آموزش و مشاوره زایمان طبیعی در اولین نمایشگاه "مادر، نوزاد و کودک"

سیب موز اولین نمایشگاه تخصصی مادر، نوزاد و کودک در اصفهان برگزار شد.

آموزش و مشاوره زایمان طبیعی در اولین نمایشگاه "مادر، نوزاد و کودک"

سیب موز: آموزش و مشاوره زایمان طبیعی در اولین نمایشگاه "مادر، نوزاد و کودک"  به گزارش ایمنا، شاید کمتر کسی باشد که از فواید شیردهی برای نوزادان آگاه نباشد، اما فواید بیشمار آن برای مادران معمولاً نادیده گرفته می شود؛ شیردهی به همان اندازه که برای نوزاد فایده دارد، برای مادر نیز مفید است. تولید شیر نه تنها فرایند فیزیولوژیک طبیعی که با بارداری شروع می شود را ادامه دار می کند، بلکه فواید کوتاه و بلند مدت بسیار زیادی نیز بر سلامت مادر دارد.

درد و ناراحتی بخشی از زایمان است، و با توجه به  بالا بودن  آمار سزارین در استان اصفهان اطلاع رسانی و آگاهی دادن به مردم در خصوص فواید زایمان طبیعی و تفاوت آن با سزارین نقش موثری در ایجاد فرهنگ در بین افراد دارد.

به گزارش سیب موز

معاونت بهداشتی استان اولین نمایشگاه تخصصی مادر، نوزاد و کودک را برپا کرد. این نمایشگاه از تاریخ 2 تا 5 شهریور ماه در محل نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان واقع در پل تاریخی شهرستان از ساعت 16 لغایت 22 برگزار شد. در این راستا گفتوگویی با کارشناس مسئول واحد سلامت مادران استان اصفهان در خصوص برپایی غرفه سلامت مادر و کودک توسط معاونت بهداشتی در اولین نمایشگاه تخصصی مادر، نوزاد و کودک داشتیم.

شهلا شهیدی هدف از برپایی این نمایشگاه را فرهنگ سازی در ترویج زایمان طبیعی و همچنین اصلاح شیوه درست شیردهی عنوان کرد، و گفت: در این غرفه  آموزش و مشاوره در زمینه زایمان طبیعی و فیزیولوژیک، کلاس های آمادگی زایمان، تغذیه با شیر مادر توسط کارکنان منتخب مرکز بهداشت شماره 1 و 2 اصفهان و برخی بیمارستان ها در زمینه ترویج زایمان طبیعی و معرفی کلاس های آمادگی زایمان، همچنین فواید شیر مادر و مشاوره شیردهی به مراجعین و خانواده ها ارائه شد.

وی افزود: مراجعین درکنار بهره برداری از خدمات آموزشی و مشاوره ای فراهم شده، انواع رسانه های آموزشی مرتبط را در رابطه با  آمادگی قبل از زایمان و روش های کاهش درد زایمان و مصرف قرص آهن، مشاوره های قبل بارداری، طریقه شیر دهی  و اصلاح رفتار های شیر دهی دریافت کردند.

شهیدی با اشاره به استقبال خوب مردم از این غرفه گفت: افرادی که شیرخوار داشتند و خانم های باردار و شیرده و حتی پدر بزرگ و مادربزرگ ها هم از غرفه دیدن کردن وآموزش و رسانه های آموزشی مناسب را دریافت کردند.

وی تاکید کرد: بدون تردید اطلاع رسانی صحیح و به موقع از اولین گام های فرهنگ سازی در زمینه سلامت مادر و فرزند است که می تواند مادران را در تصمیم گیری آنچه که با سلامت خود و فرزندش ارتباط تنگاتنگی دارد یاری رساند.

وی لزوم این اطلاع رسانی ها را ضروری دانست، و افزود: برای فرهنگ سازی و آگاه کردن مردم باید تلاش کرد تا درباره مکانیسم درد زایمان و فوایدی که دارد توجیه شوند و حتی  راهکارهایی برای کاهش درد و همچنین عوارض سزارین مثل نارسایی نوزاد و مشکلات آتی که برای نوزاد دارند را بدانند.

11180/130