مخالفت سازمان ملل با درخواست عربستان

مخالفت سازمان ملل با درخواست عربستان

سیب موز: مخالفت سازمان ملل با درخواست عربستان سیب موز سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد این سازمان منابع حساس اطلاعاتی خود را که باعث شد این نهاد جهانی نام عربستان سعودی و متحدانش را

موقتاً در فهرست ناقضان حقوق کودکان در یمن قرار دهد، برای ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی فاش نخواهد کرد.

به گزارش سیب موز

عبدالله المعلمی سفیر عربستان سعودی به نمایندگی از طرف ائتلاف تحت فرماندهی ریاض در نامه ای به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به تاریخ هشتم ژوئن از این نهاد جهانی خواست جزئیات منابع اطلاعاتی خود را برای گزارش مربوط به نقض حقوق کودکان در درگیری های مسلحانه فاش کند.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت این نهاد جهانی هنوز به این نامه پاسخ نداده است اما با این حال اعلام کرده است سازمان ملل متحد جزئیات منابع خود را برای این گزارش فاش نخواهد کرد.

وی در جمع خبرنگاران افزود :« محافظت از منابع اطلاعاتی که در این گزارش استفاده شده ، یا هر گزارش دیگری به ویژه در یک منطقه درگیری بسیار مهم است. اما بدون شک ما از هرگونه اطلاعات که ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی ممکن است بخواهد در اختیار ما قرار دهد استقبال می کنیم.»

در گزارش سازمان ملل متحد درباره نقض حقوق کودکان در درگیری های مسلحانه که پنجشنبه گذشته منتشر شد آمده بود ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی مسئول 60 درصد از مرگ کودکان و زخمی شدن آنها در یمن طی سال گذشته است. سال گذشته 510 کودک در یمن کشته و 667 کودک نیز زخمی شده اند. در این گزارش سازمان ملل متحد همچنین اعلام شد نیمی از حملات ائتلاف تحت فرماندهی ریاض به مدارس و بیمارستان ها بوده است.

ریاض که از کمک کنندگان اصلی سازمان ملل متحد به شمار می رود پس از انتشار این گزارش تهدید کرد کمک مالی به برنامه سازمان ملل متحد برای فلسطین و دیگر ابتکارهای سازمان ملل را قطع خواهد کرد.

پس از آن بان کی مون تایید کرد تهدید عربستان سعودی به قطع کمک مالی خود باعث کوتاه آمدن وی در برابر ریاض و خروج نام ( به اصطلاح ) ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان در یمن شده است.

وی افزود کمک به میلیون ها کودک از سودان جنوبی گرفته تا یمن به علت انتقاد از عربستان سعودی و متحدان نظامی آن برسر مسئله حقوق بشر در معرض خطر قرار گرفته بود.

بان کی مون در واکنش به این تهدید عربستان سعودی روز دوشنبه موافقت کرد نام عربستان سعودی و متحدانش را که درحال جنگ در یمن هستند تا زمانی که سازمان ملل متحد و نمایندگانی از این ائتلاف تحت فرماندهی ریاض درحال بررسی مشترک موارد کشته و زخمی شدن کودکان در یمن هستند ، از فهرست سیاه مربوط به نقض حقوق کودکان خارج کند.

بان کی مون گفت عربستان سعودی با تهدید به قطع کمک مالی حیاتی به این نهاد جهانی ، فشار غیر ضروری و غیر قابل قبولی را بر سازمان ملل متحد وارد کرد.

وی تاکید کرد قابل قبول نیست که کشورهای عضو فشاری غیر ضروری اعمال کنند. بررسی دقیق بخشی طبیعی و ضروری از کار سازمان ملل متحد است.

اما عبدالله المعلمی این موضوع را که ریاض تهدید کرده است روابط با سازمان ملل متحد را قطع می کند ، تکذیب کرد.

خارج شدن نام عربستان سعودی از این فهرست سیاه باعث شد تا گروه های مدافع حقوق بشر با عصبانیت واکنش نشان دهند و بان کی مون را به تسلیم شدن در برابر فشار کشورهای قدرتمند متهم کنند.

این گروه های مدافع حقوق بشر اعلام کردند بان کی مون در آخرین سال دور دوم خود در این سمت ، به میراث خود به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد لطمه زد.

محمد بن سلمان معاون قدرتمند ولیعهد عربستان سعودی برای برگزاری نشست هایی با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و دیگر مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر کرده است.

عربستان سعودی ، امارات عربی متحده ، بحرین ، کویت ، قطر ، مصر ، اردن ، مغرب ، سنگال و سودان کشورهای عضو ائتلاف تحت فرماندهی ریاض را تشکیل می دهند.

مخالفت سازمان ملل با درخواست عربستان 2