آیا اسرائیل جنگی جدید را علیه غزه شروع می کند؟ (تحلیل)

آیا اسرائیل جنگی جدید را علیه غزه شروع می کند؟ (تحلیل)

سیب موز: آیا اسرائیل جنگی جدید را علیه غزه شروع می کند؟ (تحلیل)

سیب موز خبرگزاری قدس (قدسنا)؛ سیروس شیرزاد

نوار غزه طی دو روز گذشته هدف حملات رژیم صهیونیستی بود و جنگنده ها و توپخانه های ارتش رژیم صهیونیستی با شلیک بیش از 50 موشک اهدافی را در غزه هدف قرار دادند و گمانه زنی ها در خصوص احتمال شروع یک درگیری محدود و یا حتی جنگی فراگیر علیه این منطقه تحت محاصره 10 ساله آغاز شد. به دنبال این حملات، جنگنده های رژیم صهیونیستی همچنین شب گذشته حمله ای در جبهه دیگر مقاومت آغاز کردند و بلندیهای اشغالی جولان سوریه را بمباران کردند.

به گزارش سیب موز

این حملات اسرائیل درحالی صورت گرفته است که اسرائیل علیرغم آنکه انتفاضه سوم فلسطین را تجربه می کند، همزمان در دهمین سالگرد جنگ 2006 علیه لبنان و دومین سالروز جنگ 51 روزه غزه به سر می برد و دو شکست بزرگ را از دو جناح مقاومت یکی حزب الله و دیگری حماس تجربه می کند.

این تحرکات جدید رژیم صهیونیستی در اولین دوره زمامدارای وزارت جنگ این رژیم ازسوی آویگدور لیبرمن صورت می گیرد و برخی محافل صهیونیستی بر این باورند که لیبرمن شاید برای اینکه خودی نشان بدهد و یا حداقل بتواند در معادلات منطقه ای تغییراتی ایجاد کند، بخواهد دست به چنین حماقتی بزند و جنگی جدید را راه بیاندازد.

مصادف شدن سالروز دو شکست به فرصتی برای انفجار بحث و جدل های اسرائیلی تبدیل شده و اختلاف داخلی میان اسرائیلی ها درباره نتایج جنگ ها و به ویژه پیامدهای آن بیشتر شده است.

رژیم صهیونیستی جدای از اینکه از سمت فلسطینی ها و بویژه جوانان احساس خطر می کند همچنین با بحران داخلی مواجه است. اختلافات داخلی در اسرائیل یکی از عوامل تهدید کننده این رژیم محسوب می شود که به شدت در حال اوج گیری است. گابی اشکنازی رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی نیز اخیرا گفته است بزرگترین تهدیدی که در حال حاضر رژیم صهیونیستی را تهدید می کند ربطی به مسائل خارجی ندارد بلکه بحران داخلی اسرائیل است که بعد از انتخابات اسرائیل شدت گرفته است و در دوره نتانیاهو به شدیدترین میزان خود رسیده است.

همین روز گذشته (دوشنبه) بیش از 1200 نفر از دیپلمات ها، کارکنان سفارتخانه ها و کنسولگری های اسرائیل در امریکا و کشورهای اروپایی در اعتراض به شرایط کاری و دستمزدهای خود دست به اعتصاب نامحدود زدند. هفته قبل نیز کارکنان وزارت بهداشت این رژیم دست به اعتصاب زدند. اکثریت جامعه صهیونیستی نیز اعلام کردند که اعتمادی به کابینه کنونی نتانیاهو ندارند.

