زادروز راجر واترز، خواننده پینک فلوید

سیب موز :

نام اصلی: جرج راجر واترز

بنا به گزارش سیب موز : تولد: 6 سپتامبر 1943 (71 سال) - گریت بوکهام، سوری،انگلستان

ملیت: انگلیسی

سال های فعالیت: خواننده، ترانه سرا و آهنگ ساز از سال 1964-تاکنون

همکاری( های) مشترک: پینک فلوید

زادروز راجر واترز، خواننده پینک فلوید

راجر واترز (به انگلیسی: Roger Waters) (زاده ی6 سپتامبر 1943)، خواننده، ترانه سرا و آهنگ ساز انگلیسی است. او در کنار نیک میسن و ریچارد رایت از اعضای موسس پینک فلوید بوده است. خلاقیت واترز در پدید آوردن سبک خاصی از موسیقی سایکدلیک راک موج جدیدی را در جامعه موسیقی دهه 60 و 70 میلادی به راه انداخت. از واترز به عنوان یکی از خلاقترین آهنگسازان، ترانه سرایان و تهیه کنندگان تمام تاریخ موسیقی راک یاد می کنند.

او بین سال های 1966 تا 1985 به عنوان عضوی از گروه پینک فلوید و در پوشش نوازندهٔ گیتار بیس و خواننده فعالیت می کرد. پس از جدایی سید برت، وی به عنوان ترانه سرا و مفهوم دهنده اصلی آلبوم های پینک فلوید نقش عمده ای ایفا کرد و توانست در دههٔ 70 میلادی همراه با پینک فلوید، با عرضه آلبوم های مفهومی نیمهٔ تاریک ماه، کاش این جا بودی، جانوران و دیوار موفقیت های بین الملی چشمگیری به دست آورد؛ به طوری که تا سال 2013، این آلبوم ها بیش از 250 نسخه در سرتاسر جهان فروخته اند که از این تعداد تنها 74٫5 میلیون نسخه مختص ایالات متحده بوده است.

واترز در سال 1985 قصد انحلال پینک فلوید را داشت اما به دلیل اختلافات ایجاد شده بین اعضا پیرامون این مبحث، کار به دادگاه کشیده شد که در نهایت اعضا باقی مانده توانستند در سال 1987 حق استفاده از نام پینک فلوید را بدست آورند. حدود هجده سال تمام اعضا هیچ اجرایی با حضور هر چهار عضو پینک فلوید نداشتند.

زادروز راجر واترز، خواننده پینک فلوید 2

واترز پس از ترک گروه، پروژه شخصی خود را شروع کرد و به ساخت آلبوم های استودیویی مزایا و معایب اتواستاپ زدن، رادیو کیاس و تفریح تا سرحد مرگ و اجرای کنسرت به صورت انفرادی روی آورد. او یکی از بزرگ ترین کنسرت های تاریخ به نام دیوار برلین را در سال 1990 (میلادی) برگزار کرد که حدود 200،000 شنونده آن را از نزدیک به تماشا نشستند. او در سال 1996 وارد تالار مشاهیر راک اند رول ایالات متحده شد و در سال 2005 به تالار مشاهیر راک اند رول انگلستان راه پیدا کرد.

در سال 2005، وی اُپرایی به نام کا ایرا را نوشت که از موضوع انقلاب کبیر فرانسه الهام گرفته شده است. اواخر همان سال، 2 ژوئیه در لندن، واترز در کنسرت لایو 8 شرکت کرد و پس از 24 سال، اجرایی را در کنار سه عضو دیگر پینک فلوید انجام داد. واترز از سال 1999 چندین تور به صورت شخصی برگزار کرده و در تور 2006-2008 به صورت کامل آلبوم پینک فلوید، نیمه تاریک ماه، را زنده اجرا کرد. او تور دیوار خود را در سال 2010 آغاز کرد و در سال 2011 گیلمور و میسن برای اجرای آلبوم در لندن به او پیوستند. این تور او در سال 2013 به پرسود ترین تور برگزار شده توسط یک هنرمند تک نفره تبدیل شد.

