تلاش وهابیت برای تسلط بر رادیو قرآن مصر

تلاش وهابیت برای تسلط بر رادیو قرآن مصر

سیب موز: تلاش وهابیت برای تسلط بر رادیو قرآن مصر

تلاش وهابیت برای تسلط بر رادیو قرآن مصر 2

سیب موز به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی «البدیل»، رادیو قرآن مصر به عنوان قدیمی ترین شبکه رادیویی قرآنی جهان اسلام که پخش آن از 29 مارس 1964 آغاز شده است، این روزها با غفلت و بی توجهی و نوعی رکود و عدم توسعه برنامه ها مواجه بوده و نام بسیاری از برنامه های آن مدت زیادی است که به روز نشده است.

این در حالی است که این رادیو در ظهور قاریان نامدار و پرآوازه ای همچون عبدالباسط عبدالصمد، مصطفی اسماعیل و محمد رفعت سهیم بوده و به عنوان یک شبکه رادیویی پرمخاطب در میان شهروندان مصری شناخته می شود، اما به دلیل نبود یک برنامه جامع برای پیشرفت و توسعه برنامه های آن، جایگاه این رادیو در سال های اخیر بسیار تزلزل یافته است.

به گزارش سیب موز

«هیثم ابو زید»، پژوهشگر میراث اسلامی مصر و از فعالان رسانه ای این کشور با اشاره به این که رادیو قرآن این کشور در معرض بی توجهی شدید قرار دارد، هشدار داد: اخیرا تلاش هایی از سوی وهابیت برای سیطره بر این رادیو در حال انجام است و تلاش می شود که قاریانی از عربستان برای تلاوت قرآن در این رادیو آورده شوند، این در حالی است که مصر مهد تلاوت کلام وحی است و مشاهیر قرائت مصر هستند که به عربستانی ها چگونگی تلاوت قرآن را آموزش دادند.

یحیی اسماعیل حلبوش، دبیرکل جبهه علمای الازهر نیز با تأکید بر این که فساد و محتوای ضعیف، رادیو قرآن مصر را فرا گرفته است، گفت: متأسفانه اخیرا وضعیتی از اصرار و پافشاری بر نابودی نمادهای دینی در مصر افزایش یافته است که از الازهر شروع شده و به رادیو قرآن رسیده است.

وی تصریح کرد: این رادیو متعلق به تمامی مسلمانان داخل و خارج از مصر است و اهمیت آن به این خاطر است که این رسانه صدای گویای دین اسلام است و آیات قرآن را پخش و تفسیر می کند، همچنین، ویژه برنامه هایی در تبیین مسائل فقهی و احادیث نبوی برای شنوندگان ارائه می دهد.

در عین حال، «سید صالح»، رئیس رادیو قرآن مصر با اشاره به این که این رادیو نهایت تلاش خود را برای ارائه بهترین خدمات به مخاطبان انجام می دهد، سیاسی کاری در این شبکه رسانه ای را رد کرد و گفت: با وجود مشکلات بودجه ای که تمامی بخش های رادیو و تلویزیون مصر را فراگرفته است، اما ما برای پخش برنامه های این رادیو به زبان های خارجی تلاش می کنیم.

تلاش وهابیت برای تسلط بر رادیو قرآن مصر 3