حقایقی در مورد طوفان هوریکان

سیب موز: ده حقیقت شگفت انگیز در مورد طوفان سهمگین هوریکان

حقایقی در مورد طوفان هوریکان

حقایقی در مورد طوفان هوریکان

سیب موز: حقایقی در مورد طوفان هوریکان

به گزارش سیب موز: ده حقیقت شگفت انگیز در مورد طوفان سهمگین هوریکان

اختصاصیسیب موز:

این پدیده طبیعی که با نام های مختلفی مثل هوریکان، طوفان و یا گردباد استوایی شناخته می شود، بدون تردید یکی از خطرناک ترین و درعین حال جذاب ترین جلوه های خشم طبیعت است. علیرغم اینکه تورنادو (سیاه باد) بسیار قوی تر از هوریکان است ولی مدت کوتاه تر و ابعاد نسبتا کوچک تری دارد. یک هوریکان می تواند به اندازه نصف مساحت ایالات متحده وسعت داشته باشد و چندین روز قدرت و سرعت خود را حفظ کند. هوریکان همیشه با بارندگی شدید همراه است و می تواند با سیلاب های به عمق 6 متر و امواجی به ارتفاع 15 متر به مناطق ساحلی حمله ور شود.

برای کسانی که در مناطق طوفان خیز زندگی می کنند، رعایت نکات ایمنی هوریکان برای حفاظت از زندگی و اموال بسیار حیاتی است و باید با دقت زیاد انجام شود. البته در کنار پرهیز از جنبه های وحشت آور هوریکان، دانستن نکات جالب و حقایق شگفت انگیز در مورد این پدیده های رعب آور طبیعی خالی از لطف نیست. در ادامه با ده حقیقت شگفت انگیز در مورد هوریکان آشنا می شویم.

هوریکان حاوی مقدار زیادی برف و یخ است

حقایقی در مورد طوفان هوریکان 2

هوریکان در فصل های گرم سال ایجاد می شود ولی چون ابرهای تولیدشده توسط آن چندین کیلومتر ارتفاع دارند، مقداری از آن ها در لایه تروپوسفر (اولین لایه اتمسفر و محل شکل گیری بیشتر پدیده های جوی) قرار می گیرند. از طرف دیگر هوریکان های بزرگ، داری برج های مرتفعی از هوای گرم و کم فشار هستند که تا لایه استراتوسفر (دومین لایه اتمسفر که بسیار سرد است و گاهی تا 51- درجه برودت دارد) امتداد پیدا می کنند و به همین دلیل تمام رطوبت لایه های بالایی هوریکان به یخ و برف و نهایتا به توده ای بزرگ از ابرهای سیروس (نوعی ابر تشکیل شده از کریستال های یخ) تبدیل می شود. این ابرها باعث می شوند همیشه چند روز قبل از وقوع هوریکان، آسمان منطقه کدر و تار شود و در عکس های ماهواره ای جلوه بسیار زیبایی به هوریکان می دهند.

البته تمام یخ و برف تولیدشده در لایه های بالای هوریکان با نزدیک شدن به لایه های پایین ذوب می شود و فقط مقدار کمی از آن دوباره به استراتوسفر بازمی گردد. بر اساس تحقیقات اخیر، این مسئله احتملا دلیل گرم شدن جهانی آب وهوا است.

هوریکان تنفس می کند و چشمک میزند

حقایقی در مورد طوفان هوریکان 3

هوریکان در سطح اقیانوس هوا را به داخل می کشد و اگر به خاطر  اثر کوریولیس (هوا در نیمکره شمالی فقط در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت و در نیم کره جنوبی فقط در جهت حرکت عقربه های ساعت به جریان می افتد) نبود، این جریان هوا مستقیما به سمت لایه های بالای جو حرکت می کرد و یا به سمت نقاط کم فشار مرکز هوریکان کشیده می شد. در عوض این جریان هوا با شدت در داخل محدوده هوریکان شروع به چرخیدن کرده و پدیده ای به نام چشم توفان ایجاد می کند.

