توزیع فیلم های شبکه جم در خواب غفلت مسئولان وزارت فرهنگ + عکس

سیب موز >وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه توضیحی برای توزیع فیلم های «اتوپیا» و «سیندخت» با حضور بازیگران ایرانی که اخیرا به شبکه جم پیوسته و کشف حجاب کرده اند در شهرهای مختلف ایران دارد؟ به گزارش اختصاصی شفاف؛ «من اعتراضم این است - این اعتراض را بارها هم گفته ام، الان هم در جمع شما میگویم - وزارت ارشاد در این دو سالی که ایشان در رأس این کار هستند، هیچ کار اسلامی به عنوان اسلامی ارائه نداد!.» رهبر معظم انقلاب 23/09/78

بیست و یکم فروردین سال هشتاد و چهار بود که مجلس شورای اسلامی در طرح تحقیق و تفحص از وزارت ارشاد دولت اصلاحات را در کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم شورای اسلامی به تصویب رساند. هدف از این طرح «بررسی چگونگی انطباق برنامه ها و عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهداف و وظایف قانونی این وزارتخانه و سیاست های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» عنوان شده بود.

یکی از مهم ترین مواردی که این گزارش بدان پرداخته بود بررسی نحوه برگزاری جشنواره های مختلف فیلم ، تئاتر و موسیقی و چگونگی حمایت و نظارت بر فعالیت های انجام شده در این حوزه به خصوص تولیدات سینمایی نیمه دوم دهه هفتاد بود که وزارت ارشاد بر آن ها نظارت داشت یا برای انجام آن یارانه هایی اختصاص داده بود.

در آن زمان هیأت تحقیق و تفحص با بررسی شش دوره فعالیت جشنواره فیلم فجر در گزارش خود اعلام کرد که مواردی از جمله گسترش فرهنگ لمپنیزم، حاکمیت فرهنگ دین زدایی و غرب گرایی بر تولیدات سینمایی، خوانندگی و رقص زنان، پخش موسیقی های غیــر مجاز، سیر صعـودی خشونت در فیلم ها، توجیه خیانت زن و مرد به یکدیگر به عنوان امری عادی و جایز، عدم هماهنگی با سیاست های خارجی نظام جمهوری اسلامی، تبلیغ ناامنی زنان، زیر سؤال بردن دفاع مقدس، نفی روحیه استکبار ستیزی، خانواده گریزی، ترویج طلاق، خودکشی، رابطه های پنهان و ... را مشاهده کرده و در نهایت به دلیل فقدان سیاست های اجرایی و نبود نظارت مناسب، بخش قابل ملاحظه ای از تولیدات دوران دولت اصلاحات و حاکمیت گفتمان دموکراتیک نه تنها در راستای اهداف و سیاست های فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی شکل نگرفته، بلکه از محتوای سوء فرهنگی و ضد فرهنگی برخوردار بوده است.

اقدامات سه ساله وزارت فرهنگ و ارشاد هر روز با یک بحران و مساله جدی روبرو شدیم که گویی مسئولان فرهنگی کشورمان در خواب شیرینی فرورفته اند که بیداری از آن برای آنان میسر نیست و شاید خود را به خواب زده اند.

این گزارش در حالی عنوان شد که پیش از آن رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان به طور مکرر خود هشدارهایی را نسبت به وضعیت فرهنگی جامعه داده و بر ضرورت توجه به این موارد تاکید کرده بودند، اگر رجوعی به تاریخ داشته باشیم خواهیم دید که رهبر معظم انقلاب در سال های 78 تا 83 به مدت  پنج دوره از نمایشگاه کتاب تهران دیدن نکردند که علت آن عدم حضور، اعتراض ایشان به رویکرد فرهنگی دولت اصلاحات بود.

این عدم حضور رهبری در نمایشگاه دوازدهم چنان پیام پررنگی داشت که سید عطاءالله مهاجرانی برای گریز از تبعات سنگین این اعتراض رهبری، دست به اقدامی جبرانی زد و چهار روز پس از پایان نمایشگاه کتاب تهران، با برگزاری یک نمایشگاه کتاب کوچک در محل بیت رهبری، کوشید دیداری میان رهبر معظم انقلاب و ناشران ترتیب دهد. اما در همان دیدار رهبر معظم انقلاب به شکل ضمنی، سیاست های فرهنگی دولت اصلاحات را مورد انتقاد قرار دادند و شیوه هایی از مبارزه با کارهای فرهنگی منفی را برشمردند.

