هنر”سرمربی پرسپولیس” از اینجا معلوم می شود

هنر”سرمربی پرسپولیس” از اینجا معلوم می شود

سیب موز: هنر”سرمربی پرسپولیس” از اینجا معلوم می شود

سیب موز یکی از مهمترین سنجه های قضاوت در مورد یک مربی، توجه به انتخاب های او در مورد جذب بازیکن است. برانکو در ابتدای لیگ پانزدهم روی اسم 13بازیکن خط قرمز کشید که اتفاقا حذف برخی از آنها کلی سروصدا به پا کرد. حالا که فصل تمام شده می توانیم نگاهی به سرنوشت بازیکنان حذف شده به دست او بیندازیم و سلیقه پروفسور را مورد داوری قرار بدهیم.

پراید سوار ناموفق

به گزارش سیب موز پیام صادقیان را باید یکی از بزرگترین استعدادهای سوخته فوتبال ایران دانست. همه می دانند که مشکل برانکو با او «فنی» نبود و به حاشیه هایش برمی گشت. پیام به نفت رفت و البته همه چیز در مورد او به شکلی قابل انتظار پیش رفت. منصوریان قول داده بود پیام را احیا کند، اما این اتفاق هرگز رخ نداد. صادقیان که این اواخر با نمایش پرایدسواری قصد داشت تصورات را در مورد خودش اصلاح کند، نیم فصل دوم به صبا پیوست تا شاید زیر نظر دایی به روزهای اوج برگردد، اما به تدریج از ترکیب اصلی محو شد و بعید است دایی تمایلی به ادامه همکاری با او در فصول آینده داشته باشد.

خوش نقش، اما کم تلاش

جدایی گابریل از پرسپولیس، یکی از بحث برانگیزترین تصمیمات برانکو بود. خیلی ها عقیده داشتند این هافبک خوشفکر باید بماند و به کارش ادامه بدهد، اما ایوانکوویچ او را بیش از حد فانتزی می دانست. این بازیکن برزیلی در ابتدای فصل جدید به الفیصلی عربستان پیوست، اما آنجا هم موفق نبود و خیلی زود ناچار به جدایی شد. گابریل در مدت چند ماه خانه نشینی اش بارها به پرسپولیس چراغ سبز نشان داد، اما این ابراز علاقه او مورد توجه برانکو قرار نگرفت تا وی راهی لیگ کشورش شود. در فصل نقل وانتقالات زمستانی گابریل خیلی به پرسپولیس نزدیک شد، اما باز هم برانکو او را نخواست.

در مسیر سقوط

بلافاصله بعد از پایان لیگ چهاردهم، محمد نوری با مسیمر قطر قرارداد بست؛ تصمیمی که او این روزها از آن به عنوان بدترین انتخاب زندگی اش یاد می کند. مسیمر با کسب بدترین نتایج، به شکلی مفتضحانه به دسته پایین تر سقوط کرد و بدتر اینکه قطری ها اعلام کردند قرارداد نوری را تمدید نخواهند کرد. نوری این روزها به شدت به برانکو و پرسپولیس چراغ سبز نشان می دهد.

سلام شاهکار!

اسم تادوی برزلی تا ابد در کنار حمید درخشان خواهد درخشید! این یکی از آن دست بازیکنانی بود که قرار گرفتنش در لیست مازاد اصلا نیازی به حضور یک مربی در قواره های برانکو هم نداشت. تادو از همان اول اشتباهی بود. او با اضافه وزن عجیب و استیل ناجورش به وضوح نشان می داد یکی از همان خارجی هایی است که حضورش در باشگاه های ایرانی فقط به نفع یک گروه خاص تمام می شود. تادو که قبل از پیوستن به پرسپولیس ظرف 10 سال 14 باشگاه عوض کرده بود، بعد از جدایی از جمع سرخپوشان به تیمی ناشناخته در برزیل پیوست.

پدیده ای که قدر خودش را ندانست

در مورد محمد عباس زاده فقط باید گفت: «نشد که بشه»! پدیده لیگ سیزدهم تمام لیگ چهاردهم را با حاشیه های عجیب و غریب دست به گریبان بود. سرمربی سرخپوشان در ابتدای فصل جاری او را نخواست و البته امکان فسخ قراردادش هم فراهم نشد تا یک نیم فصل را بیرون بماند. عباس زاده در نیم فصل دوم به راه آهن پیوست، اما آنجا هم موفق نبود. او ناکامی اش در راه آهن را به استقلالی بودن مدیران این باشگاه ربط داده است!

