ویژگی بارز «بدخوابی» بازی های روان و صادقانه است

سیب موز نمایش «بدخوابی» به عنوان پنجمین اثر از بیست و هشتمین جشنواره تئاتر اصفهان به نقد و بررسی گذاشته شد.

ویژگی بارز «بدخوابی» بازی های روان و صادقانه است

سیب موز: ویژگی بارز «بدخوابی» بازی های روان و صادقانه است

ویژگی بارز «بدخوابی» بازی های روان و صادقانه است 2

به گزارش خبرنگار ایمنا، در دومین قسمت از نشست نقد و بررسی آثار روز دوم در بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان، نوبت به بررسی نمایش «بدخوابی» اثر، هومن حیدری رسیده است. سالن بزرگ مجموعه فرهنگی تفریحی فرشچیان در جلسات نقد و بررسی آنقدرها پر نمی شود. شاید دلیلش برگزاری این جلسات در ساعات پایانی شب و خستگی افراد است. این پنجمین نمایشی ست که طی این دو روز بررسی می شود ولی در هیچ یک از جلسات شاهد حضور مطلوبی نبوده ایم.

«بدخوابی» روایتی متفاوت و نو نسبت به مقوله جنگ، حداقل در فضای نمایش اصفهان است. روایتی از جنگ، که نه در آن تیری شلیک می شود و نه صدای انفجاری شنیده می شود. زن و شوهری در راه فرار از خرمشهر دچار سانحه ای شده اند که بعدا می فهمیم موشکی در نزدیکی آنها منفجر شده بوده.

به گزارش سیب موز

«بدخوابی» در دو اپیزود اجرا می شود. اپیزود اول لحظات جان دادن زن است و اپیزود دوم با نزدیکی بیشتر به مخاطب به حال و هوای این روزها می رسد. این اثر تنها نماینده اردستان در این دوره از جشنواره است.

در ابتدای صحبت، محسن رهنما به عنوان مجری و منتقد برنامه از هومن حیدری در رابطه با چرایی انتخاب این سوژه و نمایشنامه می پرسد و حیدری در پاسخ با اشاره به اهمیت پرداخت صحیح به این مقولات می گوید: چون من خودم از جنگ ضربه خورده ام، مسئله دفاع مقدس خود به خود برای من کشش و جاذبه دارد و این در کارنامه هنری من هم مشخص است. اما من در نمایش هایم نه شعار می دهم و نه گلوله ای شلیک می کنم. داستان هایی که من را جذب می کنند داستان حواشی جنگ هستند.

رهنما به نشانه ها و المان هایی که در صحنه با آنها مواجه می شویم اشاره می کند و از حیدری در رابطه با این نشانه ها مثل نور قرمز سؤال می کند. حیدری پاسخ این پرسش را اینطور بیان می کند: ببینید، خیلی اوقات چیزی در دست شما نیست. این نور قرمز باید به صورت تخت ایجاد می شد، ولی ما به دلیل نبود امکانات نور و سالن مجبور شدیم آن را اینطور اجرا کنیم.

رهنما در ادامه به بازی های بازیگران در نمایش اشاره کرد و گفت: بازی ها، بزرگترین نقطه قوت نمایش تو بودند، بازی های روان و گرم که مخاطب را به شدت با خود همراه می کرد. شاید یکی از ویژگی های آثار حیدری، همین صداقت در بازی ها باشد. فقط ای کاش همین اندازه که به بازی ها توجه می شود به نمایشنامه و دکور و... هم دقت می شد تا شاهد اثر قدرتمندتری باشیم. علاوه بر این ها، خیلی چیزها در نمایش وجود دارد، که دلیل قانع کننده ای برای آنها نمی یابیم. مثلا چرا شخصیت در پرده دوم، این قدر به بازیکنان و فوتبال اسپانیا علاقه مند است و در رابطه با آنها صحبت می کند.

حیدری گفت: من همیشه تمام تلاش و تمرکزم بر بازیگری ست و اگر وقتی باقی ماند، به دکور و چیزهای دیگر هم می رسم. این نقطه ضعف من است. همچنین خیلی از اتفاقات بعد از اجرا می افتد و وقتی دیگران نظرهایشان را می دهند و یا خودت کار را مرور می کنی به ذهنت می رسد و به همین خاطر است که نمایش بعد از اجرای عموم خودش را پیدا می کند/

12135/176