زادروز جیمز کامرون، کارگردان خلاق هالیوود

سیب موز :

نام: جیمز کامرون

بنا به گزارش سیب موز : زادروز: 16 اوت 1954 ‏(60 سال) - کانادا

ملیت: کانادایی

پیشه: کارگردان، تهیه کننده، فیلمنامه نویس

همسر: سوزی آمیس (ازدواج 2000)

زادروز جیمز کامرون، کارگردان خلاق هالیوود

جیمز فرانسیس کامرون (به انگلیسی: James Cameron) (زاده 16 اوت 1954) کارگردان اهل کانادا است که بیشتر فیلم های مهیج و تخیلی می سازد.

او در شهر کوچکی به نام کپوس کیسینگ در حومه انتاریو کانادا، نزدیک آبشار نیاگارا، به دنیا آمد. در پانزده سالگی هم زمان با تحصیلات متوسطه فیلم یک ادیسه فضایی (استنلی کوبریک) را دید و به سینما علاقه مند شد. خودش در این باره گفته است: «با دیدن این فیلم به فیلمسازی علاقه مند شدم. نمی توانستم تصور کنم که کوبریک چگونه این کارها را انجام داده است. مایل بودم آنچه را او انجام داده بود فرا بگیرم.

چاره ای نبود جز اینکه دوربین سوپر هشت پدرم را قرض بگیرم و سعی کنم با سرعت های مختلف از اشیای دور و اطرافم فیلمبرداری کنم، و بعد نتیجه را روی پرده ببینم. او یک بار در زمانی که مسئول جابجایی غذای مدارس بود به سینما می رود و فیلم جنگ ستارگان را می بیندو زمانی که بیرون می آید به دوست خود می گوید:باید این فیلم را من می ساختم.»

اکنون وی یکی از کارگردانان صاحب سبک و خلاق هالیوود به شمار می رود که نویسندگی و کارگردانی نخستین و دومین فیلم پرفروش تاریخ سینما (آواتار و تایتانیک) را در پرونده دارد.

ورود به سینما

در ایام نوجوانی خانواده اش به دهکده آرنج در جنوب کالیفرنیا نقل مکان کرد، و چندی بعد با خواندن کتابی درباره فیلمنامه نویسی با همکاری یکی از دوستانش یک فیلمنامه ده دقیقه ای نوشت، و آن را به طریقه 35 میلی متری فیلمبرداری کرد. کامرون با این فیلم در رشته های جلوه های ویژه، تمهیدات سینمایی و شیشه شفاف دست به آزمایش و تجربه زد. خودش گفته است: «به کتابخانه USC رفتم و هر چه مربوط به تکنولوژی فیلم بود پیدا کردم و خواندم. از صفحات کپی می گرفتم و از صفحات دیگر یادداشت برمی داشتم. در تکنولوژی سینما مجانی فارغ التحصیل شدم. در دانشکده ثبت نام نکرده بودم، بلکه تمام اوقات در کتابخانه بودم. معمولاً کوهی از کاغذ و پوشه در کنارم بود تا بیاموزم که جلوه های ویژه چگونه انجام می شوند.»

زادروز جیمز کامرون، کارگردان خلاق هالیوود 2

کامرون پس از پایان تحصیلات به هالیوود رفت و در دهه هشتاد به عنوان فیلمنامه نویس و کارگردانی فن آور شناخته شد.

کامرون مانند بسیاری از کارگردان های آمریکایی فعالیت خود را از کمپانی «نیو ورلد پیکچرز» که متعلق به کارگردان آمریکایی راجر کورمن بود، آغاز کرد. کورمن به دلیل مشکلات فراوان که با صاحبان پر قدرت استودیوها، انجمن تولید کنندگان و انجمن پخش و توزیع فیلم در آمریکا داشت، کمپانی «نیو ورلد پیکچرز» را تأسیس کرده بود و هم به تهیه فیلم های تجاری پرفروش می پرداخت، و هم امکان تهیه فیلم های هنری فیلم سازان اروپایی مثل فرانسو تروفو، فدریکو فلینی و اینگمار برگمن را فراهم کرد.

جنگ فراسوی ستارگان نخستین فیلمی بو که کامرون در آن به عنوان طراح و سازنده صحنه ها از خود ابتکار عمل نشان داد، و در به تصویر کشیدن فیلمنامه ای که جان سی لز با الهام از فیلم هفت سامورایی نوشه بود قدرت استعداد و خلاقیت خود را به کار گرفت. کهکشان وحشت و فرار از نیویورک(1981) فیلم های دیگری هسنتد که کامرون در برنامه ریزی تولید و مسئولیت جلوه های ویژه آنها همکاری داشت. در چنین موقعیتی راجر کورمن فرصتی طلایی برای کامرون فراهم کرد تا نخستین فیلم خود را در سال 1981 به نام پیرانا 2: تخم ریزی کارگردانی کند. قسمت اول این فیلم جان سی لز و جودانته با الهام از آرواره ها (فیلمی از استیون اسپیلبرگ) نوشته و ساخته بودند. پیرانا 2 فیلمی با ساختار سینمایی ضعیف بود و در نمایش عمومی از جهت تجاری با شکست رو به رو شد.

