آرایش و زیبایی در دوران بارداری

آرایش و زیبایی در دوران بارداری

خط قرمز هایی برای ورود خانم های باردار به سالن های زیبایی وجود دارد که برای حفظ سلامت خود و کودکتان باید از آنها مطلع باشید

یکی از مهم ترین وظایف شما در دوران حساس بارداری استراحت و تقویت خودتان است اما این دلیل نمی شود که در کل بی خیال ظاهر مرتب خود شوید .

آرایش و زیبایی در دوران بارداری

شاید دیگران در سایر کارها به ما کمک کنند اما درباره زیبایی لطفا تنبلی را کنار بگذارید و همچنان آراسته بمانید. عده ای شما را از بعضی کارها مثلا رنگ کردن مو، سونا، ماساژ و ... می ترسانند و می گویند این کارها در دوران بارداری مضر هستند. آیا حق با آنهاست؟در ادامه خودتان متوجه می شوید کدام یک از این اقدامات برای سلامتی شما و جنین تان خطرناک و کدام بی خطر هستند.

1-رنگ مو

درست است که رنگ مو حاوی مواد شیمیایی بسیار قوی است اما تا به حال هیچ موردی از تاثیرات سوء رنگ مو بر نقایص مادرزادی و سرطان های کودکی گزارش نشده است.در ضمن هنگام گذاشتن رنگ مو لازم نیست به پوست سرتان هم رنگ بزنید، دراین صورت مواد رنگ مو به هیچ وجه وارد جریان خون شما نخواهند شد.برای این که خیالتان کاملا راحت شود می توانید رنگ کردن موها را بگذارید برای 3 ماهه دوم یا سوم به بعد. زیرا دراین مدت بیشتر اندام های اصلی جنین شکل گرفته اند.

2-واکس

اگرپیش از بارداریتان از مومک استفاده می کرده اید و به آن عادت دارید، الان هم می توانید مومک بزنید، اما به یاد داشته باشید درد آن خیلی زیاد است و ممکن است به شدت ملتهب و سوزناک شود به خصوص در اواخر بارداری ،این درد به حدی است که ممکن است انقباضات شدیدی را به وجود آورد که اگر هنوز به هفته (37) بارداری نرسیده اید ،برایتان خوب نیست.

3-مانیکور و پدیکور

مانیکور و پدیکور هیچ مسئله ای برای شما خانم باردار ایجاد نخواهند کرد .لاک های ناخن مواد شیمیایی قوی ای ندارند و به علاوه این مواد نمی توانند از بستر ناخن جذب شوند وارتباطی هم بین نقایص مادرزادی و لاک ناخن گزارش نشده است.البته اگر سالن آرایشی که انتخاب کرده اید تهویه مناسبی نداشته باشد ممکن است حالت تهوع به شما دست بدهد ،پس سعی کنید نزدیک پنجره یا سیستم تهویه بنشینید.

4-مراقبت از صورت

هیچ راه پیش گیری برای تغییرات پوست در (9)ماهه بارداری وجود ندارد، اما می توان با این تغییرات کنار آمد.مثلا از مرطوب کننده های مناسب استفاده کرد .به یاد داشته باشید دراین دوران از میکرودرم ابریژن و لایه بردارها استفاده نکنید،زیرا پوست شما بسیار حساس است.هنگام ماساژ صورت متخصص زیبایی را از حساسیت های خود به مواد ماساژ آگاه کنید و پس از (3) ماهه اول حتما زیر سرتان یک بالش بگذارید ،زیرا اگر تمام بدنتان یک سطح باشد گردش خون آهسته شده و باعث سرگیجه می شود.

5-برنزه کردن

باید بدانید اشعه ماورای بنفش رنگ پریدگی های ناشی از هورمون های دوران بارداری را تشدید می کند، به علاوه زیر لامپ های مخصوص Tanning خیلی داغ می شود و اثرات سویی رابرای جنین شما به دنبال خواهد داشت.اگر خیلی هوس آفتاب کردید چند دقیقه زیر نور آفتاب بنشینید، البته با پوششی از ضد آفتاب SPF 15 به بالا.

6-سفید کردن دندان

تحقیقات درباره بی خطر بودن مواد سفید کننده دندان در دوران بارداری هنوز کامل نشده اند. پس بهتر است تا زایمان نکرده اید سراغ سفید کردن دندان هایتان نروید. به علاوه دراین دوران لثه ها حساس اند و به دلیل تغییرات هورمونی امکان خونریزی آنها بسیار زیاد است.

7-ماساژ

اگر هنگام ماساژ قرار است روی شکم تان دراز بکشید، سالن ماساژ باید تخت های مخصوص بارداری را داشته باشد. در هر صورت از مسئول ماساژتان روغن های بی بو بخواهید. زیرا ممکن است بوی روغن های ماساژ باعث حالت تهوع در شما شود.

8-سونا و جکوزی

شاید غوطه ور شدن در آب به شما آرامش می بخشد،اما سراغ جکوزی نروید زیرا دمای آب خیلی زیاد است. وان حمام یا تشت بزرگی را با آب ولرم پر کنید و درآن بنشینید. دمای بالا به خصوص در 3 ماهه اول می تواند تاثیرات جدی و خطرناکی بر جنین بگذارد. به علاوه در جکوزی فقط سر شما بیرون از آب می ماند. در وان خانه زانوها، بازوها و شانه ها بیرون از آب اند. توصیه می شود سونا را هم تا پایان بارداری کنار بگذارید. به علاوه به دلیل لیز بودن این مکان ها احتمال از دست دادن تعادل هم وجود دارد.

بارداری ، زایمان، علائم بارداری، علائم زایمان - راسخون

ویرایش و تلخیص:سیب موز