10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند!

سیب موز: تاریخ، سرشار است از حاکمانی که مدتی طولانی پس از به تخت نشستن، فرصت یافتند که حکومت کنند. یکی اش ناصرالدین شاه قاجار. اما موارد جالب تر، آن ها هستند که تلاش بسیاری برای یافتن سرحلقه ی قدرت کردند و روزگار، مجال کام بردن از شیرینی پیروزی را به آن ها نداد. امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 127 وبسایت یک پزشک - فرانک مجیدی: تاریخ، سرشار است از حاکمانی که مدتی طولانی پس از به تخت نشستن، فرصت یافتند که حکومت کنند. یکی اش ناصرالدین شاه قاجار. اما موارد جالب تر، آن ها هستند که تلاش بسیاری برای یافتن سرحلقه ی قدرت کردند و روزگار، مجال کام بردن از شیرینی پیروزی را به آن ها نداد. در این نوشته، به 10 مورد این چنینی می پردازیم که مدت حکومت حاکمان، با دلایلی غریب و حتی بدشانسی، بسیار کوتاه شد. به ترتیب که در این لیست پیش می رویم، این زمان کوتاه تر می شود.

1- تزار پیتر سوم از روسیه: 185 روز

به گزارش سیب موز: پیتر سوم که میان مردمان ش بسیار نامحبوب بود، از تاریخ 5 ژانویه تا 9 جولای سال 1762 به حکومت رسید. او به سختی قادر به سخن گفتن  به زبان روسی بود و اغلبِ قوانین حاکمان پیشین را کنار گذاشت. همسر او، شاهزاده خانمی اهل آلمان به نام «سوفی» بود که علیه شوهرش کودتایی ترتیب داد، سرنگون ش کرد و در نهایت، پیتر سوم را به قتل رساندند.

پس از آن، سوفی با نام کاترین دوم (همان کاترین کبیر) تاج گذاری کرد. زندگی او با پیشتر سوم، بر اساس ازدواجی مصلحتی و بدون عشق و بدون رابطه ی زناشویی بود، بنابراین، طبیعی است که کاترین کبیر در سرنگونیِ شوهرش، ذره ای تردید به خود راه نداده. اما شاید یک طلاق سوزناک، رویه ای منطقی تر در این ماجرا به نظر می رسید.

مدت کوتاهی پس از کودتا، پیتر در قلعه ی «روپْشا» زندانی شد. در آن جا او به وسیله ی چندین مرد که به «گریگوری اورلوف»، مردی در رؤیای ازدواج با امپراتریس تازه یعنی کاترین دوم، وفادار بودند با خشونت غیرقابل وصفی، به قتل رسید. تنها با قتل پیتر بود که کاترین، اجازه ی ازدواج مجدد می یافت. چون زنی که شوهرش حتی با این وضع، عزل و زندانی شده، اما هنوز زنده است، نمی بایست ازدواج دیگری می کرد.

10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند!

سیب موز: 10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند!

2- ایزاک دوم از امپراتوری روم شرقی: 179 روز

ایزاک دوم، نه یک بار، که دو بار بر سرزمین های روم شرقی تفوق یافت. اولین بار، فرصتی 10 ساله برای حکومت یافت اما بار دوم، تنها 179 روز بخت با او یار بود، یعنی از 1 آگوست سال 1203 تا 27 ژانویه ی 1204٫ اولین بار، حکومت 10 ساله ی او توسط برادرش از چنگش در آمد. برادر تازه به قدرت رسیده، نام الکسیوس سوم را برای خود برگزید. او بلافاصله ایزاک نگون بخت را کور و زندانی کرد. ایزاک به مدت 8 سال در قسطنطنیه اسارت را تحمل کرد تا آن که در زمان جنگ های صلیبی چهارم و تضعیف حکومت برادر بی رحم ش، آزاد شد.

صلیبی ها، از لیزاک و پسرش، الکسیوس چهارم حمایت کردند تا به قدرت برسند، اما آن ها در انجام تعهدات خود موفق نبودند و دیری نپایید که حمایت صلیبیون و به تبع آن، سربازان خود را از دست دادند. مدت زیادی طول نکشید که ایزاک توسط پسرخوانده ی برادرش از مقام خود عزل شد و این بار همراه با پسرش، مجدداً راهی زندان گردید. در زندان پسر ایزاک به نحو مشکوکی خفه شد و مرد و ایزاک از شوک اندوه مرگ پسر جوان ش، خود نیز فوت کرد.

10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند! 2

3- امپرانور یوآن شیکای از امپراتوری چین: 101 روز

در سال 1912 و کمی پس از آن که آخرین امپراتور چین، پویی، پس از انقلاب خین های از سلطنت استعفا داد، امپراتوری جدیدی با رهبریِ یوآن شیکای در سرزمین چین شکل گرفت. او ژنرالی بود که به عنوان دومین رئیس جمهور موقت جمهوری خلق چین، به قدرت دست یافته بود.

