گزارش محرمانه از میزان خسارات زیربنایی جنگ یمن

گزارش محرمانه از میزان خسارات زیربنایی جنگ یمن

سیب موز: گزارش محرمانه از میزان خسارات زیربنایی جنگ یمن

گزارش محرمانه از میزان خسارات زیربنایی جنگ یمن 2

سیب موز به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از رویترز، در گزارش محرمانه و مشترک بانک جهانی، سازمان ملل، بانک توسعه اسلامی و اتحادیه اروپا گفته شده است که جنگ داخلی یمن تاکنون حدود هفت میلیارد دلار خسارت برجای گذاشته است (که البته این رقم هنوز مقطعی و کامل نشده است) و زیانهای اقتصادی آن در ارتباط با تولید و ارائه خدمات بیش از 3/ 7 میلیارد دلار است .

این گزارش بر تلاش لازم برای بازسازی یمن تاکید دارد، کشوری که بیش از نیمی از جمعیت آن از سوء تغذیه رنج می برند.

به گزارش سیب موز

جنگ داخلی 16 ماهه یمن بیش از شش هزار و 500 کشته و بیش از 5/ 2 میلیون نفر آواره بر جای گذاشته و موجب فاجعه انسانی در کشوری شده است که بانک جهانی سرانه تولید ناخالص ملی آن را در سال 2013، فقط 097/ 1 دلار بر آورد کرده بود.

گزارش ارزیابی اولیه خسارات و نیازهای یمن، یک سند کاری داخلی است که علنی منتشر نخواهد شد.

در این گزارش با اشاره به اینکه این ارزیابی در فواصل اواخر سال 2015 تا اوایل سال جاری میلادی انجام شده، آمده است: این یافته های اولیه نه تنها مقطعی بلکه رو به تکامل است چرا که جنگ جریان دارد.

بررسی انجام شده از سوی وزارت آموزش یمن که در این گزارش به آن استناد شد، نشان می دهد که یکهزار و 671 مدرسه در 20 فرمانداری در جنگ خسارت دیده اند و در این بین 287 مدرسه نیاز به بازسازی اساسی دارد، 544 مدرسه به عنوان پناهگاه آوارگان داخلی مورد استفاده قرار گرفته و 33 مدرسه توسط گروه های مسلح اشغال شده اند.

در مجموع خسارات وارده به این مدارس 269 میلیون دلار بر آورد شده است .

به استناد ارزیابی وزارت بهداشت عمومی و نفوس یمن، در این گزارش گفته شده است: 900 محل ارائه خدمات مایه کوبی از جمع سه هزار و 652 در اوایل 2016 فعال نبوده اند و 6/ 2 میلیون کودک زیر 15 سال در خطر ابتلا به سرخک قرار دارند.

آلبرت جایگر رئیس نمایندگی صندوق بین المللی پول در یمن به رویترز گفت: تا زمانی که این جنگ جریان دارد، راه جلوگیری از بروز بحران انسانی، واردات کالاهای اساسی است و اکنون این، یک امر حیاتی است.

حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن نیز به افزایش خسارات و تلفات وارده کمک کرده است. حملات تازه به یک مدرسه و یک بیمارستان فعلا در دست تحقیق قرار گرفته است.

10 کودک روز شنبه در بمباران مدرسه ای در استان صعده و 14 نفر نیز در بیمارستانی در یک استان مجاور کشته شده اند.

گزارش محرمانه از میزان خسارات زیربنایی جنگ یمن 3