جنایات صهیونیستها در دهمین ماه انتفاضه به روایت آمار

جنایات صهیونیستها در دهمین ماه انتفاضه به روایت آمار

سیب موز: جنایات صهیونیستها در دهمین ماه انتفاضه به روایت آمار

سیب موز به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از منابع فلسطینی، مرکز مطالعات و اسناد استراتژیک غزه در فلسطین اشغالی در گزارشی به بررسی دقیق جنایت های رژیم صهیونیستی در ماه گذشته میلادی پرداخته و اقدام به تهیه اسناد و جزئیات این جنایت ها کرده است. در این گزارش آمده است که در دهمین ماه آغاز انتفاضه قهرمانانه فلسطین، جنایت های اسرائیل در امتداد فلسطین و در داخل زندان ها همچنان ادامه دارد و این جنایت ها نسبت به ماه گذشته با افزایش قابل ملاحظه ای همراه بوده است. اعتراضات و تجمعات مردمی و درگیری ها همچنان در بیشتر روستاها و اردوگاه های آوارگان و شهرهای مختلف در سرزمین های اشغالی ادامه پیدا کرده است.

نکته قابل توجه در این انتفاضه این است که موتور محرک اصلی آن نسل پس از توافق نامة اوسلو است، یعنی نسلی که بعد از دهه نود قرن گذشته میلادی متولد شده و امروز مرکزیت انتفاضه را در دست گرفته است. انتفاضه به صورت مستمر در استان الخلیل امتداد پیدا کرده و قدس به عنوان پایتخت انتفاضه مطرح است. زنان فلسطینی نیز به همراه گروه ها و مؤسسات مختلف مردمی جایگاه مهمی در این انتفاضه ایفا می کنند.

به گزارش سیب موز

بیشتر گزارش ها و تحلیل های فلسطینی و رژیم صهیونیستی نشان می دهد که اشغالگران نتوانستند روند انتفاضه را متوقف کنند، به ویژه اینکه عملیات بی سابقه در کرانه باختری و اراضی اشغالی سال 1948 همچنان ادامه دارد. این گزارش ها تأکید دارد که انتفاضه فلسطین به مدت طولانی به این صورت باقی نخواهد ماند و با طی کردن روند رو به رشد خود به انتفاضه ای گسترده و مسلحانه تبدیل خواهد شد.

اقدامات جنایت کارانه رژیم اشغالگر در سرکوب و تعقیب غیرنظامیان بی پناه فلسطینی که در راهپیمایی های مسالمت آمیز در کرانه باختری و نوار غزه یا اراضی اشغالی سال 48 شرکت کردند، استمرار سیاست های گذشته این رژیم را نشان می دهد.

براساس این گزارش، کابینه راست گرای رژیم صهیونیستی به ریاست بنیامین نتانیاهو، سیاست محاصره فلسطینیان با ادامه شهرک سازی و یورش و هتک حرمت مسجدالاقصی و یهودی سازی قدس و افزایش اقدامات نژادپرستانه در زمینه احداث دیوار حائل و بستن دروازه ها و گذرگاه ها جهت جلوگیری از ارتباط شهروندان داخل و خارج از دیوار را دنبال می کند.

بازداشت های خشونت آمیز و پلمپ کردن مؤسسات فلسطینی همچنان ادامه دارد. روزنامه نگاران تحت تعقیب قرار می گیرند تا نتوانند جنایت های مستمر رژیم صهیونیستی را از طریق رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی پوشش دهند. کشاورزان و صیادان فلسطینی در اقدامی مخالف مبانی انسانی و حقوق بشر در سایه سکوت جهانی بازداشت می شوند.

محدودیت های گسترده ای در تحرکات فلسطینی ها ایجاد شده و ورودی برخی روستاها در استان های قدس و الخلیل و رام الله و نابلس مسدود می شود. رژیم صهیونیستی سیاست مجازات جمعی فلسطینیان و انهدام منازل آنها به بهانه های مختلف را ادامه می دهد.

