علم ورزش | آیا وزنه های سبک هم می توانند به اندازه وزنه های سنگین مؤثر باشند؟

علم ورزش | آیا وزنه  های سبک هم می توانند به اندازه وزنه های سنگین مؤثر باشند؟

سیب موز: علم ورزش | آیا وزنه های سبک هم می توانند به اندازه وزنه های سنگین مؤثر باشند؟

سیب موز: یافته های پژوهشی جدید نشان داده اند افرادی که با وزنه های سبک تمرین می کنند هم می توانند به اندازه آن هایی که وزنه های بسیار سنگین تری می زنند، عضله بسازند و استقامت خود را تقویت کنید؛ البته اگر برنامه ریزی درستی برای تمرینات شان داشته باشند. مدت هاست که تمرینات استقامتی تحت سلطه این باور است که برای رسیدن به اندام و فیزیکی باید هالترها و دستگاه ها را با وزنه های بسیار سنگین تجهیز کرد، یعنی تا آخرین حد توان.

" );

w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;

d.write( "

به گزارش سیب موز:

در برنامه های سنتی تمرین با وزنه، گفته می شد در اولین قدم باید سنگین ترین وزنه ای را که می توان برای یک تکرار جابجا کرد، پیدا کنید. این حداکثر وزنه در یک تکرار محسوب می شود. سپس برای ادامه روند برنامه، 80 تا 90 درصد از این وزنه را 8 تا 10 بار تکرار کنید تا زمانی که عضله هدف خسته شده و دچار لرزش شود.

استورات فیلیپس، پرفسور حرکت شناسی بدن انسان در دانشگاه مکمستر همیلتون که مطالعات زیادی در مورد عضلات و ورزش انجام داده است می گوید: "این رویکرد در بدنسازی بسیار مؤثر است، قدرت عضلانی ایجاد کرده و عضله سازی می کند".

بسیاری از کارشناسان عقیده دارند، می توان با تحریک افزایش تولید تستوسترون و هورمون رشد در بدن انسان به نتایج بسیار مطلوبی رسید. اما برای بسیاری از افراد جابجایی چنین وزنه های سنگینی دلهره آور، مأیوس کننده و کاملاً ناخوشایند است که همین موضوع ممکن است انگیزه ادامه برنامه تمرینات استقامتی را از آن ها بگیرد. در سال های اخیر، دکتر فیلیپس و همکارانش روی تأثیرات نوع متفاوتی از تمرینات بدنسازی تحقیق و مطالعه کردند که شامل وزنه های بسیار سبک تر در تکرارهای بیشتر( 25 تکرار) می شود.

مطلب مرتبط: در هفته باید چند بار تمرینات با وزنه انجام دهید؟

نتایج تحقیقات چه می گوید؟

از سال 2010، مطالعات آزمایشگاهی گوناگونی از آن ها منتشر گردید که در آن داوطلبان در 2 گروه برنامه های تمرینی سنتی (استفاده از وزنه های سنگین) و برنامه های تمرینی جایگزین (استفاده از وزنه های بسیار سبک تر) فعال بودند. به طور کلی نتایجی که در این افراد مشاهده شد، قابل مقایسه بودند.

اما این مطالعات، فراگیر نبوده و داوطلبان مبتدی بودند و نتایج چندان آشکاری حاصل نشد. دکتر فیلیپس می گوید:"تقریباً همه کسانی که تمرینات بدنسازی را انجام دادند، پیشرفت های قابل توجهی در قدرت و سایز عضلانی داشتند و همین امر باعث شد نتیجه گیری روشن از دست آوردهای یک گروه در برابر گروه دیگر دشوار شود.

بنابراین در مطالعات جدید که توسط انجمن تحقیقات مهندسی و علوم طبیعی کانادا صورت گرفت و نتایج آن، جولای امسال در نشریه فیزیولوژی کاربردی منتشر گردید، دکتر فیلیپس و همکارانش، 49 مرد جوان را برای آزمایش انتخاب کردند که برای یک سال یا بیشتر مشغول تمرینات بدنسازی بوده اند.

