چرا از ورزش نتیجه نمی گیرید و آن را ترک می کنید؟ چه باید کرد؟

چرا از ورزش نتیجه نمی گیرید و آن را ترک می کنید؟ چه باید کرد؟

سیب موز: چرا از ورزش نتیجه نمی گیرید و آن را ترک می کنید؟ چه باید کرد؟

سیب موز: چند بار ورزش را کنار گذاشته اید؟ تا به حال به این فکر کرده اید که چرا ورزش را ترک می کنید؟ دلایل زیادی وجود دارد که پایبند ماندن به یک برنامه ورزشی را برای ما سخت می کند. گاهی این دلایل فراتر از کنترل ما هستند؛ مثلاً بیماری یا آسیب. گاهی هم دلیل خاصی وجود ندارد. یک دقیقه ورزش می کنیم و خودمان را بابتش تشویق می کنیم و بعدش می دانیم که آن چند کیلو کاهش وزن برگشته و احساس گناه و ناکامی شروع می شود. با سیب موزهمراه شوید که چرا ورزش را ترک کرده اید و چه کار می توانید بکنید.

به گزارش سیب موز:

1- ورزش را رها کرده اید چون وزن کم نکرده اید

اگرهدف تان از ورزش، کاهش وزن باشد، جای تعجب ندارد که توقع داشته باشید وزن کم کنید و شاید حتی اهداف واقع گرایانه هم در مورد کاهش وزن داشته باشید، مثلاً کم کردن یک کیلو در هفته. با این حال ممکن است وقتی برنامه ورزشی را شروع می کنید، متوجه یک نکته عجیب شوید، دوره ای گذشته است و شما هیچ وزنی کم نکرده اید. حقیقتی که نسبتاً عادی است ولی با وجود رایج بودنش، پذیرفتنش آسان نیست. اگر نتیجه ای نمی گیرید، مشکل از کجاست؟

مطلب مرتبط: چرا کاهش وزن متوقف می شود و هر کاری می کنید لاغر نمی شوید؟

چرا نباید ورزش را ترک کنید؟

ممکن است فکر کنید الان بهترین زمان کنار گذاشتن ورزش است، اما این دقیقاً لحظه ای است که باید ادامه دهید و دلایل زیادی هم برای این ادامه وجود دارد. ممکن است به جای وزن، سایز کم کرده باشید، که به این معناست که شما دارید نتیجه می گیرید، فقط به روشی متفاوت.

اما اجازه بدهید موضوع را به مهم ترین دلیل برای ادامه ورزش خلاصه کنیم: گاهی شما مجبورید پیش از این که بدانید شرایط چه تغییری خواهد کرد، ادامه دهید. بنابراین اگر در چنین موقعیتی قرار دارید، چه می شود اگر کاهش وزن را فعلاً رها کنید و فقط ورزش کنید؟

به خودتان اجازه دهید تا به بهترین شیوه ممکن ورزش کنید و به بدن تان هم فرصت دهید تا واکنش نشان دهد، زیرا به روش خودش این کار را خواهد کرد. ممکن است روش بدن شما همانی نباشد که پیش بینی می کردید، اما اگر فرصت کافی به بدن دهید، پیگیر باشید و به خواب، تغذیه سالم، مدیریت استرس و تمرینات توجه نشان دهید، پاسخ تان را خواهد داد.

سوال بزرگی که اینجا مطرح می شود این است: چقدر زمان برای نتیجه گیری لازم است؟

جواب درست این است؛ هرچقدر که لازم است! کاهش وزن برای هر کسی متفاوت است و به عوامل زیادی از ژنتیک و هورمون ها گرفته تا سن و جنسیت بستگی دارد. جواب من، بر اساس تجربه شخصی ام با خودم و مشتریانم، بیشتر حدود 3 تا 6 ماه است؛ گاهی هم تا یک سال. این توصیه براساس این واقعیت است که بیشتر ما نیاز داریم به یک برنامه مداوم ورزشی عادت کنیم.

2- یا بدتر… عملاً دارید وزن اضافه می کنید!