این در حالی است که محاصره ده ساله نوار غزه همچنان ادامه دارد، شرکت کنندگان در تظاهرات های ضد صهیونیستی از بیت حانون در شمال گرفته تا غزه و رفح در جنوب همچنان سرکوب می شوند. اسرائیلی ها با خون سردی و به صورت غیرقانونی اقدام به کشتار فلسطینی ها در انظار عمومی می کنند. یکی از این موارد قتل عمدی رمزی القصراوی در مرکز الخلیل است. آنها رمزی را مشابه اعدام عبدالفتاح الشریف در مارس گذشته با شلیک گلوله از فاصله نزدیک به سرش به قتل رساندند.

در این مدت درگیری ها در ده ها نقطه فلسطین ادامه پیدا کرده و سطح عملیات امنیتی و یورش به منازل فلسطینیان در مناطق مختلف اراضی اشغالی ثبت شده است. اشغالگران صهیونیستی در این عملیات ها ده ها فلسطینی و زخمی و صدها تن را بازداشت کردند. آمار مربوط به جنایت ها و تجاوزهای رژیم صهیونیستی به فلسطینیان شامل موارد زیر است:

1-    شهدا:

نظامیان رژیم صهیونیستی و  شورشیان شهرک نشین به استفاده از خشونت مفرط بر ضد فلسطینیان شرکت کننده در تظاهرات های ضد اسرائیلی ادامه می دهند. تاکنون چندین تن در این خشونت ها جان خود را از دست داده اند. بر اساس آمارهای وزارت بهداشت فلسطین و مؤسسات حقوق بشری از آغاز انتفاضه تاکنون بالغ بر 220 تن به شهادت رسیدند.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی پیکر 18 تن از این شهدا را به خانواده های آنها تحویل نمی دهد. یدیعوت آحارونوت در این رابطه می نویسد اسرائیلی ها نمی خواهند شهدای قدس در روستاهای خود به خاک سپرده شوند. علت این تصمیم اینگونه بیان شد که در جریان تشییع پیکر شهید علاء ابو جمال تعدادی بیشتر از میزان دیکته شده صهیونیست ها در مراسم شرکت کرده بودند.

2-    زخمی ها:

آمارهای موجود نشان می دهد که هزاران نفر از غیرنظامیان در فلسطین اشغالی از زمان آغاز انتفاضة سوم فلسطین در نتیجه درگیری با اشغالگران صهیونیستی با استفاده صهیونیست ها از خشونت مفرط در پراکنده کردن تظاهرات مسالمت آمیز زخمی شده اند.

3-    بازداشت ها:

رفتار رژیم صهیونیستی در مورد اسرای بیمار ، جنایت جنگی به شمار رفته و با مبانی مطرح شده در ماده 66 توافق چهارم ژنو در تناقض است. براساس آمارهای موجود بالغ بر هفت هزار اسیر فلسطینی در زندان های اشغالگران صهیونیستی حضور دارند، از این میزان 42 نفر بیش از 20 سال است که زندانی هستند. بیش از 450 کودک و 68 زن و دختر در زندان ها هستند.

750 نفر زندانی اداری شده اند و تعدادی از نمایندگان منتخب مردم در مجلس قانون گذاری فلسطین نیز همچنان زندانی هستند. با این وجود اشغالگران اسرائیلی از زمان آغاز انتفاضه قدس در اکتبر 2015 ، هزاران نفر را بازداشت کردند. براساس آمارهای موجود در استان های شمالی کرانه باختری بالغ بر 3508 مورد بازداشت، در شهر قدس 1872 مورد بازداشت و در اراضی اشغالی 48 حدود 169 مورد بازداشت و در نوار غزه 128 مورد ثبت شده است.

زندانیان در معرض انتقام جویی و شکنجه جسمی و روحی عناصر رژیم صهیونیستی قرار دارند. این اتفاق نیازمند توجه جامعه جهانی به بازداشتگاه های اشغالگران اسرائیلی و متوقف کردن تجاوزات و جنایت های متعدد صورت گرفته در این زندان ها است که با کوچک ترین و ساده ترین مبانی حقوق بین الملل در تناقض است.

