10 مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون

سیب موز:  مقاله مرتبط:تمام مقالات گردشگری سیاهسیب موز در قالب مجموعه مطالب جدید «گردشگری سیاه»، شما را به بازدیدی متفاوت دعوت می کند؛ بازدید از دنیایی تیره و تار و آمیخته با بوی مرگ و میر. در این گشت و گذار، هدف آن است که با بزرگنمایی فصول سیاه تاریخ بشر و نمایش تلخ درد و رنج همنوع، به انسان گوشزد شود که می بایست به هر شکل ممکن از تکرار حوادثی از این دست جلوگیری کند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون

سیب موز: 10 مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون تصور ما از قبرستان شاید تصوری تیره و تار باشد. سکوتی که به سختی شکسته می شود و درختانی که این گوشه و آن گوشه قد علم کرده اند. درختانی که در شاید در جهان مردگان آن زیبایی که چشم انتظارش هستیم را مخفی کرده اند و اکنون بیش از آن که دلفریب باشند، ترسناک و ناخوشایند جلوه می کنند. و البته ردیف های سنگ قبر که این گوشه و آن گوشه در کنار هم جا خوش کرده اند. و همان گونه که پیش تر گفتیم اینجا مکانی ایده آل برای گردشگران دنیای سیاهی است. اما مقصد گردشگری امروز ما شاید به آن اندازه که انتظارش را داریم، تیره و تار و بد منظره نیست.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 2

این بار هم قصد داریم سری به یک گورستان بزنیم، گورستانی تاریخی که استراحت گاه ابدی شماری از قهرمانان و سربازان شجاع یک کشور است. اما بیش از معرفی این مکان، یادآوری می کنیم پدیده ی جنگ به هیچ عنوان رویدادی خوشایند و در خور افتخار نیست. پدیده ای شوم که تمامی طرف های درگیر در آن، به نوعی  آسیب دیده و متحمل خسارات مالی و جانی می شوند. اینجا هدف ما تنها معرفی یک مکان دیگر از فهرست پربازدیدترین مقاصد گردشگری سیاه است و به هیچ روی در حال دفاع از واژه ی جنگ یا توجیه انگیزه و ستایش بانیان آن نیستیم. آفتی که متأسفانه این روزها آتشش در اقصی نقاط جهان شعله می کشد و هر روز قربانیان بیشتری می گیرد.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 3

«گورستان ملّی آرلینگتون» (Arlington National Cemetery) که در ایالت ویرجینیا واقع شده است را باید مهم ترین و معروف ترین گورستان این کشور دانست. آرامگاه ابدی شماری از بزرگ ترین قهرمانان ملّی آمریکا، از جمله بیش از سیصد هزار کهنه سرباز که در جنگ های متعددی شرکت داشتند که این کشور در طول تاریخ به خود دیده است. از جنگ های استقلال گرفته تا جنگ داخلی و جنگ های اخیری همچون درگیری های این کشور در عراق و افغانستان.این گورستان در سال 1866 تأسیس شد، و از دید اکثریت مردم آمریکا، اینجا مکانی است که بازتاب دهنده ی شجاعت مردان و زنانی است که زیر پرچم آمریکا و برای کشورشان شجاعانه جنگیده و جان باخته اند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 4

زمین این گورستان در گذشته بخشی از زمین های عمارت آرلینگتون بوده است، عمارت که به نوه ی رئیس جمهور سابق آمریکا «جرج واشنگتن» تعلق داشت. « جرج واشنگتن پارک کاستیس» (George Washington Parke Custis) و همسرش «ماری لی فیتزهیو» (Mary Lee Fitzhugh) مالک این زمین و مستقلات آن بودند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 5

کاستیس معماری انگلیسی به نام «جرج هدفیلد» (George Hadfield) را انتخاب کرد تا عمارت او را طراحی کند. خانه ای با معماری به سبک یونانی که بر فراز تپه ای مشرف به چشم اندازهای شهر واشنگتن قرار داشت. البته ساخت این خانه یک مرتبه به اتمام نرسیده و عملیات احداث آن در سال های مختلفی به انجام رسید. نخست بخش شمالی که در سال 1802 احداث شد، بخش جنوبی در 1804 بنا شده و سرانجام بخش مرکزی خانه که این دو بخش را به یکدیگر متصل می کرد، در سال 1818 ساخته شد.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 6

