مبارزه کنونی فلسطینیان موازی با مبارزه آفریقای جنوبی است

مبارزه کنونی فلسطینیان موازی با مبارزه آفریقای جنوبی است

سیب موز: مبارزه کنونی فلسطینیان موازی با مبارزه آفریقای جنوبی است

سیب موز "اریک والبرگ" روزنامه نگار کانادایی و نویسنده روزنامه الاهرام مصر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری قدس(قدسنا) در بررسی تحولات کنونی خاورمیانه، با اشاره به جنگ 51 روزه رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه که در روزهای اخیر شاهد دومین سالگرد آن هستیم، در مورد بی اعتنایی جوامع بین المللی نسبت به منطقه تحت محاصره غزه گفت: این بی اعتنایی و انفعال نشان دهنده قدرت و نفودی است که اسرائیل از طریق لابی های صهیونیستی اش در سراسر دنیا اداره می کند، لابی هایی که در هر کدام از کشورهای غربی فعال هستند.

وی افزود: رسانه و دولت های غربی بدون بسیج توده افکار عمومی، در مبارزه با معضل صهیونیست ناتوان هستند.

به گزارش سیب موز

والبرگ با نگاهی به گذشته و تاریخ آفریقای جنوبی گفت: مقایسه مبارزه کنونی با تجربیات مرتبط آفریقای جنوبی آموزنده است. جنبش ضد آپارتایدی که در سال 1959 تاسیس شد از مبارزات آزادی طلبانه آفریقایی ها از استعمارگران الهام گرفته شده و در آن دیدیم که چپگرا و راستگرا متحد شده و در نهایت در سال 1961 منجر به خروج آفریقای جنوبی به کشورهای مشترک المنافع شد.

وی در ادامه با اشاره به جنبش های تحریمی علیه آپارتاید آفریقای جنوبی گفت: وضعیت آپارتاید آفریقای جنوبی در آن شرایط به گونه ای شده بود که کنترل هر حوزه از جامعه مدنی از دست آنها خارج شده بود. همه پیشگامان تجاری و حتی شهردار کیپ تاون نیز به جنبش تحریم پیوسته بودند و در نهایت پایان آپارتاید به وقوع پیوست.

والبرگ با تشبیه مبارزات فلسطینی به مبارزات آفریقای جنوبی تصریح کرد: مبارزه کنونی فلسطینیان موازی مبارزه آفریقای جنوبی است، با این تفاوت که مبارزه آفریقای جنوبی از شرایط سیاسی پیشرفته تری در دهه 60 و 70 قرن بیستم بهره می برد. امروز شرایط کاملا متفاوت است. از سال 2008، تا اکتبر 2013 میلادی 2269 فلسطینی از سوی اسرائیل کشته شدند. در حملات 2014 اسرائیل به نوار غزه، تنها 497 فلسطینی به وسیله پهپاد های اسرائیل کشته شدند و این درحالی است که تدام کشتارها از سوی اسرائیل، بدون مجازات باقی مانده است. جنبش صهیونیست، قدرت خود را حفظ کرده و از تجربیات خود درس گرفته است و به همین دلیل به طور استادانه ای حوادث را مناسب با دستور کار تعیین شده خود دستکاری می کند."

این شخصیت کانادایی در مورد تداوم مبارزات علیه رژیم صهیونیستی گفت: مبارزات حماسی فلسطینیان ادامه می یابد و در همین حال قرار است تا دو کشتی امداد گر در ماه اکتبر به نوار غزه برسند، هدف این کشتی نیز از بین بردن محاصره نوار غزه است. اسرائیل با وجود بسیج کردن منابع قدرتمند بین المللی، یعنی قدرت نرم و سخت خود، نمی تواند چنین اقداماتی را متوقف کند، اقداماتی که خواهان عدالت است، به طور آهسته به اعتبار اسرائیل در مورد سرپیچی از قوانین بین المللی ضربه می زند و عدم شفقت اسرائیل در مورد رنج هایی که ایجاد کرده است را نمایان می کند."

وی خاطرنشان کرد: "راه در آفریقای جنوبی، راه درازی بود که تقریبا چهل سال به طول انجامید و دهها تاکتیک غیرخشنونت آمیز در آن اجرا شد، بسیاری از آن تاکتیک ها اکنون بخشی از مبارزات برای آزادی فلسطینیان از یوغ آپارتایدی شان است."

والبرگ همچنین به بررسی توافق اخیر ترکیه و عربستان با اسرائیل برای عادی سازی روابط پرداخت و گفت: "از قدیم می گویند دوستان خود را نزدیک خود نگه دار و دشمنانت را نزدیک تر، این ضرب المثل برای ترکیه، عربستان، فلسطینیان و اسرائیلی ها صدق می کند."

وی در پایان گفت:" درحالی که لابی صهیونیست به شدت مشغول هم راستا کردن رهبران غربی برای حمایت از نسخه به روز شده آپارتایدی خود است، اذهان عمومی در سراسر دنیا به جانبداری از فلسطینیان ادامه می دهند. خاطره دنیا آنطوری که صهیونیست ها دوست دارند، آنقدر کوتاه و یا گزیده نیست و جامعه مدنی در سراسر دنیا با یادگیری از آفریقای جنوبی به ایجاد اقدامات خلاقانه ادامه می دهد و در همین حال به مشروعیت مقاومت مسلحانه در فلسطین اشغالی اذعان می کند تا در نهایت پایانی برای معضل در جریان آپارتاید به وقوع بپیوندد."

تمام/ا.ت/ 24