در سال 1980 واترز با ساخت یکی از آهنگ های کارتون انیمالیمپیک ها در ساخت موسیقی فیلم هم همکاری کرد. وی ترانه هایی نیز برای فیلم های «وقتی که باد می وزد» – 1986، ساخته جیمی تی موراکامی، «رفتار مضطربانه» – 1998 ساخته دیوید ناتر، «قدرت ذهن» – 1998 ساخته رابرت رودریگز، «افسانه 1900» – 1998 ساخته جوزپه تورناتوره، «شغل ایتالیایی» – 2003 ساخته گَری گرِی، «روز، شب بخیر» – 2003 ساخته مارکو بلوچیو، «قلاب و وال ها» – 2005 ساخته نوح بامبچ، «د. ی. و. ا. ن. ه.» – 2005 ساخته ژان مارک واله، «اربابان شهر سگی» – 2005 ساخته کاترین هاردویک، «رفتگان» – 2006 ساخته مارتین اسکورسیزی و «آخرین میمزی» – 2007 ساخته رابرت شای نیز اجرا کرده است.

زادروز راجر واترز، خواننده پینک فلوید 3

واترز تا کنون چهار بار ازدواج کرده است: بار نخست در سال 1969 با دوست دوران کودکی خود «جودی تریم» ازدواج کرد که از این پیوند هیچ فرزندی ندارد و در سال 1975 از او جدا شد. سال بعد، او با «کارولین کریستی» ازدواج کرد که حاصل این ازدواج اولین فرزند او، هری واترز، است که تبدیل به یک نوزانده کیبورد شد و از سال 2006 پدرش را در تورهایش همراهی می کند. همچنین آن ها صاحب دختری به نام ایندیا واترز شدند که به عنوان یک مدل حرفه ای کار می کند. راجر و کارولین در سال 1992 از یکدیگر جدا شدند و او سال بعد با «پریسکیلا فیلیپس» ازدواج کرد که آن ها پیش از طلاق در سال 2001، از این پیوند صاحب فرزندی به نام جک فلتچر شدند. واترز در سال 2012 با بازیگر و فیلم سازی به نام «لوری درنینگ» ازدواج کرده است.

زندگی نامه

(1944-1965) سال های پیشین

واترز با نام اصلی جورج راجر واترز در کمبریج بزرگ شد. پدرش اریک فلچر واترز یک کمونیست و صلح طلب تند و تیز بود و در جنگ جهانی دوم جنگید و در نبردی در آنزیو در سال 1944، وقتی که راجر تنها 5 ماه داشت، کشته شد. راجر به این فقدان در برخی از آثار خود، به خصوص برش نهایی که سال 1983 عرضه شد (که آن را به پدرش تقدیم کرد) و ترانه ای به نام وقتی ببرها آزاد شدند و در فیلم دیوار اشاره کرده است. هرچند وی در باره شخصیت مادر در این فیلم، گفت که شباهتی به مادر خودش ندارد. بد گمانی به پادشاه و دولت، نظام آموزشی و سازمان های لشکری، در اکثر نوشته های واترز مشهود است. این موضوع به طور واضح در وقتی ببرها آزاد شدند، نشان بر این داشت که واترز به چه می اندیشد و چه کسی را مسؤل قربانی شدن پدرش در آنزیو می داند:

زادروز راجر واترز، خواننده پینک فلوید 4

"و شاه جورج پیر و مهربان، برای مادرم پیام فرستاد، وقتی که خبر مرگ پدرم را شنید.

یادم میاد که اون شکل یه طومار بود و طلا کوب شده بود، فقط همین. و من یه روز توی کشوی عکس های قدیمی پیداش کردم، پنهان شده بود.

و هنوز هم هروقت یادم میاد چشمام خیس میشند، اعلیحضرت اون رو با مهر لاستیکی مخصوصش مهر زده بود.

همه جا تاریک بود و زمین یخ بسته بود وقتی که ببرها آزاد شدند.

و هیچ کس از هنگ ارتش سلطنتی انگلستان زنده نموند. اونها پشت سر جا مونده بودند، بیشتر آنها مرده بودند و بقیه هم جان می کندند.

و چنین بود که فرماندهی کل پدرم رو ازم گرفت.”

واترز در سال 2006 میلادی، به درخواست فلسطینی ها، کنسرتش را از شهر تل آویو در اسرائیل، به دهکده عرب نشین نوه شالوم منتقل کرد.

زادروز راجر واترز، خواننده پینک فلوید 5