اطلاعات حقوقی نشان می دهد که حدود 1700 اسیر فلسطینی بیمار هستند که با سهل انگاری پزشکی در زندان های اسرائیل مواجه شدند. جان این افراد در نتیجه شیوع بیماری های خطرناک و مزمن تهدید می شود. حدود 700 مورد از این اسرا دچار بیماری های مزمن از جمله سرطان و بیماری های قلبی هستند، با این وجود مدیریت زندان های رژیم صهیونیستی اجازه انتقال آنها به بیمارستان ها را نمی دهد.

هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطینی اعلام کرد که اشغالگران اسرائیلی از آغاز سال جاری میلادی تاکنون بیش از 250 فرد نوجوان و نابالغ را به زندان انداخته اند. تهاجم بر ضد کودکان همچنان ادامه دارد. به عنوان مثال تنها در ماه گذشته 37 نوجوان به زندان منتقل شدند تا تعداد نوجوانان زندانی به عدد 183 نفر برسد.

مرکز پژوهشی اسرای فلسطینی با اشاره به سیاست های رژیم صهیونیستی در بازداشت زنان فلسطینی می نویسد که اشغالگران اسرائیلی طی انتفاضه قدس حدود 215 شهروند زن فلسطینی را ربودند. براساس گزارش آماری صادر شده از سوی این مرکز در میان این تعداد، زنان مسن بالای 60 سال و مادران و همسران اسرای فلسطینی نیز دیده می شود. تعداد اسیران زن در زندان های اسرائیل بالغ بر 68 نفر است که در زندان های هشارون و دامون جدید حضور دارند.

11 تن از این اسیران هدف تیراندازی قرار گرفته اند و اوضاع جسمی مناسبی ندارند. اشغالگران همچنین 18 دختر زیر سن قانونی را بازداشت کردند که کوچک ترین آنها "استبرق نور" 14 ساله از روستای مادما واقع در جنوب نابلس است. وی پس از اینکه هدف تیراندازی قرار گرفت، از سوی نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی ربوده شد.

این مرکز حقوق بشری می افزاید که نظامیان رژیم صهیونیستی دست کم 30 زن فلسطینی را به علت قراردادن پیام در شبکه های اجتماعی بازداشت کرده اند. این گزارش می افزاید زندان هایی که زنان در آن بازداشت هستند، از کوچک ترین لوازم زندگی عاری است، علاوه بر اینکه رژیم صهیونیستی اقدامات خشونت آمیزی را بر ضد زنان اعمال می کند که شامل ممنوع الملاقات کردن آنها، حبس های انفرادی، بازرسی بدنی و ... است.

4-    تخریب منازل و مزارع و مصادره اراضی:

در ماه گذشته میلادی حاکمیت رژیم صهیونیستی اقدام به تخریب ده ها منزل فلسطینی کرده یا فلسطینیان را به بهانه های امنیتی یا ادعاهای واهی عدم داشتن مجوزمجبور به تخلیه منازل خودشان کرده است. رژیم صهیونیستی همچنین در منطقه أغوار در شمال سرزمین های اشغالی نیز به ده ها خانواده فلسطینی هشدار داد که به علت تمرین های نظامی باید منازل خود را تخلیه کنند.

5-    جنایت های شهرک نشینان و ادامه روند شهرک سازی

کابینه رژیم صهیونیستی طرح اعطای کمک به شهرک نشینان کرانه باختری به ارزش 72 میلیون شیکل را تصویب کرد. رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این پول ها را در مسائل امنیتی هزینه کرده و این منطقه را منطقه ای دارای اولویت امنیتی معرفی می کند.

در همین راستا اشغالگران برای طرح توسعه و بر پایه شهرک های صهیونیست نشین جدید، اراضی بیشتری از فلسطینیان را مصادره کرده اند. شهرک نشینان رژیم صهیونیستی در داخل کرانه باختری نیز به جنایت های منظم خود بر ضد غیرنظامیان فلسطینی و اموال و دارایی های آنها ادامه می دهند. این اقدامات با تشویق کابینه اسرائیل دنبال می شود.

