زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه

برترین ها:

نام اصلی: سیلوستر گاردنز استالونه

زمینه فعالیت: سینما

تولد: 6 ژوئیهٔ 1946 ‏(69 سال) - نیویورک سیتی

محل زندگی: ایالات متحده

ملیت: آمریکایی

نام(های) دیگر: راکی،رامبو

پیشه: بازیگر، کارگردان ، تهیه کننده ٍنویسنده و ورزشکار

سال های فعالیت: تاکنون-1970

همسر(ها): ساشا چاک (1974-1985) - بریجیت نیلسون (1985-1987) - جنیفر فلیون (1997-تاکنون)

فرزندان: 5

زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه

سیلوستر اِستالونه (به انگلیسی: Sylvester Stallone) یا سیلوستر استالون (در تلفظ انگلیسی، سیلوستر استالون صحیح است) (متولد: 6 ژوئیه 1946) بازیگر، کارگردان و نویسنده آمریکایی است. وی را عمدتاً بخاطر نقش های اکشنش در فیلم های هالیوودی می شناسند. دو نقش بیادماندنی سیلوستر، یعنی رمبو و راکی از مهم ترین نقش های او هستند که در به شهرت رساندنش بسیار تاثیر گذار بودند. وی علاوه بر بازیگری، نویسندگی تک تک قسمت های این فیلم ها را نیز بر عهده داشت.

سیلوستر استالونه بخاطر بازی در فیلم راکی نامزد دریافت دو جایزه اسکار، یکی برای بهترین بازیگر و دیگری برای بهترین نمایشنامه شد. وی سومین بازیگر تاریخ بود که بخاطر یک فیلمش، نامزد دریافت این دو جایزه شد. پیش از او فقط چارلی چاپلین و اورسن ولز به این افتخار نائل شده بوند.

فیلم راکی علاوه بر دیگر موفقیت هایش توانست در فهرست ملی ثبت فیلم و موزه اسمیتسونین نیز به ثبت برسد.

کودکی

سیلوستر گاردنز استالونه در نیویورک سیتی به دنیا آمده است. وی فرزند ارشد خانواده ای است که پدرش فرانک استالونه و مادرش جکی لابوفیش بود. پدرش آرایشگر و مادرش رقاص و منجم بود. پدر سیلوستر متولد ایتالیا بود و در دهه 1930 به آمریکا مهاجرت کرده است اما مادرش از نسب اوکراینی-فرانسوی بوده. برادر بزرگ سیلوستر استالونه، فرانک استالونه، بازیگر و موسیقی دان است.

زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه 2

بخاطر مشکلاتی که مادرش بر اثر کار از آنها رنج می برد، در هنگام زایمان پزشک مربوطه مجبور به استفاده از فورسپس بود، ولی بخاطر یک اشتباه، سیلوستر دچار مشکل عصبی و نوعی معلولیت در صورتش می شود. قسمت پایین سمت چپ صورت، شامل قسمتی از لب، زبان و چانه ی او فلج است. در اثر این اتفاق بود که صورت سیلوستر حالت غم آلود به خود گرفته و نوع حرف زدنش نیز کمی نامفهوم است. وی مسیحی کاتولیک است.

در اوایل 1950 پدر خانواده تصمیم می گیرد برای ادامه زندگی به واشینگتن برود تا در آنجا خود یک آرایشگاه و همسرش یک باشگاه ورزشی تاسیس کند. این زوج زمانی که سیلوستر 9 ساله بود از هم جدا شدند و سیلوستر در ادامه به همراه مادرش زندگی کرد. سیلوستر سابقه تحصیل در یک آکادمی نظامی، میامی دد کالج و دانشگاه میامی را دارد.

بازیگری

زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه 3

اولین کار سینمایی او بازی در فیلم مهمانی در خانه کیتی نام داشت. سالها بعد، زمانیکه استالون به شهرت رسید، سازندگان این فیلم آن را با نام جدید مرد ایتالیایی - اشاره به نام مستعار کاراکتر راکی بالبوآ در فیلم راکی - روانه بازار کردند.

نقش های اولیه استالونه بسیار کوتاه و کم اهمیت بودند که از آنها می توان به فیلم موزها ساخته وودی آلن اشاره کرد که استالون در یک پلان در نقش یک جیب بُر ظاهر شده است.