وزن کم نکردن خودش به اندازه کافی ناخوشاید است، اما وزن اضافه کردن بعد از شروع یک برنامه ورزشی می تواند کاملاً وحشتناک باشد. این اتفاق رایج تر از آنی است که فکرش را بکنید. با این حال، بازهم می گوییم که زمان ترک ورزش نیست، مهم نیست ترازو یا ذهن تان چه می گویند. شما همیشه می توانید روش تان را تغییر دهید، یا یاد بگیرید وقتی یک برنامه کاهش وزن را شروع کردید، چه انتظاری داشته باشید، اما کاری که نمی توانید انجام دهید چیست؟ این که ورزش را کنار بگذارید.

چرا از ورزش نتیجه نمی گیرید و آن را ترک می کنید؟ چه باید کرد؟ 2

چرا نباید ورزش را ترک کنید؟

اگرعدد ترازو در حال بالا رفتن است، به این معنی نیست که کارتان اشتباه است. درحقیقت، اگر تمرینات هوازی و قدرتی انجام می دهید و حساب کالری ها را دارید- مثلاً واقعاً کالری هایی را که می خورید می شمارید- این شانس عالی را دارید که در مسیر درستی هستید، اهمیتی ندارد ترازو چه می گوید.

عواملی که موجب افزایش وزن در مرحله اولیه برنامه ورزشی می شود

عضله سازی

اگر وزنه زدن را شروع کرده اید، مقداری عضله خواهید ساخت. اگر زن هستید، ممکن است شما را بترساند، اما دو چیز مهم را به یاد داشته باشید:

1- ساختن عضلات بزرگ و حجیم بدون سخت تمرین کردن بسیار دشواراست و حتی مردها هم باید برای عضله سازی تلاش کنند. 2- شما به عضلات بیشتر نیاز دارید. عضله در واقع به شما کمک می کند، چربی بسوزانید، چون از نظر سوخت و ساز، فعال تراز چربی است. عضله سازی می تواند به معنی یک جهش درترازو باشد، اما به روشی مثبت. یعنی شما در حال عضله سازی و کاهش سایز هستید؛ همان چیزی که می خواهید.

نگهداری آب

در ورزشکاران تازه کار، این مرحله بخشی از فرایند سازگاری است و همچنین راهی برای کسب گلیکوژن ( سوختی که بدن تان برای ورزش به آن نیاز دارد) لازم و مفید برای بدن. گلیکوژن همراه با آب اضافی در سلول ها ذخیره می شوند، بنابراین، هرچقدر بیشتر ورزش کنید، بدن تان می تواند گلیکوژن بیشتری ذخیره و مصرف کند و این یعنی سلول های شما طبیعتاً آب بیشتری حفظ خواهند کرد.

حالا عامل بدیهی دیگری برای افزایش وزن

خوردن کالری بیشتر؛ که اگر درست پیگیر نباشید کار ساده ای است. جبران کردن تمرینات با کالری اضافی یا استراحت اضافی کار راحتی است؛ بدون این که حتی بدانید. اگر سعی دارید وزن کم کنید و تجربه معکوس دارید، اول به رژیم غذایی تان نگاهی بیندازید. پیش از آن که سراغ دلایل دیگر وزن اضافه کردن بروید، نسبت به چیزهایی که می خورید و اندازه شان دقیق باشید.

اگر درحال کاهش سایز و قوی تر شدن هستید، اما همچنان نگران چیزی که ترازو نشان می دهد نیز هستید، توصیه من این است که رهایش کنید. روش های دیگری برای پیگیری روند پیشرفت تان وجود دارد، مانند اندازه گیری سایز، که بسیار قابل اعتمادتر بوده و اطلاعاتی را به شما ارائه می دهد که واقعاً نیاز دارید: این که ترکیب بدنی شما در حال تغییر است.

3- ورزش کردن برای تان دردناک است

متأسفانه، کلمه " درد" و " ورزش" اغلب در یک جمله با هم ظاهر می شوند. ما این جملات معروف را می دانیم که " نابرده رنج گنج میسر نمی شود" و " چیزی که تو را نکشد، قوی ترت می کند" اما اگر تا کنون از ورزش تجربه درد را داشته باشید، می دانید که دلواپسی پیشرفت در آینده را داشتن تا چه اندازه دشوار است.