اما شینکای، به دنبال تحکیم قدرت خود و پایه گذاریِ مجدد سلطنت در چین بود و این خواسته، مخالفت های بسیاری را برانگیخت. برنامه ها برای برگزاریِ جشن سلطنت، به تأخیر افتاد و در نهایت، جشنی برگزار نشد. با اوج گیریِ مخالفت ها، او دوباره حکومت چین را به جمهوری تغییر داد و  امپراتوری کوتاه مدت ش تنها حدود سه ماه بر چین استوار ماند. تنها از 12 دسامبر 1915 تا 22 مارچ 1916٫

شیکای دوباره به عنوان رئیس جمهور، شروع به خدمت کرد، البته این بار عمر او نپایید و کمی بعد از آن، فوت شد، اما عملکرد او، ایجاد ساختار جمهوری را در چین سال ها به تأخیر انداخت و باعث ایجاد درگیری های داخلی برای کسب قدرت شد. او شاید تنها امپراتوری در جهان است که توانست رئیس جمور مردم خودش هم بشود!

10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند! 3

4- امپراتور پِرتیناکس از رم: 86 روز

میان روزهای 1 ژانویه تا 28 مارچ سال 193، پابلیوس هِلوینوس پرتیناکس در شرایطی قدرت را در رم به دست گرفت که سالی بس نابسامان بر سرزمین شان گذشت: «سالی با 5 امپراتور»! او موفق شده بود امپراتور کومودوس را به قتل برساند. همان امپراتوری که «ژوکین فونیکس» به زیبایی در فیلم «گلادیاتور» نقش ش را بازی کرد.

پرتیناکس، تلاش فراوانی کرد که اوضاع نابسامان را بهبود بخشد، اما بیشتر تلاش های او با شکست مواجه شدند. با این وجود، موفق به آزادسازی بخشی از زندانین و رفع برخی از محدودیت های حاکم بر قوانین زراعت شد. تصمیم او مبنی بر ایجاد تغییراتی در تغییراتی در گارد سلطنتی افسران که با او در قتل حاکم پیشین همکاری کرده بودند، منجر به فراهم آمدنِ مقدمات سقوط وی شد.

اعضای گارد که از عملکردِ پرتیناکس خشمگین بودند، به کاخ سلطنتی حمله کردند و این قدر او را مورد ضرب و شتم قرار دادند تا کشته شد. سپس سرش را از تن ش جدا کردند، بر سرِ نیزه ای کردند و به نشانه ی پیروزی در خیابان های منتهی به قرارگاه گارد افسران، گرداندند.

10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند! 4

5- شاه فردریک چارلز از فنلاند: 66 روز

فردریک چارلز لوییس کنستانتین از هِسِه، از 9 اکتبر تا 14 دسامبر سال 1918 به عنوان پادشاه فنلاند برگزیده شد و تنها در طول این 66 روز، به این نتیجه رسید که نمی تواند به سلطنت خود ادامه دهد و استعفا داد. به سلطنت رسیدن ولیعهد نازپرورده ی فنلاندی که در آلمان متولد شده بود، با مخالفت هایی همراه بود، آن هم در شرایطی که کمی بعد از پایان جنگ جهانی اول، تاج پادشاهی را بر سر نهد.

فردریک که این شرایط را درک می کرد، اندکی پس از استعفای ویلهلم سوم، پادشاه آلمان، از پادشاهی انصراف داد و این پایانی بر حکومت امپراتوری در آلمان محسوب می شود. حقیقت این است که فردریک، حتی برای پذیرش موقعیت پادشاهی هم در فنلاند مستقر نشده بود و در طول این 66 روز، همچنان در آلمان اقامت داشت. حکومت پادشاهی در فنلاند، تنها دو سال بعد از آن دوام یافت و در سال 1919، قانون اساسی این کشور بر اساس نظام جمهوری پایه گذاری و تنظیم شد.

10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند! 5

6- امپراتور دیدیوس جولیانوس از رم: 65 روز

در ادامه ماجرای ملتهب سال 193 در رم، پس از قتل پرتیناکس توسط افسران گارد، امپراتوری رم را بین متقاضیان به ازای بالاترین قیمت به حراج گذاشتند! دو نفر در این رقابت شرکت کردند که جولیانوس با وعده پرداخت 25000 سِسدرِس به هر افسر گارد، برنده ی آن گردید. یعنی مجموع 200 میلیون سسدرس. در آن زمان، درآمد یک کارگر یا سرباز معمولی، روزانه 4 سسدرس بود.

مجلس سنا از ترس اقدامات ارتش، جولیانوس را امپراتور اعلام کرد، اما سلطنت او دیری نپایید. جولیانوس سرنگون شد و در تاریخ 1 جون سال 193، توسط جانشین ش دستگیر و سپس اعدام شد.