ناجی جامه های سیاه

در پرسپولیس لیگ پانزدهم جایی برای حمیدرضا علی عسگری نبود، چرا که باید نوبت به کشف استعدادی همچون محمد انصاری می رسید که خیال میلیون ها نفر را از بابت جناج چپ خط دفاعی راحت کند. علی عسگری بعد از جدایی از پرسپولیس به راه آهن پیوست، اما در این تیم هم چندان دوام نیاورد. او در مجموع برای راه آهن حدود 80 دقیقه بازی کرد. این بازیکن در نقل وانتقالات نیم فصل با باشگاه سیاه جامگان به توافق رسید و در دور برگشت بازی های بدی برای فرهاد کاظمی به نمایش نگذاشت. گل دقیقه90 این بازیکن به ملوان عامل بقای تیم مشهدی شد، اما کافی است فقط از یک پرسپولیسی بپرسید: «انصاری یا علی عسگری؟» تا او بهترین جواب را به شما بدهد!

محروم و ناموفق

محمد خانزاده که با یک محرومیت طولانی مواجه شده بود به فولاد پیوست. بعدتر مدت محرومیت خانزاده کاهش یافت و این بازیکن به میادین برگشت، اما توفیق چندانی نداشت.

فقط به پرسپولیس ضربه زد

طبق محاسبات گروه آنالیز برنامه نود، مهدی دغاغله یکی از بدترین بازیکنان لیگ پانزدهم بود. او که به سایپا پیوست و فصل ناموفقی را پشت سر گذاشت، با گل عجیبش به پرسپولیس در اواخر فصل گذشته به نوعی قهرمانی را از پرسپولیس گرفت.

ضعیف تر از آنهایی که ماندند!

شاید پرسپولیس در لیگ پانزدهم گلرهای خوبی نداشت، اما دل هیچکس برای سنگربان پیشین این تیم تنگ نشد! مسعود همامی به شکلی عجیب و غریب به پرسپولیس آمد و مثل بیشتر بازیکنانی که در فهرست خرید درخشان بودند نتوانست انتظارات را برآورده کند. همامی فصل را با دلخوری و شکایت از پرسپولیس به پایان برد. این گلر 33 ساله بعد از جدایی از سرخپوشان در لیگ یک به پاس همدان پیوست.

خرید پرحاشیه

مبین میردورقی عجیب ترین خرید تاریخ پرسپولیس بود که طبیعتا باید می رفت و مسلما نمی شد برایش آینده خاصی متصور بود!

دقیقا کجایی؟

مهدی جعفرپور بعد از جدایی از پرسپولیس به راه آهن پیوست. اوایل فیکس بود و بیشتر بازی می کرد، اما هر چقدر جلوتر رفتیم جعفرپور هم به حاشیه رانده شد. نهایتا هم در نقل وانتقالات نیم فصل به سیاه جامگان مشهد پیوست. نمایش های او البته مطابق انتظار چنگی به دل نزد.

آقای گل ناکام

رضا نوروزی که بعد از درخشش با نفت در لیگ سیزدهم به پرسپولیس پیوسته بود، در لیگ چهاردهم درگیر یک مصدومیت طولانی از ناحیه رباط شد. نوروزی در آغاز فصل جدید به سایپا پیوست. او در این تیم به هیچ وجه عملکرد قابل توجهی نداشت. نوروزی در نقل وانتقالات نیم فصل راهی تیم دسته یکی پیکان شد.

از لیگ پرتغال تا گیتی پسند

افشین اسماعیل زاده هم یکی از بازیکنانی بود که در پایان فصل گذشته در لیست مازاد قرار گرفت و به مس کرمان رفت. او در این تیم هم دوام نیاورد و مثل خیلی از مازادهای برانکو ناچار به تغییر باشگاه شد. اسماعیل زاده که سابقه بازی در لیگ پرتغال را هم دارد در زمستان به گیتی پسند اصفهان پیوست.