مقایسه بودجه دفاعی ایران با سایر کشورهای جهان

سیب موز : none">

دولت در اصلاحیه بودجه، پیشنهاد حذف تبصره 22 را ارائه کرده که در نتیجه آن 5 هزار میلیاد تومان از بودجه دفاعی کشور حذف می شود.

سیب موز: مقایسه بودجه دفاعی ایران با سایر کشورهای جهان

به گزارش سیب موز به گزارش اروم نیوز، به نقل از ندای ارومیه، در شرایطی که منطقه غرب آسیا شاهد نبرد سرنوشت ساز جبهه مقاومت با جریان های تروریستی تکفیری-صهیونیستی است اخیرا خبری تعجب برانگیز در فضای سیاسی کشور منتشر شده است. دولت در اصلاحیه بودجه، پیشنهاد حذف تبصره 22 را ارائه کرده که در نتیجه آن 5 هزار میلیاد تومان از بودجه دفاعی کشور حذف می شود.

اقدامی که برخی تحلیلگران آن را گامی در راستای اجرای برجام منطقه ای و موشکی دانسته اند. امری که می تواند تاثیرگذاری و پیشرفت های دفاعی کشور را با محدودیت هایی مواجه کند.

اما فارغ از بررسی پیامدهای احتمالی امنیتی و حتی اقتصادی این تصمیم، صرفا مقایسه بودجه های دفاعی کشورهای جهان و برنامه های این کشورها برای سال های آتی می تواند با نکات قابل تاملی همراه باشد.

مؤسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم (سیپری) و موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، به طور جداگانه لیستی از 15 کشور جهان کرده است که از بیشترین بودجه نظامی برخودارند.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم، ایالات متحده آمریکا با فاصله هنگفت نسبت به سایر کشورهای جهان، 36 درصد از کل بودجه نظامی جهان را به خود اختصاص داده است.

مقایسه بودجه دفاعی ایران با سایر کشورهای جهان

این گزارش همچنان نشان می دهد عربستان سعودی با سبقت از روسیه پس از چین در جایگاه سومین کشور با بیشترین بودجه نظامی قرار گرفته است.

گزارش موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک نیز نشان گر این است بودجه نظامی تمامی کشورهای جهان کمتر از یک چهارم بودجه نظامی این پانزده کشور است.

مقایسه بودجه دفاعی ایران با سایر کشورهای جهان 2 مقایسه بودجه دفاعی ایران با سایر کشورهای جهان 3

دولت در حالی تصمیم به کاهش بودجه دفاعی 12 میلیارد دلاری کشور گرفته است که اکثر کشورهای فوق، افزایش بودجه نظامی را طی سال های آینده در برنامه خود قرار داده اند.

10.9 میلیارد دلار از بودجه نظامی آمریکا صرف بودجه نظامی این کشور می شود، یعنی رقمی برابر با 90 درصد کل بودجه دفاعی جمهوری اسلامی ایران.

با توجه به موارد مذکور، بدیهی است که تقویت بنیه دفاعی کشور و توجه مالی جدی تر به این موضوع ضرورتی امروز جمهوری اسلامی ایران است که کشور را از گزند ناامنی حفظ کرده و دست بالای کشور را در معادلات منطقه ای تثبیت خواهد کرد.

انتهای پیام/