این جریان داخلی ابتدا با سرعت، ده ها هزار متر به سمت بالا حرکت می کند و بعد به سمت مرکز ابرهای سیروس داخل هوریکان منحرف می شود. در مرحله بعد به شکل بازدمی لبریز از یخ و برف به سمت سطح زمین بازمی گردد و از محدوده هوریکان خارج می شود. در جریان این دم و بازدم، مقداری هوا در داخل هوریکان به دام می افتد و بعد از کاهش سرعت به آرامی به سطح زمین نزدیک می شود. این توده هوا با نزدیک شدن به زمین، همه رطوبت خود را از دست می دهد و یک منطقه آرام و عاری از هرگونه ابر معروف به چشم طوفان ایجاد می کند. البته شرایط می توانند به سرعت تغییر کنند. هوریکان های بزرگ دارای یک چرخه دائمی هستند که در حین آن چشم طوفان مرتب کوچک شده و نهایتا توسط ابرهای اطراف بسته می شود. این مسئله باعث می شود که چشم طوفان مرتب در حال باز و بسته شدن باشد یا به عبارتی چشمک بزند.

هوریکان زمین لرزه های قابل اندازه گیری ایجاد می کند

حقایقی در مورد طوفان هوریکان 4

آب عنصر سنگینی است و یک موج معمولی اقیانوس هزاران لیتر آب را جابه جا می کند. از طرف دیگر موج های حاصل از هوریکان بسیار بزرگ تر از موج های ایجادشده توسط عوامل دیگر است و سرعت زیاد آن ها انرژی مافوق تصوری ایجاد می کند. به همین دلیل برخورد امواج قدرتمند هوریکان با خشکی باعث ایجاد زمین لرزه می شود. علاوه بر این، امواج تا مسافت های طولانی در خشکی پیش روی می کنند و امواج صوتی با فرکانس پایین و خارج از آستانه شنوایی انسان ایجاد می نمایند.

امواج صوتی حاصل از هوریکان اولین بار در دهه نخست قرن بیستم ضبط شدند ولی دانشمندان این امواج را نامربوط تشخیص داده و آن را نادیده گرفتند. در اواسط قرن بیستم ارتباط این امواج صوتی با هوریکان کشف شد و یک دستگاه لرزه نگار امواج حاصل از برخورد یک هوریکان درجه 5 به ساحل شرقی ایلات متحده (شهر سیتکا، آلاسکا) را ثبت کرد. دستگاهی لرزه نگار مدرن حساسیت به مراتب بیشتری دارند و زمین لرزه های حاصل از انواع طوفان را به دقت ثبت نموده و حتی تغییرات فشار هوا در هوریکان را نیز اندازه گیری می نمایند.

دلیل ایجاد هوریکان کاملا ناشناخته است

حقایقی در مورد طوفان هوریکان 5

دانشمندان به صورت تئوری دلیل ایجاد هوریکان را گرم شدن و افزایش رطوبت هوا بر فراز اقیانوس و ایجاد یک توده عظیم از هوای کم فشار عنوان می کنند. این توده کم فشار، هوای اطراف را به درون می کشد و این هوا بعد از گرم و مرطوب شدن به سمت لایه های بالای جو حرکت می کند. این فرایند باعث شکل گیری یک جریان چرخشی مداوم و صعودکننده هوای سرد در نزدیکی سطح اقیانوس شده و به ایجاد توده های ابر و طوفان تندری منتهی می شود. نهایتا این توفان های تندری به جبهه های کم فشار و بعد طوفان های استوایی و در آخر هوریکان تبدیل می شوند.

مشکلی که باعث سردرگم شدن متخصصان هواشناسی شده، این است که علیرغم صحیح بودن تئوری شرایط فوق همیشه برای ایجاد هوریکان صدق نمی کند و محرک اصلی ایجاد آن هنوز ذهن چند تن از متفکرین بزرگ زمان ما را درگیر خود کرده است. فرضیات مختلفی هم در این زمینه وجود دارد ولی دانشمندان هنوز موفق به اثبات آنان نشده اند. البته هوریکانها فارغ از این بحث و جدل به فعالیت خود ادامه داده و فقط پیچیدگی معما را افرایش می دهند.

صحرای بزرگ آفریقا دلیل افزایش وقوع هوریکان در اقیانوس اطلس است

اگر صحرای بزرگ آفریقا وجود نداشت، شاهد وقوع هوریکان های کمتری بودیم. این صحرای وسیع که در مجاورت خط استوا قرار دارد، به دلیل همسایگی با دو منطقه خنک و مرطوب در غرب و شرق، محل مناسبی برای شروع هوریکان است. وقتی هوای بسیار خشک و گرم این صحرا با هوای نسبتا سرد و مرطوب مناطق مجاور برخورد می کند، یک تندباد شرقی معروف به جت آفریقایی شرق تولید می شود که عامل اصلی ایجاد جریان های کم فشار استوایی است. وزش این تندباد بر روی دریا، در صورت همراه شدن با شرایط و محرک های مناسب، باعث ایجاد هوریکان می شود. 90 درصد از هوریکان های بزرگ، به این ترتیب به وقوع پیوسته اند.

