گزارش کمیته تحقیقات نیجریه از تعداد کشته شدگان حمله ارتش به شیعیان

گزارش کمیته تحقیقات نیجریه از تعداد کشته شدگان حمله ارتش به شیعیان

سیب موز: گزارش کمیته تحقیقات نیجریه از تعداد کشته شدگان حمله ارتش به شیعیان

گزارش کمیته تحقیقات نیجریه از تعداد کشته شدگان حمله ارتش به شیعیان 2

سیب موز به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از خبرگزاری « آسوشیتدپرس»، یک کمیته بررسی و تفحص نیجریه در یافته های خود تایید کرد که ارتش این کشور در جریان درگیری های شهر کادونای شمالی که در روزهای آخر سال گذشته میلادی رخ داد، 348 نفر از شیعیان را به قتل رسانده و آن ها را در گورهای جمعی مدفون کرده است.

در این گزارش آمده است که نمی توان به یقین تعداد کشته شدگان را در تهاجم سه روزه پلیس به مراکز کاری، مدارس و منزل «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه بیان داشت.

به گزارش سیب موز

در این گزارش همچنین ذکر شده است که نهضت وابسته به شیخ زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه که بینایی یک چشم خود را در حمله 12 تا 14 سپتامبر سال 2015 از دست داد و هفت گلوله به وی شلیک شد، از ترس سرنوشت رهبر شیعیان نیجریه از ارائه مدارکی  مستند به این کمیته خودداری کرده است.

گزارش کمیته بازرسی مزبور ضمن تایید گزارش سازمان عفو بین الملل درباره این جنایت، خواهان پیگرد مسوولان این قتل ها شده است.

سازمان عفو بین الملل پیش از این اعلام کرده بود: ارتش نیجریه به عمد شیعیان هوادار شیخ ابراهیم زکزاکی را هدف تیر مستقیم قرار داده و با دفن آنها در گورهای دسته جمعی تلاش کرده اسناد این جنایت را ازبین ببرد.

ارتش نیجریه در مقابل مدعی است، عناصرش برطبق قواعد و اصول حاکم بر در گیری ها عمل کرده اند.

گزارش کمیته تحقیقات نیجریه از تعداد کشته شدگان حمله ارتش به شیعیان 3