یک گزارش مطبوعاتی مفصل از روزنامه صهیونیستی هاآرتص می نویسد که ده ها میلیون شیکل پول از مناطق نامشخص در آرژانتین و دولت های آمریکای جنوبی و آمریکا برای شهرک نشینان و احداث شهرک های جدید اختصاص داده شده است.

این گزارش می افزاید که بازرگانان یهودی با تابعیت های آرژانتینی و آمریکایی و کشورهای دیگر در این موضوع دست دارند تا از جنبش صهیونیسم و رویکردهای راست گرایان افراطی حمایت کنند. براساس این گزارش حمایت های مذکور شامل موارد رسمی حمایت های دولتی نمی شود و مؤسساتی که در راستای تقویت ساخت وسازها در شهرک های صهیونیست نشین فعالیت می کنند، پول های زیادی را از بازرگانان یهودی دریافت می کنند. این پول ها از سالیان دور به صورت مستمر و سالانه واریز می شود.

این گزارش می افزاید که به عنوان مثال مجموعه کمک های انجام شده از سوی یک شرکت در سال 2000 بالغ بر 4 میلیون شیکل بوده است و این مبلغ در سال 2006 میلادی حدود 870000 شیکل و در سال 2010 بالغ بر 6.5 میلیون شیکل بوده است. یکی از شرکت های غیر انتفاعی در پاناما نیز بالغ بر 8.2 میلیون شیکل در سال 2014 به این ساخت و سازها کمک کرده است. مجموعه این ارقام نشان می دهد که حمایت های مالی گسترده ای از رویکردهای صهیونیستی و شهرک سازی در دهه اخیر صورت گرفته است.

همچنین بر اساس قانون جدیدی که طرح آن را شولا معلم رئیس فراکسیون راست گرایان افراطی خانه یهودی به پارلمان ارائه کرده است، قرار است مصادره اراضی فلسطینی ها جنبه قانونی به خود بگیرد و به این ترتیب صهیونیست ها این حق داده شود به بهانه های مختلف اراضی فلسطینی را اشغال کرده و آنها را به شهرک های صهیونیست نشین ملحق کنند.

میزان جنایت های شهرک نشینان صهیونیست بر ضد ساکنان اصلی فلسطین اشغالی تا جایی است که یهودا شاوول یکی از مؤسسان جنبش "سکوت را بشکن" گفته است که براساس فتوای یکی از خاخام های صهیونیست، شهرک نشینان اقدام به مسموم کردن آب شرب چاه های فلسطینیان در کرانه باختری کردند. این اظهارات توسط دوربین مخفی شاوول ضبط شده و شلومو ملمید رئیس شورای خاخام های شهرک های صهیونیستی در کرانه باختری در نشستی محرمانه و داخلی مجوز مسموم کردن آب شرب فلسطینی ها را صادر کرده است.

6-    یورش و تجاوز به بهانه های امنیتی

عملیات یورش و تجاوز به فلسطینیان در تمامی مناطق کرانه باختری - چه مناطق تحت سلطه تشکیلات خودگردان یا مناطق موسوم به ب و ج به بهانه های مختلف شامل بازداشت ، بازرسی ، تخریب منازل و ... در این ماه ادامه پیدا کرد. این اقدامات به صورت تقریباً روزانه انجام شده است. در ماه گذشته بیشترین میزان بازداشت ها از استان الخلیل گزارش شده است.

7-    محاصره و مانع تراشی در تردد آزاد فلسطینی ها

اشغالگران اسرائیلی مسیرهای مواصلاتی کرانه باختری را با موانع نظامی و دیوار نژادپرستانه حائل مسدود کرده و به صورتی ظالمانه و غیرانسانی و غیرقانونی از 10 سال پیش تاکنون به محاصره نوار غزه ادامه می دهند. اینها در حالی است که هجمه بی سابقه برای محاصره اقتصادی و اجتماعی بر ضد فلسطینیان در کرانه باختری و نوار غزه دنبال شده و صهیونیست ها محدودیت هایی را نیز برای صادرات برخی تولیدات کشاورزی و صنعتی فلسطین و تمامی تولیدات نوار غزه ایجاد کردند.