10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند! 6

7- پاپ اوربان هفتم: 12 روز

پاپ اوربان هفتم با طول مدت خدمت برای واتیکان از 15 تا 27 سپتامبر سال  1590، میان تمام پاپ ها رکورددار کوتاه ترین زمان کسب این مقام است. واتیکان، استیفن دوم را از مقام خود خلع کرده بود و 3 روز عهده داری او در این لیست نمی گنجد، چرا که واتیکان این سه روز را نپذیرفت و عنوان کرد که وی، قداست خود را از دست داده بوده است.

اوربان هفتم، در شرایطی نسبتاً عادی به دلیل ابتلاء به بیماری مالاریا از مقام خود استعفا داد، با این حال، او یک رکورد دیگر هم در کتاب های تاریخ دارد: اولین پایه گذار ممنوعیت استعمال دخانیات و تنباکو که این عمل را در سال 1590 انجام داده است!

اوربان هفتم، با تهدید کافر دانستن هر کاتولیکی که در مسیر یا درون کلیسا تنباکو استعمال کند، چه از راه جویدن باشد و چه کشیدن با پیپ و یا از راه داخل بینی کشیدن پودر آن، این ممنوعیت را علنی کرد. البته این عمل او به دلیل نگرانی او برای سطح سلامت کاتولیک ها نبود، بلکه اوربان هفتم اساساً از مصرف تنباکو در محل های یادشده تنفر داشت.

10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند! 7

8- امپراتور دوک دوک از ویتنام: 3 روز

ماجرای امپراتور دوک دوک، نماینده ی داستان جامعه ای بدون بینش سیاسی است که میان زنده باد تا مرده باد گفتنش، فقط چند ساعت اختلاف وجود دارد و از شور، بیشتر از شعور استفاده می شود! او در سال 1883 توسط همان مردمی به قدرت رسید که 72 ساعت پس از به تخت نشستن ش، او را از قدرت خلع کردند. در خلال جشن تاج گذاری اش، دوک دوک به چند عمل خلاف اخلاق متهم شد.

دادگاه سریعاً حکم به مرگ او توسط سم را داد. البته احتمالاً دلایل خلع او، سیاسی بود و او سرانجام در اسارت فوت شد، اما دلایل مرگ او تا به امروز مبهم است. بهرحال، گمان می رود که او تنها دست نشانده ی استعمارگران فرانسوی بود. آشفتگی سیاسی ناشی از حکومت سه روزه ی او، نزدیک به یک دهه ادامه یافت تا در نهایت، حکومت به یکی از پسران ش برسد.

10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند! 8

9- امپراتور مو از چین: 2 ساعت!

امپراتور مو از سلسله ی جین، که وان یان چِنگ لین نام داشت، کوتاه مدت ترین امپراتوری را در تاریخ پرماجرای چین بنا نهاد. در روز 9 فوریه ی سال 1234، او کمی پس از تاج گذاری ش، در جریان حمله ی مغول ها به چین کشته شد.

آن روز، او به دیدار امپراتور آیزونگ رفته بود. امپراتورِ قبلی چین که اصرار داشت چنگ لین جایگاه او را بپذیرد و جانشین ش شود. کمی بعد، در جریان محاصره ی شهر کایژو، دیوارهای اطراف شهر توسط دشمن فتح شد. امپراتور آیزونگ خودکشی کرد تا به دست مغول ها نیافتد و جانشین ش با آن ها مواجه گردد.

چنگ لین تنها دو ساعت فرصت حکومت بر سلسله ی جین را یافت. او نیروهای ش را بسیج کرد تا از شهر دفاع کند و در جریان نبرد، کشته شد. به این ترتیب، حکومت سلسله ی جین پایان یافت و سلسله ی مغولی یوآن بر شمال سرزمین چین، استیلا یافت.

10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند! 9

10- شاه لویی نوزدهم از فرانسه: 20 دقیقه!

در روز دوم آگوست سال 1830، بین پذیرش سلطنت و استعفای لویی آنتوان تنها 20 دقیقه فاصله ایجاد شد! پدر او نیز در جریان انقلاب ماه جولای سال 1830 استعفا داده بود.

در حالی که لویی آنتوان قصد داشت برگه های سند کناره گیری را امضا کند، داشت به بحث های همسرش که این کار را انجام ندهد و به عنوان پادشاه به کار مشغول گردد، گوش می داد. اما سلطنت آن ها، در فرانسه بسیار مورد انتقاد و نفرت عمومی واقع شده بود. در نهایت، او به این سلطنت ادامه نداد و از مقام خود کناره گیری نمود.

با آن که لویی نوزدهم اصلاً فرصت ش را نیافت تا بر فرانسه حکمرانی کند، اما بودند پیروان وفاداری که روند استعفای او را قانونی نمی دانستند و پدرش، شارل دهم و او را تا زمان مرگ شان، پادشاهان حقیقی فرانسه می پنداشتند.

10 فرمانروایی که کوتاه ترین مجال برای حکومت کردن را یافتند! 10