در سال 1831 ، این زوج تنها یک فرزند داشتند، دختری به نام «ماری آنا رندولف کاستیس» (Mary Anna Randolph Custis) که بعدها با دوست دوران کودکی خود که از قضا پسر عمویش نیز بود ازدواج کرد، جوانی به نام «رابرت  لی» (Robert E. Lee)، مراسم ازدواج آنها در همین خانه برگزار شد. ماری و جرج کاستیس بزرگ تا زمان مرگ خود در سال های 1853 و 1857 در همین خانه رزندگی می کردند. پس از مرگ آنها این عمارت به مری آنا رسید. اگرچه شوهر او رابرت هرگز مالک این دارایی نشد، اما او و همسرش تا سال 1861 در همین خانه زندگی کردند، یعنی تا زمانی که ایالت ویرجینیا از اتحاد خارج شده و رابرت به ارتش ایالتی پیوست. این در حالی بود که ماری آنا به سلامت در جای دیگری زندگی می کرد. لی هرگز به عمارت آرلینگتون باز نگشت.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 7

در سال 1864، دولت فدرال به دلیل مشکلات ناشی از پرداخت مالیات، خانه را مصادره کرده و آن را به مزایده گذاشت. در آن زمان این عمارت و زمین های اطراف از سوی دولت برای اهداف آموزشی و مؤسسات خیریه خریداری شد. پس از آن پسر رابرت «کاستیس لی» نسبت به مصادره ی اموال خود به صورت قانونی شکایت کرد و در سال 1882 دادگاه عالی دستور داد که این زمین مجددا به خانواده ی لی بازگردانده شود. اما کنگره به سرعت ترتیبی داد تا این بار املاک به صورت قانونی دیگر بار خریداری شوند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 8

در 15 ژوئن سال 1864، عمارت آرلینگتون و 200 جریب زمین اطراف آن به عنوان قبرستان ارتش مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان ژنرال «مونتگمری  میجز» به هر شکل ممکن می خواست مطمئن شود که دیگر «لی» به این محل باز نخواهد گشت. اولین مراسم تدفین برگزار شده در گورستان ملی آرلینگتون برای  سربازی به نام «ویلیام هنری کریستمن» (William Henry Christman) از پنسیلوانیا برگزار شد که در بخش 27 قطعه ی 19 به خاک سپرده شد.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 9

به طور میانگین هر هفته این گورستان شاهد 28 مراسم خاکسپاری است که در مجموعه سالانه شامل 6.900 مورد می شود. پرچم ها در گورستان ملی آرلینگون از سی دقیقه پیش از اولین مراسم تدفین تا 30 دقیقه بعد از آخرین مراسم تدفین به اهتزار درمی آیند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 10

در مقایسه با دیگر دیگر گورستان های ملی، برای تدفین در گورستان آرلینگتون شرایط سخت تری وجود دارد. در واقع متوفق بایست صلاحیت، قابلیت و شایستگی های مشخصی داشته باشد که به تفضیل در وب سایت این گورستان به آنها اشاره شده است. امروزه وسعت این قبرستان 600 جریب است، زمینی که بقایای اجساد بیش از 300 هزار کهنه سرباز جنگ های مختلف را در خود اسکان داده که در 70 بخش مختلف به خاک سپرده شده اند . همچنین 38.500 جسد دیگر در قالب هشت بخش دیگر در این گورستان مدفون شده اند. مسیرهای رفت و آمد منحنی شکل  این گورستان بر اساس فرم زمین شناختی و توپوگرافی این محل طراحی شده و بیشتر محوطه آن دارای چشم اندازهای طبیعی است. هر چند چندین مسیر اصلی وجود دارد که به ویژه از گوشه ی جنوب شرقیمحوطه شروع شده و با ردیف های درختان همگام شده اند. در تمام گورستان، بناهای یادبودی را مشاهده خواهید کرد که بر فراز تپه های بلند قرار گرفته اند. بسیاری از آنها به صورت نمادین با شهر واشنگتن دی سی در ارتباط بوده و همچون عمارت آرلینگتون رو به سوی «رودخانه پوتومَک» (Potomac River) داشته و از این نظر از منظره ای زیبا برخوردارند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 11

