راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب

برترین ها:  با نقاشی دیوارها، داشتن تخت خواب نرم و راحت و پنجره های شاد، حتی اتاق خواب های کوچک و خفه را نیز می توان به محلی برای آرامش بیشتر تبدیل کرد.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب

1.    تخت خواب

تاج تخت به اندازه خودش فضا اشغال می کند و شاید ضخامت همین قسمت باعث شود تا تخت در اتاق جا نگیرد. برای برطرف کردن این اشکال، می توانید از برچسب های طرح دار زیبا در بالای تخت استفاده کنید. یا حتی می توانید از ورقه های فیبر (MDF) به انداز و شکل تاج تخت برش دهید. زمینه آن را رنگ و روی آن با استفاده از شابلون طرح ایجاد کنید. سپس با بالش های زیاد و هم رنگ  به این فضا زیبایی بیشتری ببخشید.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 2

2.    راحت و شیک

با گذاشتن سایبان و پوشش چترمانند در بالای تخت، نگاه ها را به سمت سقف بکشانید. برای این منظور، از یک تکه پارچه که از دو میله پرده در بالای تخت آویزان هستند، استفاده کنید. این طرح همچون تخت های چهارچوب دار قدیمی است که پرده ای در اطراف خود دارند، اما به روشی ساده تر که فقط وظیفه تاج تخت را به عهده دارد.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 3

3.    کمی عجیب

در خانه هایی که سقف کوتاه یا شیب دار دارند، لبه اتصال تخت و دیوار را مخفی کنید. این تاج تخت های ساده و زیبا این اشتباه را به چشم منتقل می کند که سقف صاف و بلندتر از واقعیت آن است. برای این منظور صفحه MDF به ارتفاع سقف برش دهید و آن را چند لایه رنگ کنید. برای مرتب تر دیده شدن فضا از کشوهای کوچکی در کنار تخت استفاده کنید.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 4

4.    مرکز اتاق

خرد عمومی می گوید تخت را در گوشه ای از تاق قرار دهید نه در وسط اتاق و جلوی پنجره زیرا ممکن است جلوی دید و نور را بگیرد. اما در اتاق های کوچک، انتخاب های ما محدود هستند و بهترین کار این است به جای چسباندن تخت به یک دیوار، با قرار دادن آن در وسط اتاق یک نقطه دید مرکزی ایجاد کنیم. تزئین پنجره به روشی زیبا و پرده های مرتبط نیز همچون سایبان برای تخت عمل می کند. در واقع پرده های پنجره نقش تاج تخت را خواهند داشت.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 5

5.    دروازه شاعرانه

برای بزرگ تر دیده شدن فضا از رنگ های خنثی برای دیوارها و تخت استفاده کنید. برای نمای تازه بخشیدن به تخت می توانید آن را با پرده توری نازک تزئین کنید. برای این منظور می توانید این پرده توری سفید را از سقف آویزان و به دو طرف تخت بکشانید. این ایده، طرحی متفاوت به تخت می بخشد. برای زیبایی بیشتر  نیز می توانید از چهارپایه های چوبی در دو طرف تخت استفاده کنید و چراغ خواب را روی آنها قرار دهید.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 6

6.    تاج تخت

با ایجاد یک نقطه مرکزی در اتاق، توجه بیننده به آن جلب می شود و کوچک بودن اتاق را فراموش می کند. در این اتاق خواب کوچک، یک تاج تخت بیش از حد بزرگ بدون اینکه که دید آزاردهنده ای داشته باشد همه حواس ها را به خود جلب می کند. این تاج تخت کاکل دار و مبله در کنار کاغذدیواری با طرح های درشت و پرده های رنگی، بیش از کوچکی اتاق به چشم می آیند.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 7

7.    بلندی سقف

از اسبابی استفاده کنید که فضای بصری زیادی اشغال نمی کنند. یک نقطه کانونی اصلی با چهار چارچوب ایجاد کنید. خطوط باریک این چارچوب فلزی با قدی بلند باعث می شود تا سقف اتاق بلند و فضا تاحدی بزرگ تر دیده شود.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 8

8.    طرح راه راه

برای اینکه باعث بزرگ تر دیده شدن اتاق و بلندتر دیده شدن سقف شوید، از کاغذدیواری با طرح راه راه عمودی استفاده کنید. جلب کردن توجه بیننده به سقف اتاق یکی از ترفندهای قدیمی دکوراسیون است که اصولا در فضاهای کوچک مورد استفاده می شود. حتی با آویزان کردن پرده از سقف تا لبه قاب پنجره نیز باعث بلندتر دیده شدن سقف و در نتیجه بزرگ تر دیده شدن اتاق می شوید.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 9

9.    رنگ آمیزی متناسب

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، با جلب کردن نظر بیننده به بالا و سقف باعث بزرگ تر دیده شدن فضای اتاق های کوچک می شویم. برای این منظور می توانید از تاج های بلند تخت، آباژورهای پایه بلند و نقاشی یا کاغذدیواری های روشن با طرح های عمودی استفاده کنید.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 10

10.    نقاشی و تاکید روی دیوار

می توانید برای بزرگ تر دیده شدن اتاق خواب، توهم عمیق بودن ایجاد کنید. برای این منظور باید یکی از دیوارهای اتاق را با رنگ تیره رنگ آمیزی کنید تا حس عمیق بودن را به بیننده القا کند. دیوارهای کناری آن را سفید نقاشی و طرحی کاملا جذب کننده روی دیوار قهوه ای ایجاد کنید. به طور مثال، استفاده از تاج تختی با طرح های شلوغ و هندسی که ترکیب رنگ دیوارهای اتاق را نیز دارد می تواند نقطه مرکزی توجه در اتاق به حساب بیاید.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 11

11.    استفاده از عناصر موثر

برای بزرگ کردن اتاق کوچک خود از آینه های بزرگ استفاده کنید. قرار دادن یک آینه بلند و قدی در یک طرف اتاق، بُعد تازه ای به اتاق می بخشد. در ضمن، نور طبیعی یا نور لامپ را نیز منعکس می کند و باعث روشن تر دیده شدن اتاق نیز می شود.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 12

12.    بوفه وسایل اضافه

برای داشتن فضای بیشتر در اتاق ها کوچک باید از دیوارها هم نهایت استفاده را ببرید. ساختن قفسه های طبقه دار و بلند در بالای سر تخت چاره اتاق های کوچک است. در این قفسه ها که نقش تاج تخت را دارند، می توانید کتاب، ساعت زنگ دار و دیگر وسایل خواب خود را قرار دهید. با تزئین زیبای این قفسه نمای زیبایی نیز به اتاق می بخشید.

راهکارهایی برای فضاهای کوچک: اتاق خواب 13

13.    انباری زیر تخت

وقتی جا کم دارید از زیر تخت به عنوان انباری استفاده کنید. از این فضا می توانید برای انبار کفش ها، لباس های و روتختی ها استفاده کنید. برای مرتب بودن فضای زیر تخت کافیست چند سبد متناسب با ارتفاع زیر تخت خریداری کنید و وسایل خود را داخل آنها و زیر تخت قرار دهید.