بحث فقدان احساس امنیت و پوچی و یاس در اسرائیل و در میان صهیونیستها از مشکلاتی است که از سوی خود اسرائیلیها مطرح شده است به نحوی که متفکران یهودی ساکن فلسطین اشغالی نیز آینده ای برای اسرائیل نمی بینند. در سال های گذشته، علیرغم اینکه رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را کرد تا با برنامه ها و بسته های حمایتی تشویق کننده، یهودیان بیشتری را به فلسطین اشغالی بکشاند، اما این تلاش ها بی نتیجه مانده است و سالانه بر روند مهاجرت معکوس آنها افزوده می شود. طبق اطلاعات بدست آمده از گزارش "آژانس یهود" که در زمینه جذب مهاجران یهودی سراسر دنیا به فلسطین اشغالی فعالیت می کند، مهاجرت یهودیان از کشورهای مختلف جهان بویژه فرانسه و اوکراین به فلسطین اشغالی در شش ماه ابتدایی 2016 نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

همه اینها در شرایطی صورت می گیرد که رژیم صهیونیستی در شرایط کنونی در نتیجه ارتکاب جنایات علیه فلسطینی ها و افزایش موج نفرت جهانیان از صهیونیستها، با انزوای روز افزون جهانی مواجه است و هر روز بر گستره طرفداران تحریم جهانی این رژیم افزوده می شود. تنها در سال گذشته به خاطر گسترش دامنه فعالیت های جنبش جهانی تحریم اسرائیل 31 میلیارد دلار به اقتصاد رژیم صهیونیستی خسارت وارد شد و مقامات رژیم صهیونیستی بارها نسبت به گسترش این طرح در سطح جهانی ابراز نگرانی کرده اند و گفته اند که جنبش جهانی تحریم رژیم صهیونیستی به طرح بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس در زمینه عادی سازی روابط با کشورهای عربی نیز ضربه بزرگی زده است.

اگرچه عربستان و ترکیه اخیرا به عادی سازی روابط با اسرائیل رای داده اند اما هم عربستان و هم ترکیه گرفتار مشکلات داخلی شده اند و ترکیه با کودتا و عربستان هم با جنگ یمن دست و پنجه نرم می کند. روابط و همکاری عربستان و اسرائیل در حالی از وضعیت محرمانه خارج شده است که دو طرف دشمنی مشترک با ایران و توسعه همکاری اطلاعاتی و تسلیحاتی با یکدیگر را محور همکاری دوجانبه  قرار داده اند.

در کنار فشارهای داخلی و خارجی که اسرائیل با آن مواجه است، جبهه مقاومت علیه اسرائیل نیز قوت بیشتری به خود گرفته است و گروههای مقاومت فلسطین، حزب الله لبنان، سوریه و ایران نیز بر مقابله با جنایات اسرائیل تاکید ویژه ای داشته اند و همچنین از سوی دیگر جبهه گروههای تروریستی-تکفیری در عراق و سوریه که تحت حمایت رژیم صهیونیستی بوده و هستند نیز در حال تضعیف شدن است.

رژیم صهیونیستی قبلا اعلام کرده بود داعش را بر دولت سوریه تحت رهبری اسد ترجیح می دهد و ژنرال "هرتسی هلوی" رئیس اطلاعات ارتش این رژیم به تازگی یک گام به جلوتر برداشت و طی سخنرانی در کنفرانس امنیتی "هرتزلیا" گفت که اسرائیل واقعا نمی خواهد شاهد شکست این گروه بنیادگرا باشد.

با در نظر گرفتن این شرایط و زمانی که بحران امنیت، اقتصادی و سیاسی در اسرائیل حاکم است، وقوع هرگونه جنگی در مقیاس نامحدود و یا حتی درگیری محدود در پی اقدام اخیر ارتش رژیم صهیونیستی علیه باریکه غزه دور از ذهن به نظر می رسد و اجرای سیاست های مختلف ازجمله بحث عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل و نیز حمایت از گروه های تروریستی در کشور های عربی کارآمد نبوده است و سیاست های جنگ طلبانه این رژیم چیزی را تغییر نداده و نخواهد داد و حتی آثار منفی بر امینت جامعه این رژیم خواهد گذاشت.