بخش 27 شامل بقایای اجساد بیش از 3.800 برده ی پیشین است که زمانی در «دهکده فریدمن» (Freedman) زندگی می کردند. دهکده ای که روی زمین های این قبرستان واقع شده بود. از سال 1863 تا 1833  به این برده های آزاد اجازه داده شده بود در این زمین ها کشاورزی کنند و همچنین پس از مرگ در همان زمینی به خاک سپرده شوند که در زمان حیات روی آن روزگار می گذراندند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 12

اعضای ارتش ائتلاف به صورت رسمی در بخش های مختلفی از این گورستان به خاک سپرده شده اند. مزار آنها با استفاده از سنگ قبرهایی که شبیه به هم و به عنوان نشانی از قربانیان جنگ داخلی آمریکا علامت گذاری شده است. در اوایل سال 1898، اعضای کنفدراسیون تلاش کردند تا محل دفن اعضای ارتش ائتلاف به صورت ویژه مشخص شود. در سال 1900، قانونی وضع شد که به موجب آن بودجه ی لازم برای جابجایی 250 عضو ارتش ائتلاف که در دیگر گورستان های ملی سربازان به خاک سپرده شده بودند را به گورستان آرلینگتون منتقل کنند. از سوی دیگر سنگ مزار سربازان ارتش اتحادیه نیز به سنگ های کشته شدگان ارتش ائتلاف شباهتی بسیار دارد، تنها بخش فوقانی این سنگ ها اندکی تفاوت دارد که این دو را از یکدیگر متمایز می کند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 13

بزرگ ترین بنای این گورستان، آمفی تئاتر یادبود است که  در نزدیکی بخش مرکزی محوطه واقع شده است. این آمفی تئاتر که در واقع تماشاخانه ای بدون سقف است، در تاریخ  15 ماه می 1920 ساخته شده است. مکانی ارزشمند که هر ساله محل برگزاری سه مراسم ویژه و اصلی است، روز یادبود، روز کهنه سربازان و روز شکرگذاری. این آمفی تئاتر بیضی شکل توسط یک ردیف ستون های مرمرین احاطه شده است. کتیبه ای در این آمفی تئاتر قرار داده شده که در آن به نام 44 نبرد معروف این کشور از جنگ های استقلال تا جنگ مکزیک اشاره شده است. همچنین اسامی 14 ژنرال ارتش آمریکا و 14 آدمیرال نیروی دریایی نیز روی پنل هایی کناره های سکوها نوشته شده است. در قسمت فوقانی ورودی غربی این سازه قطعه شعری از شاعر رومی «هوراس» (Horace) درج شده است که از شیرینی مرگ در راه کشور صحبت می کند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 14 ۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 15

در نزدیکی آمفی تئاتر ، بنای یادبود سربازان گمنام واقع شده است، محل تدفین سه جسد ناشناس که یکی متعلق به جنگ جهانی اول، دیگری به جنگ جهانی دوم و سومی متعلق به جنگ کره است. این یادبود در واقع تابوت سفید مرمرینی است که رو به سوی شهر واشنگتن دارد و با سه نماد تمثیلی یونانی مزین شده است که صلح، پیروزی و شجاعت را به نمایش گذارده اند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 16

سرباز گمنام متعلق به جنگ جهانی اول در روز «متارکه جنگ» در سال 1921 به اینجا آورده شد و در جایگاه خود آرام گرفت، البته تا زمانی که بقایای جسدش از فرانسه فرستاده شد. سرباز ناشناس جنگ جهانی دوم و دیگری که در جنگ کره کشته شده بود نیز در تاریخ 4 می 1956 در این بنای یادبود جای گرفتند و هرکدام به پاس خدمات شان مدال افتخار نیز دریافت کردند. برای سربازان کشته شده در جنگ ویتنام نیز جایگاهی در نظر گرفته شده بود که در سال 1984 پذیرای جسد سربازی گمنام شد که او نیز موفق به دریافت نشان افتخار شده بود. اما بعدا مشخص شد که این جسد سربازی از نیروی هوایی به نام «مایکل جی بلاسی» (Michael J. Blassie) است، به همین دلیل جسد او بعدا به نزد خانواده اش در «سنت لوئیس» فرستاده شده و این جایگاه خالی ماند. این مقبره توسط سه سرباز پیاده محافظت می شود که به نام «نگهبان پیر» نیز شناخته می شوند. آنها مأمور تشریفات خاک سپاری ارتش هستند، همچنین این بخش از ارتش وظیفه ی اسکورت رئیس جمهور و حفظ امنیت واشنگتن در مواقع اضطراری یا مشکلات داخلی را نیز بر عهده دارد.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 17