یکی از معیارهای ایجاد محدودیت در حمل ونقل و تردد غیر نظامیان فلسطینی در کرانه باختری، افزایش موانع نظامی است که تا عدد 600 مانع رسیده است. برخی از این موانع سیار است که باعث ایجاد ترافیک در استان ها ، بسته شدن مسیرهای شهرها، اردوگاه ها و روستاهای اطراف آن می شود. این موانع مصیبت های فلسطینیان را در جریان تردد بین بخش های مختلف سرزمین های اشغالی به ویژه تردد بین مناطق داخل و خارج از دیوار حائل با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.

صهیونیست ها از این موانع به عنوان کمین هایی بر ضد فلسطینی ها استفاده کرده و سالیانه صدها نفر را در همین مناطق بازداشت می کنند. آنها به صورت تقریباً روزانه جنایت های زیادی شامل شکنجه ، هتک حرمت و رفتارهای غیرانسانی بر ضد فلسطینیان  انجام می دهند.

محاصره نوار غزه از سوی اشغالگران باعث شده از سالها پیش سه گذرگاه تجاری این منطقه از مجموع 4 گذرگاه مسدود شود. گذرگاه کرم ابو سالم نیز به عنوان تنها گذرگاه باقی مانده، قدرت وارد کردن کالاهای مورد نیاز مردم در نوار غزه را ندارد. فلسطینیان غزه در نتیجه فشارها و سخت گیری های رژیم صهیونیستی حتی از دیدار آشنایان و افراد خانواده خود در کرانه باختری محروم هستند. همچنان هزاران دانشجو در نتیجه این محاصره قدرت درس خواندن در دانشگاه های کرانه باختری را ندارند. براساس گزارش های مرکز رسمی آمار فلسطین، محاصره نوار غزه باعث افزایش میزان فقر مطلق در این منطقه شده  و بیکاری را نیز به مرز نیمی از افراد حایز شرایط کار کردن افزایش داده است.

رژیم صهیونیستی همچنین به بهانه استفاده کالاها در اهداف نظامی و امنیتی، مانع از ورود بسیاری از مواد خام به نوار غزه شده و به منابع بسیار اندکی اجازه ورود به این مناطق داده می شود. صهیونیست ها همچنین به بهانه استفاده از مصالح ساختمانی در ساخت تونل ها از ورود این مصالح به نوار غزه جلوگیری کرده و در روند بازسازی این منطقه جنگ زده که در 10 سال گذشته 3 بار هدف جنگ وحشیانه رژیم صهیونیستی قرار داشته، مانع تراشی می کنند. در نتیجه این فشارها قیمت مصالح ساختمای به صورت سرسام آوری افزایش پیدا کرده است.

8-    دیوار نژادپرستانه حائل

اشغالگران رژیم صهیونیستی روند تکمیل ساخت دیوار حائل در اراضی اشغالی را ادامه می دهند. این دیوار به ارتفاع بیش از پنج متر بر روی اراضی زراعی فلسطینیان ساخته می شود. همچنین قرار است دیواری بزرگتر و قطورتر در اطراف نوار غزه احداث شود. این جنایت ها نقض ساده ترین مبانی حقوق بشر و منشور های بین المللی و چالشی برای مصوبات دادگاه بین المللی لاهه به شمار می رود. تکمیل روند دیوار مذکور به صورت گسترده آزادی تردد فلسطینی ها و ارتباط فلسطینیان داخل و خارج از این دیوار را با مشکل مواجه خواهد کرد و تأثیرات منفی اساسی در روند معیشتی فلسطینیان خواهد داشت. با تکمیل این دیوار مناطق فلسطینی به مناطق متفرق و پراکنده تبدیل می شود.

