اصلاح طلبان نگران از چرخش به راست روحانی؟

سیب موز : none">

روحانی از ابتدای آغاز کار دولت تا کنون در مقابل انتقادات اصلاح طلبان سکوت پیشه کرده اما مسیر منتهی به انتخابات 96 هر لحظه می تواند آتش زیر خاکتسر را شعله ور کرده و راه دولت و اصلاحات را از یکدیگر جدا کند.

سیب موز: اصلاح طلبان نگران از چرخش به راست روحانی؟

به گزارش سیب موز به گزارش اروم نیوز، این روزها رنگ و بوی نگرانی و آشفتگی در رسانه های اصلاح طلب به چشم می خورد. برخی تصمیمات دولت و اظهارنظرهای رئیس جمهور ظاهرا به مذاق فعالین این جریان خوش نیامده و آنان را به واکنش هایی واداشته که بیشتر به خط و نشان کشیدن و هشدار شباهت دارد.

اصلاح طلبان، تشکیل فراکسیون اعتدال و نقش دولت در فعل و انفعالات اخیر مجلس، همچنین به کارگیری برخی نیروهای سیاسی اصولگرا در بدنه دولت، نوعی چرخش به راست تلقی کرده اند.

روزنامه آفتاب یزد مجموعه این اقدامات را "قدرنشناسی خطرناک" توصیف کرده که در نهایت ممکن است به ضرر خود رئیس جمهور تمام شود و یکی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس با رونمایی از برخی رقبای اصلاح طلب احتمالی روحانی تهدید کرده است که در صورت عدم رعایت "خط قرمزهای اصلاح طلبان" ممکن است این گزینه ها به جای وی مورد حمایت این جریان قرار بگیرند.

سخنان روحانی در جریان سفرهای استانی اخیر نیز موید این نکته است که وی گوش چشمی به رای بدنه اجتماعی اصولگرایی داشته و یا لااقل قصد دارد از شکل گیری یک اتحاد منسجم ناهمسو با خود در انتخابات پیش رو جلوگیری کند.

با توجه به عدم تحقق بخش عمده ای از وعده های روحانی و پابرجا ماندن مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی به نظر روحانی در انتخابات پیش رو انتخابی جز دو گزینه در مقابل نداشته باشد. یکی فرار از مطالبات معیشتی جامعه به جنجال های سیاسی و برخی ژست های خاص و دیگری حفظ فاصله با نیروهای تندرو اصلاح طلب.

گزینه نخست هر چند محال به نظر نمی رسد اما روحانی با توجه به ریسک بالا و فراگیر شدن روز افزون مطالبات معیشتی در سطح جامعه، احتمالا با دیده تردید به آن بنگرد.

اما رفتارها و سخنرانی های اخیر او نشان می دهد تا بدین جای کار گزینه دوم را در پیش گرفته است. گزینه ای که حتی اگر نتواند حمایت بخشی از راست سنتی را به دنبال داشته باشد اما قطعا از شکل گیری یک اتحاد قدرتمند علیه او جلوگیری خواهد کرد.

با توجه به موارد مذکور چندان بعید به نظر نمی رسد اصلاح طلبانی که دولت یازدهم را از همان روز نخست به چشم "رحم اجاره ای" دیده بودند قصد داشته باشند پروژه عبور از روحانی را به شکلی جدی تر دنبال کنند.

انتقادهای تند اعضای حزب منحله مشارکت از روحانی را می توان جرقه های آغاز این ماجرا ارزیابی کرد. روحانی از ابتدای آغاز کار دولت تا کنون در مقابل انتقادات اصلاح طلبان سکوت پیشه کرده اما مسیر منتهی به انتخابات 96 هر لحظه می تواند آتش زیر خاکتسر را شعله ور کرده و راه دولت و اصلاحات را از یکدیگر جدا کند.

انتهای پیام/