوب می تواند مایه آرامش و احساس خوشی باشد. حضرت علی(ع) مصاحبت با حضرت زهرا(س) و نگاه به صورت او را مایه زدودن غم ها می دانست.

20 راه برای داشتن زندگی شادتر 2

ایجاد فضای مفرح بخشی از شادی با تمیز کردن باغچه و دیدن رویش گل ها و هرس کردن درخت ها و سپری کردن زمان در طبیعت و مراکز تفریحی حاصل خواهد شد. ورزش زمانی که فرد از تحرک فاصله بگیرد، بی رغبت و رنجور خواهد شد و روزگار را با کسالت سپری خواهد کرد. هنگام ورزش بخش قابل توجهی از سمومات بدن دفع می شود که این خود نشاط به همراه می آورد. ترویج ورزش ( خصوصا شنا، سوارکاری و تیر اندازی) نقش به سزایی در حفظ سلامت و نشاط جامعه دارد. انضباط منظم بودن و ترتیب در کارها ، ضد اضطراب و سردرگمی است. داشتن مقررات کاری ، آرامش خاصی توام با نشاط به انسان می دهد چون تمام کارها به طور اصولی و به موقع در جای خود قرار می گیرد. رنگ اکثر انسان ها همان طور که از لباس و وسایل بدقواره خوششان نمی آید از رنگ های کدر هم استقبال نمی کنند. طبع سالم و مختار با رنگ های روشن و شادی آفرین سازگارتر است. مسافرت دیدن مکان های تاریخی و مناظر زیبا باعث آرامش و شادی روح در دنیای استرس زای کنونی است. حجامت حجامت آثار فراوان جسمی ، روحی و روانی دارد. تنها یکی از فواید حجامت ، شادی و سلامت جسم و بازیافت قوای تحلیل شده است. آب دیدن آب، تماس با آن و چشیدن آن همه مولد شادی است. توصیه به شنا ، تجدید وضو، غسل های شرعی، تماشای آب روان و ... تنها یک امر دینی نیست، بلکه به خاطر سرزندگی و طراوت جسم هم هست. اشتغال حضرت علی (ع) می فرمایند: بهترین سرگرمی کار است. بی کاری غیر از آفات شخصی و اجتماعی، ملال آور و ضد عافیت است. حتی گاهی یک فهرست نویسی ، مثل نوشتن کارهای روزانه منزل، در منظم کردن افکار و درآمدن از نگرانی مفید است. معاشرت آن هایی که دوستان صمیمی دارند، دارای فشار خون بهتر و قند سالم تر هستند. افرادی که تنها هستند و از جمع جدا افتاده اند ، 3 تا 5 برابر بیشتر از آنان که احساس عشق می کنند ، دچار مریضی و مرگ زودرس می شوند.بخشی از وجود و زمان یک مسلمان متعلق به دیگران است، دوستان،همسر، بستگان، همکار، همسایه و ... منظم بودن و ترتیب در کارها ، ضد اضطراب و سردرگمی است. داشتن مقررات کاری ، آرامش خاصی توام با نشاط به انسان می دهد چون تمام کارها به طور اصولی و به موقع در جای خود قرار می گیرد آهنگ های فرح بخش موسیقی هم می تواند شادی بخش باشد به شرط آنکه ملاک عقلی و اسلامی در نظر گرفته شود. طبیعت هم مملو است از اصوات شاد و فرح بخش، صوت آبشار، نغمه بلبلان و ... بهره مندی از نعمت ها آنچه از طرف خدا بر بندگان نازل می شود موجب شادمانی و عیدانه است. حضرت علی (ع) گاهی بدون عمامه زیر باران می آمد و می فرمود: می خواهم از برکت و رحمت الهی بهره مند شوم. نگاه کردن به غذا ، علاوه بر آمادگی معده برای هضم، لذت بخش است مخصوصا اگر تزئین شده باشد . داشتن خانه بزرگ، فرزند سالم و صالح، مهمانی رفتن، عروسی و ... بهانه است تا شادی را تجربه کنیم. احساس هویت ملی غرور ملی و عرق وطنی حکم می کند هر جا خود یا دیگری موفقیتی در زمینه های مختلف ورزشی ، علمی، پزشکی و ... کسب کرد شادمان شویم. تختی عامل شادی مردم بود. استعمال بوی خوش از راه شامه نیز می توان شادی را تجربه کرد. اولین عکس العمل مردم گفتن این کلمه است: به به دل نبستن به دنیا تبعیت و دل سپردن افراطی به مادیات ، برخلاف شادی و سلامتی است.حضرت علی (ع) می فرمایند: اندوه دنیا را از سر بیرون کن و در جای دیگر فرمود: اندوه خوردن، نیمی از پیری است. بخش اجتماعی تبیان

اخبار اجتماعی، صفحه اجتماعی - tebyan.net