این دیوار بسیاری از کشاورزان فلسطینی را از اراضی زیر کشت خود که تنها خبرگزاری قدس - رزق و معیشت آن ها هستند، جدا می کند. رژیم صهیونیستی بعد از تکمیل کردن بخش عمده ای از این دیدار ، گذرگاه هایی با درهای آهنی بر روی آن تعبیه کرده تا فلسطینیان در داخل و خارج از این دیدار امکان دستیابی به یکدیگر را نداشته باشند. همچنین دانشجویان و دانش آموزان نیز به این ترتیب امکان رسیدن به مدارس و دانشگاه های خود را از دست می دهند. در 10 ماه اخیر رژیم صهیونیستی محدودیت ها در مسیر حرکت آزادانه فلسطینی ها بین دو بخش دیوار را افزایش داده و به این ترتیب بر عمق مصیبت های فلسطینیان این مناطق افزوده است.

9-    ادامه اشغالگری در قدس

رژیم صهیونیستی در چارچوب تلاش های خود برای یهودی سازی قدس ، مجوز احداث 82 واحد صهیونیست نشین در شمال این شهر را صادر کرده است. شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی این خبر را تایید کرده است. این تعداد واحد مسکونی در چارچوب طرحی بود که از سال 2010 برای آن برنامه ریزی شده است، اما رژیم صهیونیستی در نتیجه فشارهای بین المللی اجرای طرح مذکور را به تعویق انداخته بود.

همچنین مائیر ترجمان جانشین رئیس شورای شهر قدس اشغالی از تصمیم رژیم صهیونیستی برای احداث یک شهرک صهیونیست نشین جدید برای یهودیان افراطی در قدس شرقی با 15 هزار واحد مسکونی خبر داد. وی که مسئول کمیته توسعه شهرک سازی در این شهر است، مدعی شد که این طرح در چارچوب درخواست های ساکنان حریدیم در سرزمین های اشغالی اجرا می شود. وی از مسئولان کابینه رژیم صهیونیستی خواست تا مجوزهای لازم برای موافقت با این طرح را صادر کنند.

همچنین رژیم صهیونیستی دو طرح صهیونیست نشین دیگر در قدس و افزایش واحد های صهیونیستی در شهرک معالیه ادومیم را دنبال می کند. اسرائیلی ها اصرار دارند روند یهودی سازی قدس را تسریع کرده و به همین منظور زیر بار فشارهای جامعه جهانی و مخالفت های سطحی کشورها نمی روند.

رژیم صهیونیستی همچنین مجوز لازم برای احداث 150 واحد مسکونی صهیونیست نشین در شهرک گیلو واقع در جنوب قدس را صادر کرده است. مائیر تورجمان رئیس کمیسیون محلی و نایب رئیس شورای شهر قدس هفته گذشته نامه ای را به وزیر امور مالی اسرائیل ارسال کرده که در آن خواستار اجرای پروژه های شهرک سازی در منطقه جبعات همطوس شده ایت. این پروژه ها شامل احداث 2600 واحد مسکونی در این مناطق شده که مجوز آن سال گذشته دریافت شده است.

خلیل التفکچی کارشناس و متخصص در زمینه شهرک سازی صهیونیستی می گوید که روند رو به رشد احداث شهرک های صهیونیست نشین در قدس اشغالی با هدف اجرای پروژه بزرگی برای یهودی سازی این شهر مقدس و توسعه دامنه مناطق تحت نفوذ شهرداری آن است. التفکچی می افزاید که بر اساس طرح موسوم به "طرح قدس 2020" قرار است 58 هزار واحد صهیونیست نشین به قدس اضافه شود. اشغالگران اجرای پروژه های ساخت واحدهای مسکونی را به صورت تدریجی افزایش می دهند. این کارشناس فلسطینی از طرح دیگر رژیم صهیونیستی برای احداث 15 هزار واحد صهیونیست نشین در اطراف منطقه قلندیا به منظور از بین بردن فرودگاه شهر قدس که متعلق به دولت فلسطین است، خبر می دهد.

رژیم صهیونیستی در این مدت به تجاوزات مکرر بر ضد مسجد مبارک الاقصی نیز ادامه داده است. در این زمان 850 اسرائیلی اقدام به هتک حرمت مسجدالاقصی کردند. این در حالی بود که عملیات بازداشت فلسطینی ها از سوی رژیم صهیونیستی در قدس در همین مدت ادامه پیدا کرده و 112 نفر از ساکنان این شهر از جمله 10 زن و سه کودک بین 10 تا 12 سال و 43 نوجوان در نتیجه این اقدامات بازداشت شدند.

