اسراف در تبلیغات،محکی برای انتخاب اصلح

اسراف در تبلیغات،محکی برای انتخاب اصلح در جامعه اسلامی باید همه افراد ارزش پرهیز از اسراف را در رفتار های خود نهادینه کنند. در این میان نقش کسانی که مدیران جامعه اسلامی هستند یا قرار است به عنوان مدیر انتخاب شوند، بسیار مهم تر است زیرا آنها الگو های مردم برای اتخاذ رویکردهای رفتاری اند.

اسراف در تبلیغات،محکی برای انتخاب اصلح

اثرات مخرب اسراف تنها نمی تواند به یک بخش خاص وارد آید و به مرور زمان تمام اجزا و بخش های اجتماع را تحت الشعاع قرار می دهد. پس باید یک نامزد حضور در انتخابات شورا ها یا انتخابات ریاست جمهوری بداند که از فرصت ها، وقت و زمان و امکانات که شامل امکانات و وقت مردم هم می شود به بهترین نحو ممکن استفاده کند.

در این ایام شاهد بیشترین حجم تبلیغات در سطح شهر ها و روستا ها شویم. بنابر این اگر ما دچار اسراف و تبذیر در تبلیغات شویم، گذشته از اثرات سوء آن دچار بحران و بحران زدگی در شهرها و روستا ها به خصوص شهر های بزرگ خواهیم شد و این امر صدمات این مقوله را به مراتب چند برابر خواهد کرد.  مدیرمسئول روزنامه رسالت با بیان اینکه استفاده بیش از حد از پوستر و چاپ کاغذهای تبلیغاتی با بازده منفی همراه است، گفت: بدون شک چاپ پوسترهای رنگی مردم را به سمت کاندیداهای ریاست جمهوری نمی برد. استفاده از اموال عمومی برای امورات شخصی به هیچ عنوان توجیه ندارد. اگرچه شرکت در انتخابات برای نامزد ها و مردم و رأی دهندگان امری مقدس است، اما این قداست نمی تواند همنشین برخی از سوء استفاده ها از بیت المال شود. برای همین باید هزینه هایی که خرج تبلیغات می شود، مشروع باشد تمام مسئولان و علمای دین در این باره یک اتفاق نظر واحد دارند و بر این اصل تأکید داشته اند که کاندیداهای ریاست جمهوری به منظور تبلیغات از امکانات موجود دولتی استفاده کنند. هم اکنون این فرصت برای نامزدهای ریاست جمهوری ایجاد شده است که از کانال های رسانه های جمعی نظیر تلویزیون و رادیو برای تبلیغات و اعلام برنامه های خود استفاده کنند. بدون شک چاپ پوسترهای رنگی مردم را به سمت کاندیداهای ریاست جمهوری نمی برد.البته کاندیداهای ریاست جمهوری عاقل تر از آن هستند که به صورت افراطی از این دسته ابزار برای تبلیغات استفاده کنند.

