آیا امام رضا(ع) به عده ای از اهل خراسان که ادعای شیعه گری می کردند و برای ملاقات حضرتشان آمده بودند، دو ماه اجازه ورود ندادند؟

سیب موز

آیا امام رضا(ع) به عده ای از اهل خراسان که ادعای شیعه گری می کردند و برای ملاق

سیب موز:

آیا امام رضا(ع) به عده ای از اهل خراسان که ادعای شیعه گری می کردند و برای ملاقات حضرتشان آمده بودند، دو ماه اجازه ورود ندادند؟

این حدیث معروفی که می گویند یک عده از اهل خراسان آمدند حضرت رضا(علیه السلام) را ببینند و گفتند شیعه هستیم حضرت راهشان ندادند تا بعد از دو ماه که گفتند محبیم؛ آن حضرت اجازه دادند. من هر چه گشتم در منابع معتبر نیافتم تنها در دو جا قریب به این مضمون بود: 1. بحارالانوار: آن هم از امام عسکری(علیه السلام): الإحتجاج بِالْإِسْنَادِ إِلَی أَبِی مُحَمَّدٍ الْعَسْکَرِیِّ(علیه السلام) قَالَ: قَدِمَ جَمَاعَةٌ فَاسْتَأْذَنُوا عَلَی الرِّضَا(علیه السلام) وَ قَالُوا نَحْنُ مِنْ شِیعَةِ عَلِیٍّ فَمَنَعَهُمْ أَیَّاماً ثُمَّ لَمَّا دَخَلُوا قَالَ لَهُمْ وَیْحَکُمْ إِنَّمَا شِیعَةُ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ وَ سَلْمَانُ وَ أَبُو ذَرٍّ وَ الْمِقْدَادُ وَ عَمَّارٌ وَ مُحَمَّدُ بْنُ أَبِی بَکْرٍ الَّذِینَ لَمْ یُخَالِفُوا شَیْئاً مِنْ أَوَامِرِهِ. 2. در المناقب: «قالوا ذاک قال الإمام صلوات الله علیه: الآن مرحبا بکم یا إخوانی و أهل ودّی، ارتفعوا حتّی ألزقهم بنفسه، ثمّ قال صلوات اللّه علیه: کم مرّة حجبتم؟ ...». پاسخ اجمالی روایاتی وجود دارند که برای هریک از «شیعه» و «محب» تعریفی جداگانه ارائه می کنند. از جمله این روایات، گزارش ملاقات گروهی از اهل خراسان با امام رضا(علیه السلام) است که گزارش آن با اندک تفاوت هایی در کتب روایی مانند «المناقب» علوی(قرن پنجم)،[1] «الإحتجاج » طبرسی(متوفای 588ق)،[2] تفسیر منسوب به امام حسن عسکری(علیه السلام)،[3] «بحار الأنوار»[4] و ... آمده است که بدون آن که به بررسی سند و محتوای آن بپردازیم، تنها به ترجمه این روایت، مطابق نقل «الاحتجاج» بسنده می کنیم:

امام حسن عسکری(علیه السلام) فرمود: وقتی مأمون، حضرت رضا(علیه السلام) را ولیعهد خود قرار داد، دربان آن حضرت آمد و عرض کرد: جمعیتی دم در ایستاده اجازه می خواهند حضور شما مشرف شوند و می گویند: ما از شیعیان علی(علیه السلام) هستیم! حضرت رضا(علیه السلام) فرمود: «من کار دارم آنها را برگردان»، دربان آنها را برگرداند، روز بعد آمدند و همچون روز گذشته خود را معرفی کردند باز دربان آنها را برگرداند روز سوم و چهارم تا دو ماه هر روز می آمدند ولی اجازه ملاقات نمی یافتند بعد از دو ماه به دربان گفتند: به آقای ما بگو: ما شیعیان پدر شما حضرت علی بن ابی طالب(علیه السلام) هستیم اما چون شما به ما اجازه ملاقات ندادید، مورد شماتت دشمنان قرار گرفتیم. ما بر می گردیم ولی از شدت شرمندگی و خجلت از شهر و وطن خود آواره می شویم؛ زیرا دیگر نمی توانیم شماتت و سرزنش دشمنان را تحمل کنیم!