طی همین مدت ، رژیم صهیونیستی 8 ساختمان را ویران کرد که سه مورد از آنها منازل مسکونی فلسطینیان بود. در این چارچوب 31 فلسطینی آواره شدند.

10- نقض آزادی های مطبوعاتی و رسانه ای

اشغالگران اسرائیلی و سرویس های امنیتی آن در تجاوزی آشکار بر ضد آزادی های مطبوعاتی و رسانه ای، اقدام به ایجاد محدودیت برای خبرنگارانی می کنند که به صورت کلی در فلسطین شاغل هستند. آنها همچنین جلوی اطلاع فلسطینی ها از حوادث موجود در سرزمین های اشغالی و انتقال این واقعیت ها را می گیرند. اشغالگران رژیم صهیونیستی شبکه ماهواره ای "مساوات" را به همین علت مسدود کردند.

این شبکه از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین تأمین مالی می شود. گلعاد اردان وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی دستور ممنوعیت پخش برنامه های این شبکه ماهواره ای را صادر کرده است. این در حالی است که رژیم صهیونیستی یک سال پیش نیز شبکه ماهواره ای فلسطین 48 را مسدود کرده بود. اسرائیلی ها همچنین دفاتر شبکه ماهواره ای فلسطین الیوم در کرانه باختری ر ا بسته  و مدیر دفتر آن را بازداشت کردند. پخش این شبکه ماهواره ای نیز در کرانه باختری ممنوع شده است.

اسرائیلی ها همچنین به مسدود نگه داشتن رادیوهای محلی فلسطینی شامل رادیو منبر الحریة و رادیو الخلیل و رادیو دریم ادامه می دهند. تمامی این اقدامات به بهانه جلوگیری از تحریک بر ضد اشغالگران صورت می گیرد، اما هدف واقعی آن ساکت کردن صدای فلسطینی هایی است که به دنبال رسوا کردن جنایت های مستمر اشغالگران بر ضد ملت فلسطین هستند.

رژیم صهیونیستی در همین چارچوب فعالیت های کاربران اینترنتی در شبکه فیس بوک را دنبال کرده و بسیاری از این کاربران را تنها به علت کامنت هایی که در این شبکه نوشته اند، به زندان انداختند.

از اکتبر سال 2500 تا ژوئن 2016  حدود 45 روزنامه نگار و اصحاب رسانه خارجی بازداشت شدند. برخی از آنها مدتی بعد آزاد شدند، اما 20 روزنامه نگار همچنان در زندان های رژیم صهیونیستی هستند که یک نفر از آنها زن است. سه نفر از روزنامه نگاران بازداشت شده بیمار هستند.

11- محاصره دریایی نوار غزه

اشغالگران به صورت روزانه قایق های صیادان را در سواحل نوار غزه با سلاح های سنگین هدف قرار می دهند. در ماه جاری نیز رژیم صهیونیستی دهها صیاد را بازداشت و قایق آنها را توقیف کرده و مانع از حضور آنها در سواحل مُجازی آنها شده که بر اساس قانون فاصله ای حدود 6 مایل دریایی را شامل می شود.

12- ادامه موشک باران و تیراندازی ها

گزارش های میدانی نشان می دهد که جنگنده های اف 16 رژیم صهیونیستی و هواپیماهای بدون سرنشین جاسوسی این رژیم حملات موشکی را بر ضد مواضع و اهداف مقاومت در نوار غزه انجام می دهند. نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی نیز از آغاز ماه جاری میلادی ده ها عملیات شلیک توپ خانه ای و موشکی انجام دادند. همچنین ده ها بار تیراندازی به سمت مرزهای شرقی نوار غزه صورت گرفته که در جریان آن کشاورزان و غیر نظامیان داخل اراضی فلسطین هدف قرار داده شده اند.

