90/ اگر کی روش جای برانکو بود

90/ اگر کی روش جای برانکو بود

سیب موز: 90/ اگر کی روش جای برانکو بود سیب موز 90/ اگر کی روش جای برانکو بودشماره خبر : 134644

فرق مربیان بزرگ و با شهامت با مربیان کوچک تر، فقط در نتیجه گرفتن و اسم و رسم داشتن یا در تمرینات خاص نیست. هر مربی بزرگی نیم بیشتری از اعتبار و شهرت بین المللی خود را مدیون تصمیمات قاطعانه در برخورد با بازیکنان متمرد و یاغی در واقع قاطعیت در برابر بازیکن سالاری است.

به گزارش سیب موز اگر کی روش جای برانکو بود

طارمی و رضائیان می رفتند جایی که رحمتی و خلعتبری رفتند

فرق مربیان بزرگ و با شهامت با مربیان کوچک تر، فقط در نتیجه گرفتن و اسم و رسم داشتن یا در تمرینات خاص نیست. هر مربی بزرگی نیم بیشتری از اعتبار و شهرت بین المللی خود را مدیون تصمیمات قاطعانه در برخورد با بازیکنان متمرد و یاغی در واقع قاطعیت در برابر بازیکن سالاری است. وقتی کارلوس کی روش محبوبیت فوق العاده ای نزد ملی پوشان ایران و در واقع عاشقان واقعی فوتبال دارد و هر جای جهان هم که مربیگری کرده موفق بوده ویژگی های فردی و شخصی خود را حفظ کند واقعاً باید یک فرقی بین او با دیگر مربیان قائل شویم که فراتر از آموزش های مربیگری، نتیجه گرفتن یا کسب عناوین خوب و معتبر است. کی روش یک مربی صاحب فرهنگ است که در حوزه و حیطه کار خودش به هیچ کس اجازه دخالت یا اجازه به سخره گرفتن قوانین را نمی دهد. او به همین دلایل یکی از معدود مربیان اهل مبارزه با بازیکن سالاری است که در فوتبال ایران صاحب مسئولیت شده است. شخصیتی که از ناحیه کی روش به تیم ملی منتقل شده نتیجه همین رفتار و اخلاق سنجیده ای است که این مربی می داند چگونه در برخورد با دیگران مورد توجه قرار دهد. روزی که کی روش بازیکنان ستاره ای چون رحمتی، خلعتبری، عقیلی و... را به دلیل آنچه که از دید کی روش فقط کمی تمرد نامیده می شد از تیم ملی کنار گذاشت کمتر کسی فکر می کرد که مدت دوری این بازیکنان از تیم ملی تا این حد طولانی و در واقع ابدی باشد اما چون کی روش برای کار خود و پیراهن تیم ملی حرمت قائل بود و هست به بازیکنان فوق دیگر اجازه بازگشت به تیم ملی نداد تا یکی از بخش های مهم مبارزه با بازیکن سازی را به همین سادگی آموزش داده باشد.

***

دیروز که بازی تراکتورسازی – پرسپولیس را شاهد بودیم، اولین نکته ای که در این دیدار جلب توجه می کرد حضور رامین رضاییان روی نیمکت ذخیره های تیم پرسپولیس بود! این در حالی است که برانکو بعد از قضیه رفتن طارمی و رضاییان به ترکیه که به زعم او بدون هماهنگی با باشگاه صورت گرفته بود اعلام کرد که دیگر حاضر نیست طارمی و رضاییان را بپذیرد!

البته آنهایی که برانکو را از نزدیک می شناسند می دانستند که این مربی در نوبت های جداگانه زمینه بازگشت این دو را فراهم می سازد که در مرحله عمل هم دیدیم چنین شد. ابتدا پروین و بزرگترهای پرسپولیس وساطت کردند تا طارمی بخشیده شود و پس از دو سه بازی نیمکت نشینی دوباره به بازیکن ثابت تیمش تبدیل شد و در حالا هم نوبت به رضاییان رسیده که جناب برانکو با قاطعیت گفته بود که تحت هیچ شرایطی حاضر به بخشش او نیست. اما حالا می بینیم که او هم در پرسپولیس حی و حاضر است و حتما تا یکی دو مسابقه دیگر از ابتدا در ترکیب پرسپولیس به میدان می رود.

***

برانکو مربی بادانشی است و حتی می توان گفت کسب مقام سومی تیم ملی کرواسی در جام جهانی1998 مدیون دانش این مربی معروف به پروفسور بود. البته فصل گذشته هم پرسپولیس موفقیت خود را مدیون برانکو بود و تیم ملی ایران راهیابی به جام جهانی 2006 و قهرمانی در بازی های آسیایی 2002 بوسان را مدیون دانش و تمرینات این مربی خوب می داند اما انصافا اگر کی روش جای برانکو بود حتی اگر به این بازیکنان نیاز مبرمی داشت محال بود که اجازه دهد طارمی و رضاییان بتوانند دوباره در پرسپولیس جایی داشته باشند.

البته منظور ما از این قیاس اصلا و ابداً کوچک نشان دادن برانکو نیست بلکه می خواهیم تفاوت های موجود در تفکرات میان دو مربی مطرح و حرفه ای را نشان داده باشیم.