ارزیابی فیلم ها؛ جشنواره بیست و ششم فیلم فجر

ارزیابی فیلم ها؛ جشنواره بیست و ششم فیلم فجر

فارس: «محمودگبرلو» گفت: دغدغه های میرکریمی یک مقدار تغییر کرده و نیاز است این قضیه مورد بحث و بررسی قرار گیرد و مشخص شود که چرا این فیلمساز، از مسیر قبلی به مسیر جدیدتری رسیده است. این منتقد در گفت وگو با خبرنگار...

فارس: «محمودگبرلو» گفت: دغدغه های میرکریمی یک مقدار تغییر کرده و نیاز است این قضیه مورد بحث و بررسی قرار گیرد و مشخص شود که چرا این فیلمساز، از مسیر قبلی به مسیر جدیدتری رسیده است.

این منتقد در گفت وگو با خبرنگار سینمایی فارس، در بررسی فیلم های دو روز نخست جشنواره، اظهار داشت: فیلم سینمایی «به همین سادگی» ساخته جدید رضا میرکریمی، یک کار متفاوتی بود، هم نسبت به ژانرهای رایج تولید فیلم در سینمای ایران و هم نسبت به آثار قبلی خودش.

وی افزود: روایت «میرکریمی» در آثار قبلی اش، کلاسیک و دارای ساختار منظم و منسجم بود اما این بار فیلم او یک ساختار بسیار متفاوت داشت که درآوردن آن کار بسیار سختی بود و میرکریمی هم خیلی موفق از این آزمون بیرون آمد. البته دغدغه های میرکریمی یک مقدار تغییر کرده و نیاز است که این قضیه مورد بحث و بررسی قرار گیرد و مشخص شود که چرا این فیلمساز، از مسیر قبلی به مسیر جدیدتری رسیده است.

گبرلو ادامه داد: وی البته در این فیلم موضوعی را مطرح کرده که به عنوان یک معضل اجتماعی مطرح است؛ به خصوص برای خانم هایی از نسل پس از انقلاب که به خانواده، دین، مذهب و انقلاب اعتقاداتی دارند اما در درون خودشان نیز مشکلاتی دارند که کم تر به این مشکلات توجه شده است. فیلم از این جهت کار خوبی بود، اما به هر روی نسبت به کار قبلی اش، یک مقدار کهنه بود و این خیلی قابل قبول نیست. شاید هم مشغله های میرکریمی باعث شده که وی کم تر به سینما و حرفه خود بپردازد.

این منتقد در ادامه، با اشاره به فیلم سینمایی «آتش سبز» به کارگردانی محمدرضا اصلانی، گفت: من برای ایشان، به عنوان یک استاد سینما به خصوص در زمینه مستند، احترام قائلم اما خیلی به این معتقد نیستم که «آتش سبز» سینما باشد بلکه بیشتر متاثر از آثار مستند آقای اصلانی است و نمایش گر دغدغه های شخصی ایشان که روایت غیرسینمایی این دغدغه ها به نظرم به فیلم لطمه زده است و بیش تر از هر چیز، این را مشخص می کند که اگر اصلانی مسیر مستندسازی خودش را ادامه می داد، خیلی بهتر بود. این منتقد ادامه داد: ایشان دغدغه هایی برای خودش دارد که در دوران تاریخی همیشه این دغدغه ها در فیلم وجود داشته و اینجا خود اصلانی هم به نتیجه نمی رسد، چون معتقد است که در تمام دوران تاریخی، مسئله عشق و گمشدن عشق همیشه وجود داشته و هیچ وقت هم به یک نتیجه روشن نرسیده است... فیلم البته از لحاظ نور و رنگ و تصاویر لذت بخش است اما باز هم می گویم که من فکر می کنم اگر اصلانی مسیر مستندسازی را ادامه دهد، خیلی موفق تر است.

گبرلو در مورد فیلم «درمیان ابرها»(سیدروح الله حجازی)، گفت: فیلم به ظاهر مربوط به دفاع مقدس است، اما به نظر من، مضامین اینگونه که به سال های پس از جنگ می پردازد و تقریبا در حاشیه از جنگ متاثر است، خیلی نمی تواند به دفاع مقدس ارتباط داشته باشد، ضمن اینکه پرداختن به این سوژه ها در سینمای ما سخت است. یکسری نمادهایی در فیلم وجود دارد که طبیعتا برای ما مقدور نیست که وقتی می خواهیم عشق دو نفر را در حال و هوای فیلمی در ژانر دفاع مقدس مطرح کنیم، آن ها را به تصویر بکشیم.

وی افزود: در این میان سخن گفتن بازیگر فیلم به زبان عربی، گاه فارسی می شود که این قضیه ضمن این که به روایت فیلم لطمه می زند و باعث می شود فضای طنزآمیز در سینما به وجود آید، مسیر قصه را از ذهن تماشاگر خارج می کند و موجب می شود کارگردان به اهداف خود نرسد.

گبرلو گفت: «در میان ابرها» فیلم چون کار اول سازنده اش محسوب می شود خیلی نمی توان به آن اشکال گرفت، ولی در مجموع دوپارگی در فیلمنامه فیلم به شدت دیده می شود و فکر می کنم نیازمند یک بازنگری جدی است.