راکی

زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه 4

استالونه بعد از بازی در چند فیلم ضعیف دیگر، شبی با دیدن مسابقه بوکس محمد علی کلی به فکر نوشتن فیلمنامه راکی افتاد. همان شب شروع به نوشتن فیلمنامه راکی کرد و آن را سه روزه به پایان رساند. استالونه تلاش بسیاری کرد فیلمنامه راکی را بفروشد ولی برای فروش آن شرطی هم داشت. شرط استالون این بود تا خودش نقش اصلی را بازی کند ولی جان آویلدسن (کارگردان) و تهیه کننده مایل بودند برای بازیگر نقش راکی از یک هنرپیشه مطرح استفاده کنند. کاندیدای این نقش برت رینولد و یجیمزکان بودند اما استالونه سرانجام موفق شد آنها را متقاعد کند و خودش نقش راکی بالبوآ را بازی کند.

سرمایه فیلم یک میلیون دلار بود ولی فروش خیره کنندهٔ 213 میلیون دلاری آن، استالونه را یک شبه به شهرت رساند. راکی نه تنها از لحاظ تجاری بلکه از لحاظ هنری یک موفقیت بی نظیر بود. این فیلم در سال 1976 جایزه اسکار بهترین فیلم را کسب کرد.

نامزدی جایزه اسکار

زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه 5

بعد از اکران فیلم راکی، راجر ایبرت منتقد سرشناس سینمای جهان، استالونه را مارلون براندو ی جدید سینما خواند. استالونه برای این فیلم نامزد جایزه اسکار شد. قسمت های دوم، سوم و چهارم راکی را خود استالون کارگردانی کرد.

اوج موفقیت این سری (از لحاظ فروش) قسمت چهارم بود که به فروش فوق العاده 300 میلیون دلار دست یافت. اما قسمت پنجم را که جان آویلدسن (کارگردان قسمت نخست) کارگردانی کرد، در گیشه شکست سختی خورد.

در سال 2006 استالون قسمت ششم راکی را تحت عنوان راکی بالبوآ کارگردانی کرد که مورد توجه منتقدین قرار گرفت.

در میان بهترین قهرمانان فیلم های هالیوود نام استالونه در نقش راکی بالبوآ پس از گریگوری پک در نقش آتیسوس فینچ، هریسون فورد در نقش ایندیانا جونز، شان کانری در نقش جیمز باند، همفری بوگارت در نقش ریک بلین، گری کوپر در نقش ویل کین و جودی فاستر، در نقش کلاریس استارلینگ، در مقام هفتم قرار دارد.

رامبو

زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه 6 زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه 7

او در سال 1980 در فیلم اولین خون نقش جان رمبو را که یک سرباز جنگ ویتنام بود بازی کرد. نقشی که قرار بود در ابتدا استیو مک کوئین آن را بازی کند که با مرگ مک کوئین، این نقش به استالون رسید. این فیلم و دنباله هایش (به خصوص قسمت دوم) به موفقیت بی نظیری دست یافتند. رمبو: اولین خون قسمت دوم سیصد میلیون دلار و رمبو 3 صد و نود میلیون دلار در جهان فروش رفتند. استالونه در سال 2008 قسمت چهارم این سری را تحت عنوان جان رمبو کارگردانی کرد.

کارگردانی

استالونه کارگردانی را با فیلم کوچه بهشت محصول سال 1978 آغاز کرد در حالیکه فیلمنامه نویس و بازیگر آن نیز بود. پس از آن فیلم های زنده ماندن (دنباله ای بر فیلم تب شنبه شب)، راکی 2، راکی 3، راکی 4، راکی بالبوآ (راکی 6)، جان رمبو (رمبو 4) و یکبار مصرف ها را کارگردانی کرد.

زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه 8

رد پیشنهادها

استالونه پیشنهاد بازی در فیلم های نابودگر و جان سخت را رد کرده است.

زندگی شخصی

استالون سه بار ازدواج کرده است. همسر اولش ساشاچاک (از 1974 تا 1985) که یک عکاس بود و در نگارش فیلمنامه راکی، کمک های شایانی به استالون کرد. ساشا پس از قبول شدن در تست بازیگری در نقش اول فیلم play it as it lays با مخالفت استالونه رو به رو شد. استالونه به او اجازه خروج از نیویورک را نداد! و بهانه اش هم این بود که برای تایپ فیلمنامه هایش به او نیاز دارد. حاصل این ازدواج، دو فرزند بود به نام های سیج و سرجو است که سیج از دنیا رفته است.

همسر دوم استالونه بریجیت نیلسون (از 1985 تا 1987) نام داشت که یک بازیگر بود. این ازدواج فقط دو سال به طول انجامید ولی به شدت مورد نظر رسانه ها قرار گرفت. این دو در فیلم راکی 4 و سپس کبری بایکدیگر هم بازی بود.

زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه 9

همسر سوم استالونه جنیفر فلیون (از 1997 تا کنون) نام دارد که یک مدل است. فلیون در چهارده اگوست سال 1968 در شیکاگو به دنیا آمده و مدرک دانشگاهی وی در رشته اقیانوس شناسی می باشد. استالونه و فلیون در قصر بلنهایم واقع در آکسفورد شایر انگلستان ازدواج نمودند. حاصل این ازدواج سه فرزند دختر به نام های سوفیا، سیستن و اسکارلت است.

خواهر ناتنی سیلوستر در سن 48 سالگی بر اثر سرطان ریه از دنیا رفت. مرگ خواهرش 6 هفته بعد از مرگ پسرش، سیج اتفاق افتاد. خواهرش بعد از تصمیم به ترک بیمارستان، در خانه مادری از دنیا رفت.

سیلوستر استالونه مدتی بخاطر مشغله کاری در بازیگری به کلیسا نمی رفت. اما زمانی که دخترش به شکل بیمار به دنیا آمد، به یاد ایمانش در دوران کودکی افتاد و اکنون وی یک مسیحی بسیار فعال کاتولیک است.

زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه 10

طی چند سال اخیر، سیلوستر برای پوشاندن زخم های روی بدنش که از فیلم برداری فیلم های پیشینش روی بدنش باقی مانده، شروع به انجام تعدادی خالکوبی کرده که اولین خالکوبی خود را وقتی انجام داد، بخاطر 3 دخترش، تصویر 3 رز را نیز روی بدنش کشید. وی برای اولین بار و در فیلم یک بارمصرف ها این خالکوبی ها را نشان داد.

مصدومیت

زادروز راکیِ قهرمان، سیلوستر اِستالونه 11

بخاطر فعالیت های بدنی در فیلم ها و اصرار سیسولستر به انجام همه بلدکاری های نقشش، وی چندین آسیب دیدگری مختلف دارد. به عنوان نمونه در فیلم راکی 4 سیلوستر به دولف لاندگرن می گوید که به تمام زورت به سینه ام مشت بزن و بعد وقتی چشمان را باز می کند در بیمارستان بستری شده است. همچنین سر صحنه یک مبارزه با استیو آستین در فیلم یک بارمصرف ها، گردنش نیز می شکند.

انگشت های سیلوستر نیز بخاطر دریافت یک پنالتی از پله در فیلم فرار به سوی پیروزی شکست.

علایق

استالونه یکی از طرفداران سینمای بالیوود است. او در یک فیلم هندی به نام عشق بیچاره همراه با آکشای کومار و کاریناکاپور نیز در سال 2009 به ایفای نقش پرداخت.

سیاره هالیوود

وی به همراه آرنولد شوارزنگر و بروس ویلیس مالک رستورانهای زنجیره ایی سیاره هالیوود هستند.

فیلم ها

بدرود، محبوبم - (1975)

مسابقه مرگ در سال 2000 - (1975)

راکی* - (1976)

مشت* - (1978)

راکی 2 - (1979) (همچنین نویسنده فیلمنامه و کارگردان)

فرار بسوی پیروزی - (1981)

راکی 3 - (1982) (همچنین نویسنده فیلمنامه و کارگردان)

اولین خون* - (1982)

رمبو: اولین خون قسمت دوم* - (1985)

راکی 4 - (1985) (همچنین نویسنده فیلمنامه و کارگردان)

کبرا* - (1986)

رمبو 3* - (1988)

زندان - (1989)

راکی 5* - (1990)

صخره نورد - (1993)

تخریب چی - (1993)

قاضی درد - (1995)

آدمکش ها - (1995)

روشنایی روز - (1996)

شهرک پلیس - (1997)

کارتر را بگیرید - (2000)

پادزهر - (2002)

انتقام آنجلو - (2002)

بچه های جاسوس 3 - ( 2003 )

راکی بالبوآ - (2006) (همچنین نویسنده فیلمنامه و کارگردان)

جان رمبو - (2008) (همچنین نویسنده فیلمنامه و کارگردان)

یک بارمصرف ها - (2010) (همچنین نویسنده فیلمنامه و کارگردان)

یک بارمصرف ها 2- (2012)

تیر توی سر - (2013)

نقشه فرار - (2013)

یک بارمصرف ها 3 - (2014)

منو بگیر - (2014)

رمبو 2015

راکی 2015