پیش کنگره امام شافعی(رض) در شهرستان دهگلان

پیش کنگره امام شافعی(رض) در شهرستان دهگلان

سیب موز: پیش کنگره امام شافعی(رض) در شهرستان دهگلان

پیش کنگره امام شافعی(رض) در شهرستان دهگلان 2

سیب موز

به گزارش خبرنگار تقریب از سنندج، در این همایش علمی پژوهشی بیش از 600نفر از پژوهشگران و فعالان عرصه دین و معارف قرآنی حضور داشتند.

به گزارش سیب موز

علاوه بر ارائه سخنرانی درخصوص شخصیت و اندیشه های امام شافعی(رض) سه مقاله برتر افراد برگزیده نیز ارائه و از ائمه جمعه و فرمانداران شهرستان های میزبان پیش کنگره های قبلی امام شافعی(رض) تجلیل شد.

ماموستا یدالله محمدی امام جمعه دهگلان در این پیش کنگره گفت: اشاعه تفکرات امام شافعی در جامعه اسلامی امروز یک ضرورت است و می توان گفت ترویج افکار صلح طلبانه ایشان برای شرایط کنونی مسلمانان منطقه واجبی شرعی است.

وی افزود: تمام مذاهب اسلامی به رغم تفاوت از نظرات و ایده ها هیچگاه در برابر همدیگر صف آرایی نکردند و همواره مسلمانان با مذاهب مختلف اسلامی در کنار همدیگر زندگی مسالمت آمیز داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: امام شافعی با افکار معتدل و میانه روی خویش بین مکتب فقهی عراق و مکتب روایی حجاز اجماعی ایجاد کردند و مسیر را برای همگرایی و وحدت هر چه بیشتر مسلمانان هموار کردند.

امام جمعه دهگلان گفت: امروز که دشمنان اسلام سعی در ایجاد تفرقه در بین صفوف مسلمانان دارند افکار و اندیشه های امام شافعی مرهمی بر دردهای کنونی امت اسلامی است.

وی نقش علما و روحانیون را در تنویر افکار عمومی و راهبری صحیح جامعه اسلامی بسیار مهم دانست و افزود: تمام فتنه ها از کانال و صهیونیست جهانی علیه مسلمانان اعمال شده و آنان از هیچ توطئه ای دریغ نمی کنند لذا اگر پیروان مذاهب اسلامی به منویات بزرگان مذاهب خویش عمل کنند چیزی به نام تفرقه و چنددستگی در جهان اسلام نخواهیم داشت.

ماموستا محمدی تصریح کرد: باید همه ما بدانیم که هیچ کس دلسوزتر از مسلمانان به حال خودشان نیست و تعالی و عزت جامعه اسلامی فقط به دست خود مسلمانان محقق می شود.

وی برگزاری پیش کنگره امام شافعی در این شهرستان را نشان از جایگاه ویژه این شهرستان در حوزه علوم اسلامی و معارف قرآنی عنوان کرد و افزود: بیش از 30 مقاله تخصصی در خصوص شخصیت امام شافعی به دبیرخانه این پیش کنگره ارسال شد که با داوری آثار سه مقاله به عنوان مقالات برتر برای ارائه در این همایش در نظر گرفته شدند.

فرماندار دهگلان نیز در این همایش اظهار کرد: امروز باید با اسلحه اندیشه و تفکرات امام شافعی(رض) به جنگ با تفکرات الحادی و تکفیری برویم و زمینه آشنایی هرچه بیشتر اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان با تفکرات معتدل امام شافعی(رض) را فراهم کنیم.

یحی نظری افزود: شهرستان دهگلان با 65هزار جمعیت یکی از قطب های اصلی تولید محصولات کشاورزی استان کردستان و حتی کشور محسوب می شود.

وی اظهار داشت: در کنار نقش ویژه اقتصادی شهرستان دهگلان می توان به فضای تقریب بین مذاهب اسلامی در مناطق شهری و روستایی این شهرستان اشاره کرد که الگوی عملی وحدت مذاهب اسلامی محسوب می شوند.

وی خاطرنشان کرد: در این برهه زمانی که افکار الحادی و تکفیری جهان اسلام را فراگرفته است ترویج اندیشه ها و افکار امام شافعی(رض) می تواند مسلمانان را به سوی میانه روی و همزیستی مسالمت آمیز دعوت کند.

نظری تصریح کرد: بسیار مفتخریم که شهرستان قرآنی دهگلان میزبانی هفتمین پیش کنگره امام شافعی(رض) است.

از سال 94 تاکنون شش پیش کنگره در شهرستان های مختلف استان کردستان برای معرفی شخصیت امام شافعی و جمع آوری آثار پژوهشی و علمی محققان و پژوهشگران در خصوص سیره و شخصیت این عالم بزرگ اسلامی برگزار شده است و در مرداد و شهریور سال جاری نیز دو پیش کنگره دیگر در شهرستان های سروآباد و کامیاران برگزار خواهد شد.

پیش کنگره امام شافعی(رض) در شهرستان دهگلان 3