عزیزی: استقلال در دربی نمی بازد/ تیم ملی باید ازبکستان را متوقف کند

عزیزی: استقلال در دربی نمی بازد/ تیم ملی باید ازبکستان را متوقف کند

سیب موز: عزیزی: استقلال در دربی نمی بازد/ تیم ملی باید ازبکستان را متوقف کند

سیب موز به گزارش سیب موز خداداد عزیزی درباره نتایج تیم ملی فوتبال در دیدارهای مقدماتی جام جهانی روسیه به خبرنگار ورزشی آنا، گفت: «فکر می کنم این دوره شرایط سخت تر از چیزی که کارشناسان عنوان می کردند، باشد.بعد از قرعه کشی من گفتم که این گروهی که ما در آن قرار گرفتیم، گروه سختی است. حتی از سخت تر از گروه دیگر که تیم های ژاپن و استرالیا در آن حضور دارند. این در شرایطی بود بود که خیلی ها می گفتند ما در گروه زندگی قرار گرفته ایم.»

وی ادامه داد: «من اعتقاد دارم تیم هایی که به مرحله دوم مقدماتی راه پیدا می کنند، تیم های سخت و محکمی هستند. در گروه ما شاید هیچ کس روی سوریه حسابی باز نکند اما به نظرمن سوریه تیم بدی ندارد. تیمی است که قدرتی بازی می کند و تیم ما گاها برابر تیم هایی که قدرتی بازی می کنند به مشکل خوردیم. نمونه آن عراق جام ملت های دوره قبل بود که در ضربات پنالتی حذف مان کرد.»

او یادآور شد: «ما 4 امتیاز گرفتیم ولی 3 امتیازی مقابل قطر گرفتیم که ناپلئونی بود. ما واقعا لیاقت آن 3 امتیاز را نداشتیم. همان طور که کی روش در پایان مسابقه صادقانه اعلام کرد که ما از باختن فرار کردیم. فکر می کنم جاروجنجال های کنار زمین کی روش و فشار تماشاچی باعث شد دروازه بان اشتباه کند و داور هم نتوانست قاطعانه در این بازی قضاوت کند. شاید اگر داور باکلاس تری بود مربیان ما را اخراج می کرد. حتی بعد از گل که بازی شلوغ شد و درگیری های فیزیکی رخ داد، داور می توانست بازی را تعطیل کند.»

کارشناس فوتبال ایران اظهارداشت: «ما مقابل چین هم نمایش قابل قبولی داشتیم اما داور در دقیقه 85 پنالتی مسلم چینی ها را نگرفت. تا حالا 4 امتیازی گرفتیم که چاشنی شانس در آن خیلی دخیل بوده است. بازی با ازبکستان برای ما خیلی حیاتی است. چون این تیم 6 امتیازی است. من بازی ازبکستان برابر قطر را دیدم. تیم قطر بهتر فوتبال بازی می کند. ازبک ها فیزیکی هستند و شکست دادن آنها در خانه کاری شدنی است. ما اگر می خواهیم از گروه خود به جام جهانی صعود می کنیم باید مانع آن شویم که ازبکستان با 3 امتیاز دیدار با ما 9 امتیازی شویم. نظر شخصی من دیدار با ازبکستان بیش از 6 امتیاز دارد. البته رقیب ما در این گروه کره جنوبی است. به نظر من این تیم اول از همه صعود می کند و ما باید پشت سر این تیم صعود کنیم. ما نباید 4 امتیازی به دیدار کره برویم و باید با امتیاز بالاتری به این بازی برسیم.»

عزیزی در مورد اینکه کی روش ترجیح داد نکونام در بازی با چین روی نیمکت ننشیند و او را برای آنالیز بازی قطر و ازبکستان به قطر فرستاد، بیان داشت: «من ترجیح می دهم درخصوص جاروجنجال هایی که بعد از گل به قطر رخ داد، حرفی نزنم. ما بهتر است دنبال این قبیل ماجراها نباشیم. چون سودی به نفع فوتبال مان ندارد.»

او در مورد اینکه تیم ملی نمی تواند خلق موقعیت گلزنی کند، عنوان کرد: «کی روش دستاورد بزرگی برا ی فوتبال ما داشته است. او سیستم دفاعی فوتبال ما را درست کرد. ما الان بهترین تیم دفاعی آسیا هستیم. تیمی هستیم که به خوبی در خط دفاعی جمع می شویم و اجازه زیادی به خط حمله حریفان نمی دهیم. الان حسن فوتبال ما این است که به سختی گل می خوریم. ولی در فاز حمله کاری در فوتبال ما صورت نگرفته است. عده ای می گویند که فوتبال ما ابزار لازم را در اختیار کی روش قرار نداده ایم. شاید انتظارات این است که علی کریمی و مهدی مهدوی کیاهای جدیدی با همان توانایی ها خلق شود. این مقایسه غلط است. ما بازیکنان خوبی مثل آزمون و جهانبخش داریم. بسیاری از مربیان تیم های خارجی هم به این نکته اشاره کرده اند. موجودیت تهاجمی امروز فوتبال ما این است که نمی توانند بازی را دربیارند. باید تاکتیکی را انجام دهیم که به خلق موقعیت منجر شود و از آنها بتوانیم به گل برسیم.»

عزیزی درباره دربی 83 نیز تصریح کرد: «هیچ وقت در دربی تیم بهتر برنده نمی شود. یعنی شما نمی توانی این دربی را با سایر دربی ها دنیا مقایسه کنید. در دربی قرمز و آبی تیمی که بهتر است، نمی برد. اینکه پرسپولیس تیم بهتری است، دلیل بر آن نمی شود که برنده می شود. حواشی دربی زیاد است و همه در مورد دربی حرف می زنند. حتی از خود من که دربی بازی نکردم، سوال می پرسند. این حواشی نمایان مانع آن می شود که تیم بهتر نتیجه بگیرد. بهتر بودن پرسولیس پیروزی این تیم را تضمین نمی کند. استقلال چیزی به نام جنگندگی دارد. این موضوع می تواند به این تیم کمک کند تا پرسپولیس را متوقف کند. علی منصوریان دوست و همبازی من است. برانکو هم مربی من بوده است.»

او افزود: «اگر منصوریان در دربی هم ببازد نباید او را برکنار کنند. به او باید فرصت دهیم چون مربی آینده داری است. نباید راه عرب ها را برویم. منصوریان نیاز به زمان دارد تا در استقلال نتیجه بگیرد. اگر منصوریان را کنار بگذاریم بار دیگر ثابت کردیم که فوتبالی نیستیم چون تصمیمی غیرفوتبالی گرفته ایم.»