تمام تست های استقامتی، فیتنس، میزان هورمون و سلامت عضلانی هر 2 گروه انجام شد. یک گروه، برای پیروی از برنامه استاندارد تعیین گردید که قرار شد سنگینی وزنه ها بین 75 تا 90 درصد از حداکثر توان یک فرد در یک تکرار بیشینه باشد و فرد مورد آزمایش، اجرای حرکت با این وزنه را تا زمانی ادامه دهد که دیگر نتواند بلندش کند، که معمولاً معادل همان 10 تکرار می شود.

علم ورزش | آیا وزنه  های سبک هم می توانند به اندازه وزنه های سنگین مؤثر باشند؟ 2

گروه دیگر هم با وزنه های سبک تر تمرین داده شدند. سنگینی وزنه ها بین 30 تا 50 درصد از حداکثر توان فرد در یک تکرار تنظیم شد و فرد مورد آزمایش، اجرای حرکت با این وزنه را تا زمانی ادامه می داد که عضلات خسته شوند، یعنی معادل حدوداً 25 تکرار. همه این ورزشکاران، به مدت 3 ماه، 4 جلسه در هفته، 3 ست از تمرینات گوناگون را انجام دادند. سپس قدرت عضلانی، سایز عضلات، میزان هورمون و وضعیت سلامتی این افراد در آزمایشگاه مجدداً اندازه گیری و ارزیابی شد.

مطلب مرتبط: آیا سرعت جابجایی وزنه ها در بدنسازی مهم است؟

نتایج، صریح و بدون ابهام بودند

هیچ تفاوت خاصی بین این 2 گروه مشاهده نشد. همه ی این ورزشکاران تغییراتی در قدرت و سایز عضلانی شان داشتند و این دست آوردها تقریباً مشابه و مساوی بودند، یعنی سنگینی وزنه ها تفاوتی ایجاد نکرده بود. جالب اینجاست که دانشمندان هیچ ارتباطی بین تغییرات هورمونی این مردان و نتایج بدست آمده در قدرت و سایز عضلانی شان پیدا نکردند.

تمام این افراد بعد از این دوره تمرینی، تستوسترون و هورمون رشد جاری بیشتری در بدنشان داشتند. اما میزان این تغییرات در سطح هورمون ها، ارتباطی با دست آوردهای قدرتی شان نداشت. دکتر فیلیپس و همکارانش اینطور نتیجه گیری کردند که اصل کلیدی در قوی تر شدن این افراد، رسیدن به مرحله خستگی بود.

ورزشکاران در هر 2 گروه، برای افزایش سایز و قدرت عضلانی شان باید به مرحله ی خستگی عضلانی می رسیدند.به گفته ی دکتر فیلیپس، یافته ها دلالت براین دارند که راز رسیدن به اندامی که ایده آل یک بدنساز است، در خسته کردن عضلات است که باعث می شود در مکانیسم های سلولی بافت عضلات، جهشی صورت بگیرد.

البته این یافته ها ثابت نکردند که در شیوه های وزنه زدن، یک رویکرد بهتر از دیگری است. دکتر فیلیپس می گوید: "اما بعضی از اشخاص به این نتیجه می رسند که زدن وزنه های سبک تر برای شان بسیار ساده تر است و یا هراس کمتری از آن دارند. این افراد با وجود اینکه باید تکرارهای بیشتری داشته باشند تا عضلات شان را خسته کنند اما این شانس را دارند که ریسک آسیب شان کمتر است.

دکتر فیلیپس توصیه می کند؛ کسی که قصد دارد عضلاتش را تقویت کند باید وزنه ای را انتخاب نماید که احساس کند برایش قابل تحمل است و سپس مکرراً با آن وزن تمرین و تکرار کند تا زمانی که دست کم هشتاد درصد تکرار مورد هدف را انجام داده باشد و در این زمان تا حدودی احساس زحمت و نارحتی کند، در عوض پاداشی که می گیرد، عضلاتی سالم تر و قوی تر هستند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com