اسراف در تبلیغات،محکی برای انتخاب اصلح 2

مردم باید از کاندیداهای خود درخواست نمایند که بستر امور تبلیغاتی را به طور معقول طراحی کنند. همچنین کاندیدا ها هم باید از هواداران خود بخواهند که جانب تعادل را در امور تبلیغاتی نگه دارند. یعنی باید نه تنها در چاپ و سفارش پوستر و اعلان های تبلیغ صرفه جویی کنند، بلکه باید از وقت مردم هم نهایت استفاده را کرد. چون بحث اسراف تنها به عکس و اعلان و پوستر ختم نمی شود و به نظر من مهم ترین آنها وقت مردم است که نباید بی خود هدر برود. آن هم در چنین برهه ای که زمان حکم طلا را دارد.  در این زمینه حجت الاسلام قرائتی نیز در سخنانش ریشه اخلاق را در ایمان می داند  و با انتقاد از اسراف در تبلیغات انتخاباتی تاکید کرد: در اکثر تبلیغات انتخاباتی ما گناه کبیره صورت می گیرد و اسراف می شود و گناه کبیره نیز باعث می شود انسان از مرز عدالت به فسق برود. اگر تقوا و اخلاق نباشد هیچ کاری درست نیست. کارهای ما مشکل دارد یا برای خدا نیست یا اگر برای خدا باشد وسط کار ما را غرور می گیرد و یا اول یا آخر آن گناهی صورت می گیرد و تمام کارها به هدر می رود. ممکن است گاهی صداقت ما برای منیت باشد و بخواهیم بگوییم که فقط مرا ببینید. باید در اعمال اخلاص داشته باشیم فرد مخلص چه رای بیاورد یا نه برایش مهم نیست. مثل امام حسین (ع) که همواره برای رضای خدا گام برداشت. حجت الاسلام قرائتی با اشاره به بی اخلاقی هایی که در جامعه امروز رواج پیدا کرده است، معتقد است: اگر اخلاق درست شود همه چیز درست خواهد شد. ما مشکل علم نداریم شاید حرف خوبی نباشد که می گویم اما این واقعیت دارد. هر کشوری که دانشگاهش بیشتر می شود آمار فسادش نیز افزایش پیدا می کند پس این نشان می دهد علم به تنهایی انسان را نجات نمی دهد. گاهی یک کار کوچک خلاف کل خوبی ها را از بین می برد. باید مواظب باشیم خلاف اخلاق کاری را انجام ندهیم. حدیث داریم که کسانی که با اخلاق مسلمان شدند آمارشان بیش از کسانی است که با استدلال مسلمان شدند. متأسفانه شیوه های تبلیغاتی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد شیوه های متداولی است که در کشور های غربی و کشور های بیگانه مورد استفاده قرار می گیرند. به بیان دیگر، متأسفانه خواسته و ناخواسته یک سری شیوه های تبلیغاتی از این کشور ها به ما رسیده که با آموزه های دینی و فرهنگی ما ایرانیان تعارض دارد، چونکه غالب محورهایی که در این شیوه های تبلیغی مورد استفاده قرار گرفته اند بر اسراف و تبذیر در بحث تبلیغات انتخاباتی دلالت می کند رسانه ها بیشترین اطلاعات را در کمترین زمان منتقل کنند اگر رسانه ها به خصوص رسانه ملی بتواند در کمترین زمان، بیشترین اطلاعات را به مخاطبان خود بدهد، قطعاً با اسراف و تبذیر در انتخابات مقابله کرده است. چون مردم اگر از تبلیغات خسته شوند احتمال زیادی دارد که دیگر ادامه ندهند و این کاملاً طبیعی است و در نهایت روزنامه ها را نخوانند و برنامه های رادیو و تلویزیون را نبینند و به همان اطلاعات ناقص خود بسنده کنند که این امر ممکن است منجر به اتخاذ تصمیم اشتباهی شود و یک تصمیم اشتباه می تواند روی امورکشور تأثیر سوء داشته باشد و در نهایت مردم موفق نشوند فرد اصلح خود را برای خدمت به کشور انتخاب نمایند.

اسراف در تبلیغات،محکی برای انتخاب اصلح 3

باید یک نامزد بداند استفاده از امکانات دولتی و اموال نظام، وارد شدن به منطقه ورود ممنوع است و استفاده از این امکانات تبعات بسیار شدیدی دارد.  به عبارت دیگر استفاده از اموال عمومی برای امورات شخصی به هیچ عنوان توجیه ندارد. اگرچه شرکت در انتخابات برای نامزد ها و مردم و رأی دهندگان امری مقدس است، اما این قداست نمی تواند همنشین برخی از سوء استفاده ها از بیت المال شود. برای همین باید هزینه هایی که خرج تبلیغات می شود، مشروع باشد. در این رابطه هم در قانون خلأ هست و هم در شیوه های تبلیغاتی برای برگزیده شدن در انتخابات. متأسفانه شیوه های تبلیغاتی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد شیوه های متداولی است که در کشور های غربی و کشور های بیگانه مورد استفاده قرار می گیرند. به بیان دیگر، متأسفانه خواسته و ناخواسته یک سری شیوه های تبلیغاتی از این کشور ها به ما رسیده که با آموزه های دینی و فرهنگی ما ایرانیان تعارض دارد، چونکه غالب محورهایی که در این شیوه های تبلیغی مورد استفاده قرار گرفته اند بر اسراف و تبذیر در بحث تبلیغات انتخاباتی دلالت می کند. در حالی که این شیوه ها برای جذب و جلب و مدیریت افکار عمومی اصلاً خوشایند و برازنده نیست.  فراوری: کهتری بخش اجتماعی تبیان منابع: فارس/علی خدایی بیجاری، جوان آنلاین/ پارسینه اخبار اجتماعی، صفحه اجتماعی - tebyan.net