نماد مظاهر اسلام ستیز در شهر مکه / عملکرد آل سعود در تغییر ساختار تاریخی مذهبی شهر

نماد مظاهر اسلام ستیز در شهر مکه / عملکرد آل سعود در تغییر ساختار تاریخی مذهبی ش

سیب موز: نماد مظاهر اسلام ستیز در شهر مکه / عملکرد آل سعود در تغییر ساختار تاریخی مذهبی شهر سیب موز روزنامه نیویورک تایمز نوشت که با ساخت و سازهای صورت گرفته تصویر شهر مکه را کاملاً تغییر داده تا جایی که در بخش هایی از این شهر مفاهیم اسلام ستیز دیده می شود.

به گزارش میزان، نیویورک تایمز در مطلبی نوشت: افزایش ساخت و ساز در شهر مقدس مکه، به خصوص در مرکز آن، چهره این شهر را از یک شهر زیارتی تغییر داده است.

به گزارش سیب موز

لوکا لوکاتلی، عکاس ایتالیایی امسال و در طول مراسم حج عمره از شهر مکه و سرعت بالای ساخت و ساز، تغییر این شهر تصاویری را گرفته است.

به نوشته نیویورک تایمز تا پایان نیمه نخست قرن بیستم، مکه یک شهر کوچک با ساختمان های سنگی بزرگ بود که به دلیل نمای خاص و شکل پنجره های روی دیوارهایش، چهره منحصر به فردی داشت؛ خانه کعبه و مسجدالحرام در فاصله پنج کیلومتری از مرکز شهر قرار داشتند؛ اما امروزه آنچه که یک زائر یا بازدیدکننده می بیند از تصویر قدیم مکه بسیار متفاوت است. دیگر از تپه ها و خانه های سنگی قدیمی خبری نیست.

این روزنامه می افزاید: حالا به هرجای مکه که نگاه کنید ساختمان های مدرن، سازه های جدید و امکانات با فناوری سطح بالا را مشاهده می کنید؛ این به معنای یک دگرگونی کامل است که از پایان دهه 1970، و آغاز فروش نفت عربستان، ثروتمند شدن خاندان آل سعود و تجمل گرایی آنها  آغاز شده است.

نیویورک تایمز می نویسد: آنچه بدیهی است این است که تغییرات صورت گرفته و تحول شهر، اغلب بدست مهندسین، طراحان و شرکت های غیرعربستانی صورت گرفته است، اگرچه عربستان خواسته است که نمای عربی شهر را تا جای ممکن حفظ کند، اما تغییرات صورت گرفته بیشتر یک چهره متفاوت از چهره قدیمی شهر مکه را به این شهر داده اند و این شهر را کاملاً متحول ساخته اند.

این روزنامه در پایان می نویسد: سعودی ها حتی از برخی مقاصد و حرکات مهندسین و طراحان غربی غافل بوده اند و بدین ترتیب سازه هایی با تصویری متفاوت و متضاد، برگرفته از مفاهیم غیراسلامی و اسلام ستیز در نزدیکی خانه کعبه و مسجدالحرام ایجاد شده اند.

نماد مظاهر اسلام ستیز در شهر مکه / عملکرد آل سعود در تغییر ساختار تاریخی مذهبی ش 2