زادروز جیمز کامرون، کارگردان خلاق هالیوود 3

جیمز کامرون پس از شکست پیرانا 2 گفت: به آدمی شباهت داشتم که زیر آب مانده است. می دانستم که اگر قرار باشد روزی دوباره پشت دوربین فیلمبرداری قرار بگیرم، بایستی فیلمی برای خود بسازم؛ بنابراین شروع به نوشتن فیلمنامه کردم. من در جلوه های ویژه سابقه مفیدی داشتم؛ بنابراین طبیعی بود که سراغ فیلمنامه ای با موضوعی علمی و خیالی بروم، و چون می دانستم قادر نیستم برای تهیه این فیلم بیشتر از سه تا چهار میلیون دلار فراهم کنم داستانی علمی و خیالی نوشتم که ماجرای آن در دوره معاصر می گذرد.

فیلم دوم کامرون ترمیناتور یا نابودگر بود که کامرون آن را با بازی آرنولد شوراتزنگر، مایکل بین، لیندا همیلتون و پل وینفیلد ساخت.

برای تولید ترمیناتور 6 میلیون دلار هزینه شد، و وقتی فیلم در سال 1984 درست به آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نمایش در آمد کنایه ای بر «طلوع» عصر زمامداری رونالد ریگان قلمداد شد، و از آرنولد شوارتزنگر به عنوان مخوفترین فرانکشتاین نیم قرن اخیر سخن گفته شد.

زادروز جیمز کامرون، کارگردان خلاق هالیوود 4

پس از موفقیت غیر منتظره ترمیناتور، که 84 میلیون دلار درآمد داشت، کامرون در نوشتن فیلمنامه رمبو: اولین خون قسمت دوم (1985) با سیلوستر استالونه همکاری کرد و سپس در سال 1986 دنباله بیگانه (فیلم) را تحت عنوان بیگانه ها را با بازی سیگورنی ویور، کاری هن و مایکل بین ساخت.

فیلم بعدی جیمز کامرون ورطه نام داشت. ورطه در سال 1989 با بازی ادهریس، مری الیزابت و مایکل بین شاخته شد.

زادروز جیمز کامرون، کارگردان خلاق هالیوود 5

جیمز کامرون در پیاده روی شهرت هالیوود دسامبر 2009

نابودگر 2: روز داوری پر آوازه ترین فیلم کامرون تا آغاز دهه نود میلادی است. او که ترمیناتور را با هزینه ای بالغ بر شش میلیون دلار ساخته بود، در حرکتی بلند پروازانه ترمیناتور 2 را با هزینه ای بالغ بر یکصد میلیون دلار ساخت.

دروغ های حقیقی فیلم دیگری از جیمز کامرون است که او در سال 1994 با بازی آرنولد شوارتزنگر، جیمی لی کرتیس و تام آرنولد با هزینه ای بالغ بر یکصدو بیست میلیون دلار ساخت.

و اما تایتانیک ساخته جیمز کامرون است که با فروش افسانه آیش کامرون را در مقام یکی از ثروتمندترین مردان جهان قرار داد.

زادروز جیمز کامرون، کارگردان خلاق هالیوود 6

پس از اینکه کشتی اقیانوس پیمای تایتانیک در سال 1912، با وزن شصت هزار تن و دویست و هفتاد متر طول، که از بلندترین آسمان خراش های آن روزهای نیویورک بلندتر بود، به آب انداخته شد و چند روز بعد با 2243 نفر مسافر و خدمه، بر اثر برخورد با کوه یخ در اقیانوس اطلس زیر آب فرو رفت، و 1513 نفر جان خود را از دست دادند. این حادثه اندوهبار به موضوع جذابی برای سینماگران در آمد تا فیلم هایی از این ماجرا عرضه کنند. نجات یافتگان از تایتانیک (1912)، تایتانیک (هربرت سپلین، 1943)، شب به یاد ماندنی (جرج روی هیل، 1957)، شب به یاد ماندنی (روی وارد بیکر، 1958)، تایتانیک (نسخه موزیکال)، مالی براون غرق ناشدنی (چارلز والتر، 1964)و شب یخی (نسخه آلمانی) فیلم هایی هستند که پیش از فیلم پر خرج و جاه طلبانه کامرون ساخته و عرضه شدند.