بزرگ ترین هوریکان ثبت شده تاریخ به نام ایزل (Iselle) که در سال 2014 در شرق اقیانوس اطلس آغاز شد و جزیره مرکزی هاوایی را درهم کوبید، با یک توده کم فشار استوایی در آفریقا شروع شد. صحرای بزرگ آفریقا می تواند جلوی شکل گیری هوریکان را نیز بگیرد. صحرا یک محدوده خشک و پر از شن و ماسه است و به همین دلیل جبهه های هوای سرد و مرطوب اقیانوس اطلس که از غرب وارد صحرا می شوند، با از دست دادن رطوبت و برودت و یا به وجود آوردن تندبادهای لحظه ای و شدید کاملا بی خطر می شوند.

هوریکان مقدار زیادی انرژی بی حاصل تولید می کند

حقایقی در مورد طوفان هوریکان 6

هوریکان طبیعتا با بادهای شدید و قدرتمند، مقدار زیادی بارندگی و موج وسیعی از هوای شرجی و آزاردهنده همراه است. علاوه بر این ویژگی ها، هوریکان در جریان شکل گیری ابر و باران، مقدار زیادی حرارت ایجاد می کند. ممکن است این پدیده کمی عجیب به نظر برسد ولی توضیح آن بسیار ساده است. اگر داخل استخر آبگرم یا وان حمام شده ولی به سرعت خارج شوید، علیرغم گرم بودن آب بازهم احساس سرما خواهید کرد. دلیل این مسئله تبخیر سریع قطرات آب و جذب گرمای پوست است. در هوریکان این پدیده در حالت معکوس اتفاق می افتد و میعان سریع بخارآب، آن را به یک کوره بزرگ تبدیل می کند.

هوریکان محدودیت های فیزیکی کاملا مشخصی دارد

هوریکان به دلیل وسعت و نیروی زیاد، کاملا غیرقابل مهار به نظر می رسد، ولی این طوفان وحشت آور هم باید از قوانین فیزیک پیروی کند. به لطف اثر کوریولیس، جهت حرکت هوریکان همیشه ثابت است و نمی تواند به سمت خط استوا تغییر جهت بدهد. قانون فیزیکی دیگری که بر هوریکان تأثیر دارد، اثر فوجیوارا (Fujiwhara effect) است. بر اساس این قانون اگر دو گردباد یا بیشتر، به هم نزدیک شوند، با یکدیگر ادغام نخواهند شد و در عوض شروع به چرخیدن در اطراف هم می کنند. برای ایجاد این پدیده نیازی نیست که هردو گردباد، استوایی و مخرب باشند. به عنوان مثال هوریکان سندی (Sandy) در ابتدا یک جبهه کم فشار معمولی بود که به سمت دریا پیش روی می کرد ولی بعد از رسیدن به یک گردباد کوچک، تغییر مسیر داد و به ساحل شرقی آمریکا حمله ور شد.

هوریکان بعد از برخورد به لایه های آب گرم سطح اقیانوس، باعث ایجاد گرداب های عمقی و بالا آمدن آب سرد اعماق شده و درنتیجه ضعیف می شود. هوریکان به کمک گرمای هوا تقویت می شود ولی سرد شدن آب سطح اقیانوس از تأمین حرارت موردنیاز جلوگیری کرده و حتی می تواند باعث توقف کامل آن شود.

گردبادهای استرالیا در یک مسیر مارپیچ حرکت می کنند

به طورکلی مسیر حرکت هوریکان منطبق با مسیر جریان های هوای اقلیمی است. به همین دلیل است که هوریکانها در نیمکره شمالی زمین، ابتدا به سمت غرب حرکت می کنند و بعد با طی کردن یک مسیر قوسی به سمت شمال یا شرق تغییر جهت می دهند. حرکت هوریکانها تحت تأثیر بادهای گرمسیر شرقی، از شرق و در امتداد خط استوا آغاز می شود و در مرحله بعدی اگر به محدوده دریا برسند و عمر کافی نیز داشته باشند، با بادهای سرد غربی برخورد می کنند و معمولا به سمت وسط اقیانوس کشیده می شوند. البته به جز موارد استثنا که عاملی قوی تر مثل اثر فوجیوارا، آن ها را به سمت سواحل شرقی آمریکا هدایت کند.