حضرت رضا(علیه السلام) به دربان فرمود: «به آنها اجازه ورود ده»، آنها وارد شدند و به آن حضرت سلام کردند ولی حضرت نه جواب سلام فرمود و نه اجازه نشستن داد و آنان همچنان ایستاده بودند و عرض کردند: بعد از این همه سختگیری در دادن اجازه ملاقات، دلیل این برخورد خشن و تحقیرآمیز چیست؟! دیگر چه چیزی برای ما باقی مانده است؟! آن حضرت فرمود: «این آیه را بخوانید: "و آنچه از رنج و مصائب به شما می رسد همه از دست اعمال زشت خود شماست در صورتی که خدا بسیاری از اعمال بد را عفو می کند"،[5] من درباره شما از پروردگارم پیروی کردم و همچنین به رسول خدا و امیر المؤمنین و پدران پاکم(علیهم السلام) اقتدا نمودم آنها شما را عتاب نمودند من هم پیروی کردم».

گفتند: ای پسر رسول خدا! چرا؟

امام(علیه السلام) فرمود: «زیرا شما ادعا کردید که شیعه امیر المؤمنین علی بن ابی طالب(علیه السلام) هستید. وای بر شما، شیعه امیر المؤمنین(علیه السلام) افرادی مانند حسن(علیه السلام)، حسین(علیه السلام)، ابوذر، سلمان، مقداد، عمّار و محمّد بن ابی بکر هستند که هیچ یک از دستورات خدا را مخالفت نکرده و همچنین هیچ کدام از محرّمات او را انجام ندادند، شما هم می گوئید ما از شیعیان آن حضرت هستیم در حالی که در بیشتر اعمال مخالف اوئید و در بسیاری از واجبات کوتاهی می کنید، حقوق برادران دینی را سبک و کوچک می شمارید، و جایی که مورد تقیّه نیست تقیّه می کنید ولی در مواردی که چاره ای جز تقیّه نیست این وظیفه بزرگ را انجام نمی دهید اگر بجای ادعای تشیع می گفتید، شما از وابستگان و دوستان آن حضرت هستید، دوستان او را دوست و دشمنانش را دشمن می دارید من ادّعای شما را تکذیب نمی کردم و می پذیرفتم ولی شما مقام بلندی را ادعا کردید که اگر کردارتان این گفته شما را تصدیق نکند هلاک و نابود شدید مگر این که خداوند با رحمت خویش جبران فرماید».

گفتند: ای پسر پیامبر! ما از خدا طلب آمرزش می کنیم و از این گفته بیجا به سوی خدا توبه می کنیم و همچنان که مولای مان ما را آموخت می گوئیم ما دوستان شما و دوستان دوستان شما و دشمن دشمنان شمائیم.

حضرت رضا(علیه السلام) فرمود: «خوش آمدید ای برادران و ای دوستان من، بالاتر بیائید، بالا بیائید، بالا بیائید، آنقدر آنها را بالا برد تا به خود چسباند» سپس به دربان خویش فرمود: «چند بار اینها را از در خانه بازگرداندی؟» گفت: شصت بار، امام(علیه السلام) فرمود: «پس شصت بار پشت سر هم به خانه آنها برو به آنها سلام کن و سلام مرا نیز برسان؛ زیرا اینها چون امروز توبه کردند گناهانشان آمرزیده شد و چون دوست و وابسته به ما هستند سزاوار و شایسته احترام اند، بنابراین به ملاقات آنها برو و وضع زندگی آنها و خانواده شان را بررسی کن، خرج زندگی و خیرات و مبرات به آنها برسان، و ناراحتی ها و مشکلات آنها را برطرف کن».   [1]. علوی، محمد بن علی بن الحسین، المناقب(الکتاب العتیق)، ص 174 ٓ 175، قم، دلیل ما، چاپ اول، 1428ق. [2]. طبرسی، احمد بن علی، الاحتجاج علی أهل اللجاج، ج 2، ص 440، نشر مرتضی، مشهد، 1403 ق. [3]. حسن بن علی(علیه السلام)(امام یازدهم)، التفسیر المنسوب إلی الإمام الحسن العسکری(علیه السلام)، ص 312 ٓ 314، قم، مدرسة الإمام المهدی(عج)، چاپ اول، 1409ق. [4]. مجلسی، محمد باقر، بحار الأنوار، ج 65، ص 157 ٓ 159، بیروت ، دار إحیاء التراث العربی ، چاپ دوم ، 1403ق. [5]. شوری، 30.   اسلام کوئیست

آیا امام رضا(ع) به عده ای از اهل خراسان که ادعای شیعه گری می کردند و برای ملاق 2

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره سیب موز مراجعه نمایید.