زادروز جیمز کامرون، کارگردان خلاق هالیوود 7

آنچه باعث ساخته شدن این فیلم توسط جیمز کامرون شد، در کلام خود او آشکار است: «دهم آوریل 1912. تکنولوژی آرزوی دو دهه انسان را با نمایش معجزه ای با شکوه تحقق می بخشد. در آن زمان چه چیز بهتر از به آب انداختن تایتانیک بزرگ ترین و باشکوه ترین وسیله نقلیه ساخته شده توسط انسان، می توانست نشانه تفوق انسان بر طبیعت باشد، اما فقط چهار روز ونیم بعد رؤیای انسان فرو می ریزد. افسانه این بانوی دریاها، کشتی رؤیاها، در کابوسی هولناک به پایان می رسد، و توان شکست ناپذیر انسان در برابر چشمان وحشت زده دو هزار و پانصد مسافر مغلوب ضعف های همیشگی انسان می شود، و آنچه باقی می ماند تکبر، بی خیالی، آز و آسوده طلبی است که مسبب این فاجعه بود.»

فیلم موفق دیگر کامرون فیلم آواتار بود. فیلم نه تنها پرفروش ترین فیلم سال 2009 بود، بلکه پرفروش ترین فیلم تمام تاریخ سینماست. این فیلم علمی تخیلی باعث شد که کامرون برای بار دوم (بعد از تایتانیک) برای بدست آوردن جایزهٔ گلدن گلوب بهترین کارگردانی به روی سن برنده برود. او همچنین برای اسکار بهترین کارگردانی نیز کاندید شد هر چند که به همسر سابقش کاترین بیگلو و فیلم موفق او (مهلکه) باخت.

کامرون قرار ادامه آواتار را در چهار قسمت بسازد که دومین قسمت آواتار سال 2016 اکران می شود. او برای نوشتن فیلمنامه سایر قسمت ها از جاش فریدمن، ریک جافا، آماندا سیلور و شین سالرنو دعوت به همکاری کرده است.

در سال 2013 ثروت وی بالغ بر 900 میلیون دلار تخمین زده شده است.

زادروز جیمز کامرون، کارگردان خلاق هالیوود 8

زندگی شخصی

وی تاکنون پنج بار ازدواج کرده است. ابتدا با شارون ویلیامز (1978–1984) سپس با گیل آن هرت (1985–1989) بعد با کاترین بیگلو (1989–1991) کارگردان برنده جایزه اسکار و لیندا همیلتون ستاره فیلم های ترمیناتور و نابودگر 2: روز داوری (1997–1999) ازدواج کرده است.

از سال 2000 وی با سوزی آمیس بازیگر و مدل آمریکایی ازدواج نموده است.

ادای احترام

جیمز کامرون پس از مرگ جیمز هورنر دوست و همکار آهنگساز خود در تاریخ June 24, 2015 به وی ادای احترام کرد و این حادثه را به همسر و دوستان هورنر تسلیت گفت.

جیمز هورنر در ساخت آهنگ فیلم های تایتانیک (فیلم 1997) و آواتار (فیلم 2009) با جیمز کامرون همکاری داشت.

فیلم شناسی

جنگ فراسوی ستارگان (1980، کارگردان هنری)

تولدت مبارک جینی (1980، کارگردان)

بلوا (1980، بازیگر)

کهکشان وحشت (1981، کارگردان واحد دوم و طراح صحنه)

پیرانا 2: تخم ریزی (1981، کارگردان)

نابودگر (1984، کارگردان)

رمبو: اولین خون قسمت دوم (1985، نویسنده فیلمنامه - همراه با سیلوستر استالونه)

بیگانه ها (1986، نویسنده فیلمنامه و کارگردان)

ورطه (1989، نویسنده فیلمنامه و کارگردان)

نقطه گسست (1991، تهیه کننده اجرایی)

نابودگر 2: روز رستاخیز (1991، نویسنده فیلمنامه و کارگردان)

دروغ های حقیقی (1994، نویسنده فیلمنامه و کارگردان)

روزهای عجیب (1995، مشارکت در تهیه و نگارش فیلمنامه)

نابودگر 2: سه بعدی (1996، نویسنده و کارگردان)

تایتانیک (1997، نویسنده فیلم و کارگردان)

آواتار (2009، نویسنده و کارگردان)

کلئوپاترا (فیلم 2014) (2014، تهیه کننده)

آواتار2 (فیلم 2017) (2017، نویسنده و کارگردان)

آواتار3 (2018) (نویسنده و کارگردان)

آواتار4 (2019) (نویسنده و کارگردان)