این قوانین کلی باید در مورد نیمکره جنوبی نیز صدق کند و در بیشتر مناطق نیز این طور است. ولی در استرالیا شرایط متفاوتی حاکم است و گردبادهای استوایی این کشور نسبت به مناطق دیگر بسیار بی نظم و غیرقابل پیش بینی حرکت می کنند. این گردبادها می توانند در زوایای تند تغییر جهت بدهند یا در مسیرهای مارپیچی حرکت کنند. این مسئله هواشناس های استرالیا را کاملا به دردسر انداخته است. در حال حاضر تحقیقات زیادی برای یافتن دلایل اصلی این مسئله در جریان است ولی احتملا شرایط اقلیمی خاص استرالیا باعث بروز این بی نظمی می شود.

هوریکان باعث ایجاد تورنادو می شود

حقایقی در مورد طوفان هوریکان 7

این دو پدیده مخرب هر گردباد هستند ولی همان طور که قبلا گفته شد، هوریکان بزرگ تر است و مدت بیشتری طول می کشد و همین طور خسارات عمده تری در پی دارد. علاوه بر این هوریکان حتی تا چندین روز بعد از رسیدن به خشکی، باعث ایجاد تورنادو می شود.

هوریکان بعد از حمله به خشکی، شروع به از بین بردن منابع گرما و رطوبت آن می کند. این تغییر ناگهانی شرایط آب و هوایی استوایی باعث تغییر سرعت باد در ارتفاعات مختلف منطقه شده و تندبادهای شدیدی ایجاد می کند که می توانند به تورنادو تبدیل شوند. این نوع تورنادو معمولا شدت و سرعت تورنادوی مستقل را ندارد ولی بازهم می تواند کشنده و مرگبار باشد. تورنادوهای حاصل از هوریکان، معمولا در محدوده ی خارجی آن ایجاد می شوند ولی گاهی نزدیک به مرکز آن نیز به چشم می خورند. بعضی از متخصصی معتقدند که خسارت های شدید چشم طوفان هوریکان درواقع حاصل تورنادوهای ایجادشده در این منطقه هستند.

تقریبا تمام هوریکان های ایالات متحده، بعد از مدتی پیشروی در خشکی چندین تورنادو نیز ایجاد کرده اند. به این ترتیب هوریکان های ایجادشده در سواحل جنوبی ایالات متحده در مجاورت خلیج مکزیک، بزرگ ترین عامل ایجاد تورنادو هستند و هوریکان های ساحل شرقی غالبا فقط به ساحل حمله می کنند و اثرات جانبی آن ها در اقیانوس ایجاد می شود.

هوریکان­ها می توانند تقویت شوند و تغییر ماهیت بدهند

گردبادهای استوایی که در اقیانوس اطلس هوریکان و در بعضی از مناطق اقیانوس آرام طوفان نامیده می شوند، درواقع ماهیت یکسانی دارند. نیمی از گردبادهای اقیانوس اطلس و یک سوم گردبادهای اقیانوس آرام، نهایتا به ابرگربادهای استوایی تبدیل می شوند. البته این نام به معنی خاص بودن این گردبادها نیست بلکه ایجاد شدن آن ها به هر دلیلی جز گرمای هوا را نشان می دهد. بااین وجود، فوق گردبادهای استوایی که معمولا به خاطر اختلاف دما ایجاد می شوند، می توانند بسیار بزرگ و خطرناک باشند. این گردبادها، طوفان کامل نیز نامیده می شوند و معروف ترین آن ها، طوفان سال 1991 نیوانگلند است که در ابتدا به شکل یک هوریکان آغاز شد ولی نهایتا به یک ابرگرباد استوایی تبدیل گردید.

معمولا هوریکانها بعد از تبدیل شدن به ابرگرباد، به سرعت متوقف می شوند ولی قبل از آن به دلیل تخلیه ناگهانی گرمای ذخیره شده در هوریکان، آب وهوای منطقه به شدت تغییر کرده و دچار بی نظمی خطرناکی می شود. این مسئله دلیل اصلی خسارات عمده طوفان کامل نیوانگلند و همین طور هوریکان سندی در سال 2012 بود

مترجم: محسن یزدانی