زادروز بی بی کینگ، سلطان موسیقی «بلوز»

سیب موز: بی بی کینگ در 89 سالگی درگذشت. ریلی بی کینگ Riey B King در 16 سپتامبر 1925 در یک مزرعه پنبه کاری، در ایتابن متولد شد. امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 29601 یک پزشک - علیرضا مجیدی: ریلی بی کینگ Riey B King در 16 سپتامبر 1925 در یک مزرعه پنبه کاری، در ایتابن متولد شد. نوازندگی گیتار را در گوشه ای از کلیسای شهر، تنها با دریافت دو دلار و پنجاه سنت آغاز کرد. بعدها برای امرار معاش، شنبه شب ها در چند شهر کوچک اطراف محل سکونتش نیز گیتار می زد. در سال 1947 به ممفیس تنسی  مهاجرت کرد تا جدی تر به کار موسیقی بپردازد. ممفیس مکانی بود که هر موسیقی دان خوبی می توانست در آنجا موفقیت هایی به دست بیاورد. در ممفیس به سبک های موسیقی سیاه پوستان اهمیت داده می شد و این فرصت خوبی بود تا ریلی بی کینگ جوان، بتواند استعداد و توانایی اش را در موسیقی – به نمایش بگذارد.

زادروز بی بی کینگ، سلطان موسیقی «بلوز»

سیب موز: زادروز بی بی کینگ، سلطان موسیقی «بلوز»

ریلی در ممفیس، اکثر اوقانش را با پسر عمویش -بوکار وایت- که یکی از نوازندگان برجسته موسیقی بلوز بود، می گذراند. بوکار وایت اولین استاد «بی کینگ» در موسیقی بلوز شد و تجربیاتش را در اختیار او گذاشت.

به گزارش سیب موز: بی کینگ، با حضور در یک برنامه رادیویی کوتاه مدت، فعالیت جدی اش را آغاز کرد و نام هنری بی بی کینگ B B King را برای خود انتخاب کرد. در اواخر دهه چهل بود که بی بی کینگ، ضبط کارهایش را آغاز کرد و بیش از 50 آلبوم منتشر کرد که تعداد زیادی از آنها به سبک بلوز کلاسیک بود. از معروفترین این البومها می توان زندگی شاهان را را نام برد که با استقبال خوبی مواجه شد. همچنین در سال 1967 آلبوم با هم برای اولین بار For The First time Togother با همکاری « بی بلو بولند» منتشر کرد.

زادروز بی بی کینگ، سلطان موسیقی «بلوز» 2

بی بی کینگ نیز مانند دیگر هم سبک هایش، علاوه بر اچرای برنامه موسیقی در رادیو و تلویزیون، کنسرت های متعددی اجرا می کرد که همیشه با استقبال مخاطبانش همراه بود. کنسرت ایی چون، کالدونیا – چقدر غمگین می توانی باشی – هر روز من غمگین می نوازم – چرا من بلوز می نوازم و..

بی بی کینگ در طول سال های فعالیتش، توانست با تلفیق چند سبک گیتار، سبک واحد و مشخصی ابداع کند. او با مهارت، بلوز سنتی، جاز و پاپ را در هم آمپخته رابه سبک خاصی در نوازندگی گیتار رسید. بی بی کینگ معتقد است که هر کسی از هر نژاد و از هر رنگی، پیر یا جوان، فقیریا غنی، لحظات غمگین و دردناکی در زندگی دارد و باید به احساسانش تکیه کند. کاری که خودش همیشه انجام می دهد. او یا آواز میخواند، پا گیتار می نوازد و همیشه غم و اندوه خاصی در صدای خودش و سازش نهفته است.

دیوید رتیز در سال 1996 زندگی نامه بی بی کینگ را منتشر کرد. اما خود بی بی کینگ در یک نوشته کوتاه با عنوان لوسیله، تمام زندگی اش را در یک گیتار به نام «لوسیله» خلاصه کرده است.

زادروز بی بی کینگ، سلطان موسیقی «بلوز» 3

لوسیله

صدایی که می شنوید از گیتار من است. نام او لوسیله امست، من دیوانه وار عاشق لوسیله هستم. لوسیله مرا از کشاورزی و زمین چدا کرد و شهرت را برایم به ارمغان آورد. انگار نمی توانم، آن طور که شاپسته اش است، از او تعریف کنم. گاهی وقت ها که غمگین می شوم، لوسیله به من کمک می کند تا اندوه و احساسم را بیان کنم، من عادت به موسیقی عرفانی و روحانی داشتم، اما زمانی که به ارتش رفتم، لوسیله را برداشتم و شروع به نواختن بلوز کردم. هر وقت که در یک وضعیت سخت و ناهنجار قرار می گیرم، تنها می توانم به لوسیله تکیه کنم. حتی گاهی وقت ها که نمی توانم حرف بزنم، لوسیله به جایم حرف می زند. نمی دانم، شما هم می توانید چنین احساسی داشته باشید؟

وقتی که تنها هستم، لوسیله با صدای دلنشینش، مرا از تنهایی نجات میدهد و احساسی به من دست می دهد که قابل بیان نیست. حتی گاهی فکر می کنم که او دارد برای من گریه می کند.

حتما دلتان می خواهد بدانید، چرا من او را لوسیله صدا میزنم. پس بگذارید خاطره ای برایثان تعریف کنم:

یک شب در آپارتمانی که من حضور داشتم، بین یک زن و شوهر پیر دعوایی سر گرفت. مرد، خانه را با کپسول گاز به آتش کشید و گریخت. زن در حال سوختن بود، تمام آپارتمان نیز در شعله های آتش می سوخت. در حالی که داشتم از آپارتمان خارج می شدم، یادم افتاد که گیتارم را جا گذاشته ام، ناچار برگشتم و گیتارم را نجات دادم. بعدها فهمیدم نام زنی که ذر آتش سوزی آن شب سوخت، لوسیله بوده.

بعد از این اتفاق، نام گیتارهایش را لوسیله گذاشت و حتی چند آهنگ نیز به همین نام اجرا کرد.

رفته رفته اجراهای بین المللی اش را نیز آغاز کرد و سالانه چیزی حدود 275 کنسرت اجرا می کرد.

بی بی کینگ در طول سال های فعالیتش، تأثیر فراوانی بر هنرمندانی چون اریک کلپتون، مایک پلومفیلد، فردی کینگ، جفرسون و… گذاشت در سال 1956 بی بی کپنگ و گروه اش، 342 شبه بدون وقفه برنامه اجرا کردند و همه را به وجد آوردند در سال 1989 به عنوان مهمان افتخاری به کشورهای استرالیا، ژاپن، آلمان غربی، هلند و ایرلند سفر کرد و برنامه هایی ویژه اجرا کرد. در سال 1991 کلوپ بی بی کینگ را در ممفیس افتتاح کرد. او در طول سالهای فعالیتش جوایز بی شماری را از آن خود کرد و توانست مشهورترین «بلوز»زن در طول 40 سال گذشته شود.