نقش بی بدیل اصفهان در صحنه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران/ لزوم افزایش چندبرابری روابط اقتصادی ایران و ارمنستان

سیب موز سفیر ارمنستان به نقش بی بدیل اصفهان در صحنه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران اشاره کرد و گفت: ما ایران را کنسرتی توصیف می کنیم که ویالون اول آن اصفهان است.

نقش بی بدیل اصفهان در صحنه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران/ لزوم افزایش چندبرا

سیب موز: نقش بی بدیل اصفهان در صحنه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران/ لزوم افزایش چندبرابری روابط اقتصادی ایران و ارمنستان  به گزارش خبرنگار ایمنا، آرتاشس تومانیان در دیدار با شهردار اصفهان اظهارکرد: برای چندمین بار به اصفهان سفر کرده و با جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر نیز آشنایی دارم.

وی با بیان اینکه توسعه روابط ارمنستان و ایران در دستور کار سفارت ارمنستان در ایران قرار گرفته است، افزود: برای این امر کمیسیونی را تشکیل داده که برنامه ریزی های لازم را انجام می دهد.

به گزارش سیب موز

سفیر ارمنستان در ایران با اشاره به اینکه ارمنستان قدمتی هزاران ساله داشته و تاکنون با کشور ایران روابط دوستانه ای داشته است، افزود: این کشور در دوره های مختلف دارای حکومت بوده و چندین سال نیز بدون حکومت اداره می شده است تا در نهایت از 25 سال گذشته تاکنون جمهوری ارمنستان ایجاد شده و به گونه ای خود مردم بر مردم حکومت می کنند.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر جمهوری ارمنستان حکومتی نوپا است و باید با توسعه روابط نسبت به تثبیت آن اقدام کنیم، گفت: از این رو توسعه و تقویت روابط با کشور ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تومانیان اضافه کرد: با رضایت کامل اعلام می کنم که روابط سیاسی بین دو کشور ایران و ارمنستان بسیار خوب بوده و ایران یکی از چهار کشور همسایه ارمنستان است که تاکنون حمایت های زیادی نیز از ارمنستان انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه روابط خوبی بین مقامات دولتی، وزارتخانه ها، مسئولان استانی و اقشار مختلف مردم ایران و ارمنستان وجود دارد، ادامه داد: این 2 کشور مشترکات زیاد و عمیق فرهنگی و تاریخی داشته و از این رو ضروری است که مردمان هر 2 کشور نسبت به این اشتراکات آشنایی بیشتری داشته باشند.

سفیر ارمنستان در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر در عرصه اقتصادی نیز روابط بین 2 کشور مناسب است، افزود: برای مثال انتقال انرژی برق و گاز از راه های اتصال 2 کشور به خوبی در حال اجرایی شدن است و پروژه های کلان دیگری نیز در آینده اجرایی خواهد شد.

لزوم افزایش چندبرابری روابط اقتصادی ایران و ارمنستان

وی در ادامه با تأکید روابط اقتصادی بین 2 کشور ایران و ارمنستان باید چند برابر شود، اضافه کرد: همچنین باید یادآور شوم که ارتباط تجاری و بازرگانی بین 2 کشور ایران و ارمنستان توسعه خوبی را نداشته و از این رو پس باید بر روی این زمینه برنامه ریزی صورت گیرد.

تومانیان با اشاره به اینکه در این زمینه برنامه ریزی برای توسعه روابط تجاری و بازرگانی ایران و ارمنستان در حال انجام است، افزود: برای تحقق این امر سفرهای استانی را در دستور کار قرار داده ام چرا که بر این باورم که همه چیز در تهران حل نمی شود.

وی در ادامه به نقش بی بدیل شهر اصفهان در صحنه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران اشاره کرد و گفت: ما ایران را کنسرتی توصیف می کنیم که ویالون اول آن اصفهان است.

سفیر ارمنستان در ایران همچنین با اشاره به اینکه بیش از 2 برابر جمعیت موجود در ارمنستان، ارمنی در دیگر کشورهای دنیا زندگی می کنند، اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم که در کشور ارمنستان 3 میلیون نفر زندگی می کنند و این در حالی است که 7 میلیون نفر از ارامنه نیز در دیگر کشورها زندگی می کنند.

وی تصریح کرد: باید اذعان کنم که شرایط کسب و کار و درآمد ارامنه خارج از کشور ارمنستان در کشور ایران از وضعیت و جایگاه بسیار خوبی برخوردار هستند و ما می توانیم به آنها تکیه کنیم.

تومانیان همچنین به توسعه شناخت فرهنگ های 2 کشور ایران و ارمنستان 2 اشاره کرد و گفت: برای این امر باید برنامه ریزی های فرهنگی خوبی در دستور کار قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه من به هر شهر و کشوری که سفر می کنم یادبودی را هدیه کرده و همچنین یادبودی را نیز دریافت می کنم، اضافه کرد: در این راستا باید اعتراف کنم که هر یادبودی را که در کشور ایران دریافت کرده ام با اصفهان مرتبط بوده و این امر بیانگر این است که اصفهان از دیگر استان های کشور ایران در حوزه صنایع دستی پیشی گرفته است./09115