همچنین جای تأسف دارد که جدای از آسیب های مزمن، بیشتر این دردها چیزی است که با انجام تمرینات خیلی سخت به خودمان تحمیل می کنیم. حتی بدتر، این تمرینات سخت کاملاً غیرضروری اند. ممکن است فکر کنیم، مجبوریم یک ساعت کامل تمرین کنیم، با سرعت زیاد و با سنگین ترین وزنه ها و یا با شدیدترین حد توان مان، اما اگر برنامه ای می خواهید که بتوانید واقعاً با آن زندگی کنید، درد، آخرین چیزی است که به آن می رسید.

مطلب مرتبط: با درد عضلات پس از ورزش چه کنیم؟

چرا نباید ورزش را ترک کنید؟

ورزش نباید دردناک باشد و اگر دردناک باشد، یعنی فراتر از کمی کشیدگی یا درد طبیعی، یعنی دارید اشتباه انجامش می دهید. بله، شما باید مرز راحتی را رد کنید، سخت تر نفس بکشید، روی میزان ضربان قلب هدف تان کار کنید، عرق بریزید و احتمالاً کمی هم احساس ناراحتی کنید. اگر وزنه می زنید، باید حس کنید عضلات تان درحال بالا کشیدن آن وزن هستند، شاید هم کمی سوزش داشته باشند.

کمی درد برای یک یا دو روز بعد از تمرین جدید، طبیعی است. با این حال، اگر هر روز درد دارید یا به سختی می توانید حرکت کنید، زیاد دارید به خودتان فشار می آورید. همین طور اگر درد و رنج جدی احساس می کنید- کشیدگی زیاد یا تیرکشیدن یا ضربان های بی حس در مفاصل با عضلات- تمرینی را که انجام می دهید متوقف کرده یا به پزشک تان مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: تفاوت میان درد خوب و درد بد در تمرینات ورزشی چیست؟

4- دلزده و خسته می شوید

هرچند ورزش کردن، هیجان انگیزترین چیز دنیا نیست، اما اگر مدام دلزده می شوید، پس تمرینات را اشتباه انجام می دهید. البته همیشه هم تفریح و شادی نیست اما باید از ورزش کردن تا حدودی لذت ببرید؛ یک رضایت ساده، احساس قدرت و تناسب، لذت بردن از یک تمرین خاص یا حتی تنها تحسین عضلات تان در برابر آینه. اگر همیشه یک سری تمرینات مشخص را انجام می دهید، یا تمریناتی را که دوست ندارید، خسته خواهید شد و ممکن است کلا ترکش کنید.

چرا نباید ورزش را ترک کنید؟

تقصیر تردمیل نیست که شما بی نهایت از آن متنفرید. حتی اگر تردمیل یا هر دستگاه دیگری که از آن استفاده می کنید، تنها وسیله دردسترس تان باشد، راه هایی برای تغییر نحوه تمرین تان وجود دارد تا کمی تازگی به برنامه همیشگی تان بدهید. درحقیقت، بعضی از ما ممکن است نیاز داشته باشیم کلاً به مرحله برنامه ریزی برگردیم تا سردربیاوریم که واقعاً دوست داریم چه کار کنیم؟

اگر از باشگاه متنفرید، شاید ترجیح می دهید در فضایی باز یا در خانه تمرین کنید. اگر اهل رقابت هستید، تمرین چیزی خاص مثل مسابقات دوچرخه سواری را امتحان کنید. اگر تمرینات ساختاری برای تان ناخوشایند است، خودتان را آزاد بگذارید و شیوه ای را که دوست دارید در پیش بگیرید- تنیس بازی کنید یا در طول روز برای پیاده روی تند بروید. هرچیزی را جوری انجام دهید که برای تان اهمیت دارد.

حرف آخر

صرفاً به دلیل این که دلزده و خسته شده اید ورزش را رها نکنید.همیشه راه حلی برای همه وجود دارد، اگر بتوانید ریسک کنید و چیزهای جدید را امتحان کنید. ممکن است اولین بار اشتباه کنید، اما همه ما به آزادی برای کنارکشیدن و نتوانستن نیاز داریم.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com