« خطاست اگر کسی گمان کند، ما که نسبت به مسأله مطبوعات و کتاب و نوشتن و نشر در جامعه حسّاسیت به خرج میدهیم، با تفکّر آزاد، با فکر آزاد و با مباحثه آزاد مخالفیم؛ نه. ما کسانی هستیم که اوّلین شعارهای این مسائل را داده ایم و الحمدلله تا الان هم دنبالش بوده ایم؛ اما با آزادی گناه و آزادی ویرانگری مخالفیم.» بیانات  28/2/78

اما انتقادات ضمنی رهبری به عملکرد وزارت ارشاد تنها به اردیبهشت ماه سال 78 ختم نشد و رهبر انقلاب در تاریخ بیست و سوم آذرماه سال 78 در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به طور صریح به اتقاد از عملکرد وزارت ارشاد پرداختند و  بر ضرورت سینمای اسلامی تاکید کرده و میفرمایند:

«من از وزارت ارشاد توقّع دارم. البته آقای «مهاجرانی» - ظاهراً - نیستند و خودشان را راحت کردند از این که بیایند و حرفهای ما را بشنوند! به هرحال، فرق نمیکند؛ چه ایشان باشند، چه نباشند، من اعتراضم این است - این اعتراض را بارها هم گفته ام، الان هم در جمع شما میگویم - وزارت ارشاد در این دو سالی که ایشان در رأس این کار هستند، هیچ کار اسلامی به عنوان اسلامی ارائه نداد! این اوّلین اعتراض من است. فرض کنید من خودم در مورد صدا و سیما، کمتر هفته ای است که اعتراضی و اوقات تلخی نداشته باشم و پیغام تندی ندهم؛ اما صدا و سیما کارهای زیادی را به عنوان کار اسلامی انجام داده، برنامه های اسلامی و برنامه های هنری اسلامی درست کرده و برنامه های گزارشی و علمی داشته است. اگر اشتباه و خطا و تخلّف دارد، از آن طرف هم تلاش و کار دارد. من سؤالم این است که وزارت ارشاد، چند کتاب برای تقویت تفکّر اسلامی به وجود آورده، چند تا فیلم برای تقویت مبانی فکری اسلامی و انقلابی ساخته و چند تئاتر مناسب داشته است؟ الان مرتّب در این سالنهای وابسته به وزارت ارشاد، نمایش و تئاترهایی اجرا میشود؛ بعضیهایش صددرصد ضدّ دین و ضدّ انقلاب است! کسانی رفتند، دیدند و آمدند به من گزارش دادند. خوب؛ حالا اگر در کنار دو، سه نمونه تئاتر از این گونه نمونه ها، پنج شش نمونه هم به ما نشان میدادند که ما این تئاتر را به وجود آوردیم، یا این فیلم را اجرا کردیم که مبلّغ اسلام است، من هیچ اعتراضی نمیکردم. میگفتم بالاخره: «خلطوا عملاً صالحا و آخر سیّئا، عسی الله ان یتوب علیهم»! اما این طور نیست؛ هرچه هست، از آن طرف است! این اعتراض من است. من از رفتار وزارت ارشاد، راضی نیستم».

چه توضیحی برای توزیع فیلمهای «اتوپیا» و «سیندخت» است که با حضور بازیگران ایرانی که به جم پیوسته ساخته شده و در شهرهای مختلف توزیع شده دارید؟

اما تداوم این مسیر تنها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد دولت اصلاحات نبود و در دولت اعتدال نیز با اهتمام مسئولان ادامه پیدا کرد تا جایی که در اقدامات سه ساله وزارت فرهنگ و ارشاد هر روز با یک بحران و مساله جدی روبرو شدیم که گویی مسئولان فرهنگی کشورمان در خواب شیرینی فرورفته اند که بیداری از آن برای آنان میسر نیست و شاید خود را به خواب زده اند.

برای نمونه پس از اکران فیلم 50کیلو آلبالو انتقادات بسیاری به این فیلم وارد شد اما اقای جنتی با بی توجهی به انتقادات منتقدان دلسوز تنها پس فروش سیزده میلیاردی فیلم 50 کیلو آلبالو،  آن را مورد بازبینی قرار داد و گفت: «فیلم 5٠ کیلو آلبالو با وجود آنکه مجوز اکران گرفته و از آن هم استقبال شده، اشکالات فراوانی دارد. من پس از اعتراض هایی که توسط برخی رسانه ها انجام شد، شخصا آن را بازبینی کردم. واقعا فیلم نامناسب و مغایر سیاست های دولت است».

این پرسش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح است که به عنوان یکی از نهادهای اساسی در عرصه فرهنگی چگونه است که این چنین فیلم هایی بدون نظارت شما بر پرده سینما اکران می شوند و وزارت ارشاد پس از فروش میلیاردی آن به فکر بازبینی مجدد آن میفتد و یا چه توضیحی برای توزیع فیلمهای «اتوپیا»  و «سیندخت» است که با حضور بازیگران ایرانی که به جم پیوسته ساخته شده و در شهرهای مختلف توزیع شده دارید؟

توزیع فیلم های شبکه جم در خواب غفلت مسئولان وزارت فرهنگ + عکس

سیب موز: توزیع فیلم های شبکه جم در خواب غفلت مسئولان وزارت فرهنگ + عکس

توزیع فیلم های شبکه جم در خواب غفلت مسئولان وزارت فرهنگ + عکس 2

هرچند وزارت ارشاد هنوز پاسخ درخوری به این اقدام نداده است اما بهتر است مسولان فرهنگی کشورمان از خواب غفلت بیدار شده و پس از که کار از کار گذشت به دنبال رفع چاره نباشند چرا که بدیهی است تاثیرات مخرب تبلیغات ماهواره ای آثار جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت که جبران آن به سالها زمان نیاز دارد.