13- ادامه اشغالگری فلسطین از سال 1948

در نتیجه ادامه جنایت های اسرائیلی ها و تجاوزات کابینة رژیم صهیونیستی بر ضد فلسطینیان ، صاحب نظران صهیونیستی اعتقاد دارند که انتفاضه فلسطین به افکار عمومی عربی در داخل سرزمین های اشغالی نیز نفوذ کرده و سطح نفرت آنها در قبال اسرائیلی ها افزایش یافته است. این موضوع را مردخای لیفمان مطرح کرده است. این نویسنده اسرائیلی در سایت اینترنتی نیوز وان می نویسد که سرویس های امنیتی اسرائیل از جمله پلیس و شاباک اقدام به ایجاد کینه و تنفر از اسرائیلی ها در ذهن عرب ها می کنند و این حس نه تنها در شهرهای اصلی عربی بلکه در روستاها نیز رو به افزایش گذاشته است. یکی از عوامل این کینه و نفرت ، تصویب قانون یهودیت دولت اسرائیل است.

در همین چارچوب است که فعالیت های ضد صهیونیستی فلسطینی ها در شهرها و روستاهای اشغالی سال 48 در تظاهرات های ضد اسرائیلی در اعتراض به جنایت های اشغالگران و سیاست تبعیض نژادی این رژیم و تخریب منازل مردم افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که گزارش ها حکایت از آن دارد که رژیم صهیونیستی بین سال های 2013 تا 2015 حدود 1041 ساختمان فلسطینی را در منطقه اشغالی النقب تخریب کرده و بیش از 1711 فلسطینی را نیز مجبور کرده منازل خود را با دست خودشان تخریب کنند.

14- مواضع تحریک آمیز کابینه رژیم صهیونیستی

در راستای اقدامات نژادپرستانه و تجاوزهای کابینه رژیم صهیونیستی به حقوق بشر ، تعدادی از مقامات این رژیم شامل ایلیت شاکید وزیر دادگستری و گلعاد اردان وزیر امنیت داخلی پروژه ای را پیشنهاد کردند تا به ادعای آنها موارد " تحریک آمیز " از شبکه های ارتباط جمعی حذف شده و اسرائیل این مجوز را داشته باشد که "منابع تحریک کننده خشونت و تروریسم" را فیلتر کند. در همین چارچوب به یگان های سایبری پلیس رژیم صهیونیستی دستور داده شده این منابع را شناسایی کرده و از طریق شکایت به فیس بوک و توییتر و گوگل زمینه های حذف و فیلتر آنها را مهیا کنند.

15- آموزش و دانشگاه ها و آکادمی های آموزشی

طی ماه جاری نظامیان و رژیم اشغالگر صهیونیستی بازداشت دانشجویان دانشگاه ها و آکادمی های مختلف را به بهانه های تحریک و مشارکت در انتفاضه فلسطین تشدید کرده اند.

16- گذرگاه های فلسطینی

براساس آمارهای وزارت امور غیر نظامیان ، گذرگاه بیت حانون تنها گذرگاه باز برای عبور افراد به داخل و خارج نوار غزه است ، روزانه حدود 1500 فلسطینی از این گذرگاه در دو طرف عبور می کنند. به این ترتیب ده ها هزار نقر از غیر نظامیان به بهانه های امنیتی و پرونده های مخفی از سفر به خارج از نوار غزه برای تحصیل یا درمان یا کار منع شدند. این در حالی است که آنها مجوزهای لازم را دریافت کردند ، اما بدون ذکر دلیل ، از سفر آنها جلوگیری به عمل می آید.

اشغالگران رژیم صهیونیستی تحت بهانه های مختلف مانع از تردد فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی می شود. رژیم اسرائیل پس از انجام عملیات تل آویو  مانع از ورود تمامی فلسطینی ها به اراضی اشغالی می شوند. شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی در این رابطه اعلام کرد که کابینه امنیتی این رژیم مجموعه تدابیر مجازات گونه در واکنش به عملیات تل آویو را در دستور کار قرار داده که از جمله آنها محاصره و بستن کامل شهر یاطا محل تولد مجری عملیات تل آویو و لغو مجوزهای کار افراد خانواده وی بوده است.

خبرگزاری قدس - مشرق