در بخش 2 باز هم به نوعی شاهد بنای یادبودی برای سربازان گمنامی هستیم که جان شان را در جریان جنگ داخلی از دست داده اند. اتفاقا نخستین مراسم مختص به سربازان گمنام نیز در همین بخش انجام شده است. ظاهرا در سا ل 1866 بقایای اجساد 2.111 سرباز گمنام در این مکان به خاک سپرده شده است که تلفات جنگ «بول ران» (Bull Run) بوده و از جاده ی «راپاهانِک» (Rappahannock) آورده شده بودند. با این حساب فرض بر این است که بقایای سربازان هر دو ارتش ائتلاف و اتحادیه در این بخش و در کنار هم به خواب ابدی فرو رفته اند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 18

در مجموع باید گفت که این گورستان آرامگاه ابدی 360 نفری است که موفق به دریافت مدال افتخار شده اند. سربازان وطن پرستی که زندگی خود را بر سر انجام وظیفه و کشور خود گذاشته اند. در این میان باید به روسای جمهور سابق «ویلیام هاوارد تافت» (William Taft)  و «جان اف کندی» اشاره کرد که هر دو در بخش 30 و در نزدیکی بخش 5 با احترام به خاک سپرده شدند. شعله ی جاودانی جان اف کندی که در واقع مکان یادبود این رئیس جمهور فقید است نیز در همین محل قرار گرفته است. یادبودی که به درخواست همسر او «ژاکلین» ساخته شد. دیگر اعضای خانواده ی او از جمله دو فرزند و دو برادر او نیز جایی در همان نزدیکی به خاک سپرده شده اند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 19

همچنین این گورستان مدفن 5 مقام نظامی بلند مرتبه ی کشور آمریکا است که هر کدام 5 ستاره داشتند: آدمیرال «ویلیام دی لهی» (William D. Leahy)، ژنرال «جورج سی مارشال» (George C. Marshall)،  ژنرال «هنری اف آرنولد» (Henry F. Arnold) ، آدمیرال «ویلیام اف هالسی» (William F. Halsey) و ژنرال «عمر بردلی» (Omar N. Bradly).

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 20

از دیگر ساکنان معروف این آرامگاه می تواند به نقشه کش فرانسوی «پیر چارلز لنفنت» (Pierre Charles Lenfant) اشاره کرد که نقشه شهر جدید واشنگتن را ارائه داده بود. همچنین «رابرت ادوین پری» (Robert Edwin Peary) جستجوگر و کاشف قطب شمال به همراه 12 عضو دادگاه عالی از جمله 4 قاضی القضات و 19 فضانورد نیز در این آرامستان به خاک سپرده شده اند.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 21

به هر روی این مکان از دید آمریکایی ها به عنوان مکانی ارزشمند شناخته می شود، جایی که قهرمانان ملی برای همیشه در آن آرام گرفته اند. اما یک نکته واضح است، این آرامگاه با آن چه از گورستان های معمول در ذهن داریم تفاوت دارد. چشم انداز این منطقه در کنار ارزش تاریخی و البته ملی آن را به مقصد گردشگری جالب و مورد توجه برای گردشگران خارجی مبدل کرده است و آمار بالای بازدید از این گورستان هم به خوبی نشان دهنده ی این جذابیت است.

۱۰ مقصد پرطرفدار گردشگری سیاه: قبرستان آرلینگتون 22

امیدوارم از مطالعه این مطلب نیز لذت برده باشید. خوشحال خواهیم شد شنونده ی نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما خوانندگان عزیز باشیم. همچنان ما را در مطالب آتی همراهی کنید.