کنسرت قابلیت سیاسی شدن ندارد

کنسرت قابلیت سیاسی شدن ندارد

سیب موز: کنسرت قابلیت سیاسی شدن ندارد

سیب موز پروین داداندیش در نشستی که با موضوع «خانواده و فرهنگ سیاسی» از سوی سازمان جوانان و دانشجویان حزب اعتدال و توسعه برگزار شد، در تعریف فرهنگ سیاسی، آن را مجموعه ای از نگرش ها و باورها و احساسات اکثریت اعضای یک جامعه نسبت به سیاست و حکومت خواند و گفت: فرهنگ سیاسی یک جامعه از درک ذهنی افراد نسبت به ابعاد سیاست نشأت می گیرد و از تاریخچهٔ سیاسی و اجتماعی و تجربیات آن جامعه تأثیر می پذیرد.

این عضو هیات علمی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه فرهنگ سیاسی را زیر مجموعه ای از فرهنگ عمومی و فرهنگ اجتماعی برشمرد و تاکید کرد که فرهنگ سیاسی از این فرهنگ ها تاثیر می پذیرد. وی در ادامه به خاستگاه جامعه پذیری سیاسی اشاره کرد و افزود: خانواده، مدرسه و هم سالان نخستین و گروه های شغلی و تحصیلی و اجتماعی دومین خاستگاه جامعه پذیری سیاسی هستند که افراد را به سوی فعالیت های سیاسی سوق داده و یا از آن دور خواهند کرد.

به گزارش سیب موز این عضو هیات علمی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تفاوت ها و توزیع فرهنگ سیاسی در سطوح مختلف جامعه، گفت: در گذشته این تفاوت ها با مختصات جغرافیایی بسیار چشم گیر بود، اما امروز و در شرایط کنونی خاستگاه و مطالبات مردم در شهرهای بزرگ و روستاها بسیار به هم نزدیک شده است.

وی خاطر نشان کرد: امروز دیگر سهم خانواده در تعیین خط مشی و فرهنگ سیاسی افراد به اندازه گذشته نیست و عوامل مختلفی در این موضوع سهیم هستند؛ در گذشته افراد از خانواده منزلت و شخصیت می خواستند و نظام سیاسی به گونه ای بود که همه نمی توانستند وارد آن شوند. نکته اینجاست که وقتی خانواده تغییر می کند، حکومت نیز تغییر می کند. امروز به جز خانواده، افراد از شغل و تحصیلات و روابط اجتماعی، منزلت و شخصیت کسب می کنند و به همین دلیل هم نقش خانواده ها در تعیین فرهنگ سیاسی کمتر از گذشته شده است.

داداندیش در مورد اینکه چگونه می شود فرهنگ سیاسی مردم را تغییر داد اظهار کرد: نظریه های مدرن و فرا مدرن می گویند که نمی شود یک الگوی واحد برای این موضوع ارایه داد. جامعه ایران با توجه به وفور اطلاعات و تکنولوژی جامعه غیر قابل پیش بینی است. گرچه جوامع دیگر اطلاعات و تکنولوژی را حتی بیش از ما به دست آورده اند، اما آنچه وجه تمایز جامعه ایرانی از سایر جوامع است، شاید فرهنگ عمومی مردم و نوع برداشت های متفاوت آنان از مسایل باشد که آنان را غیر قابل پیش بینی می کند.

رییس شورای زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی یادآوری کرد: انقلاب اسلامی ایران یکی از پنج انقلاب بزرگ قرن اخیر عنوان شده است که با یک نظریه نمی توان آن را بررسی کرد بلکه تنها با یک فرا نظریه می توان آن را بررسی نمود. ائتلاف مردمی، وابستگی ایران به نظام جامعه، فرهنگ سیاسی جامعه، توسعه اقتصادی و ماهیت دولت پنج عاملی بوده که انقلاب اسلامی را رقم زده و عجین شدن دولت و حکومت باعث شد تا مخالفان هریک به هر دو حمله کنند و سقوط سلطنت را در آن دوره رقم بزنند.

وی افزود: «در انقلاب ایران هرکس به انگیزه ای وارد مسیر انقلاب شد اما همه یک فرهنگ مشترک سیاسی داشتند و آن مسیر رهبری بود و در سایه این فرهنگ مشترک انقلاب اسلامی رقم خورد، اما هنوز مردم در سایر مفاهیم فرهنگ سیاسی به اشتراک نرسیده اند و معنای بسیاری از واژه های فرهنگ سیاسی هنوز بعد از این همه سال تغییر نکرده است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه هر واژه و عنصری ظرفیت سیاسی شدن ندارد، ادامه داد: برخی از موضوعات با سیاسی شدن به جامعه آسیب های بازگشت ناپذیری وارد می کنند. مانند مطالبات زنان که نباید سیاسی می شد و با این موضوع تغییری در نگرش ها و خواسته های زنان به وجود نیامد و آنان مسیر خود را می روند و از وصول مطالباتشان هیچ گاه رضایت ندارند.

وی به سیاسی شدن موضوع کنسرت ها اشاره کرد و افزود: اکنون شرایطی پیش آمده که نه مخالفان کنسرت ها و نه موافقان نمی دانند چه موضع گیری و اظهار نظری انجام دهند؛ چرا که کنسرت و تفریحات جوانان از آن دسته از موضوعاتی است که ظرفیت و قابلیت سیاسی شدن ندارد و زمانی که عناصر فرهنگی به درستی شناخته نشوند و وارد سیاست شوند هم به جامعه و هم به حکومت آسیب خواهد زد. به همین شکل اگر این واژه ها درست وارد فرهنگ سیاسی شوند می توان در سیاست از آنان بهره برد.

داداندیش افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باتوجه به تبعات منفی کنسرت های خارج، در نزدیک مرزها برای جوانان، شرایط را تسهیل کرده تا حتی هنردوستان خارج از مرزها که ثابت کرده اند ذائقه شان هنر ایرانی داخلی است، از هنر جوانان ایرانی بهره مند شوند و اکنون مجوزها بسیار راحت تر از گذشته برای هنرمندان صادر می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه گفت: سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تولید ثروت از طریق هنر و فرهنگ متمرکز شده است و به همین دلیل با هنرمندان همکاری های فراوانی نسبت به گذشته انجام می دهد.

وی در پایان درباره احزاب اظهار کرد: تاریخچه احزاب سیاسی در ایران خوب نبوده و ومردم به شکل غیر ارادی به سیاست خوشبین نیستند و به همین دلیل وارد فعالیت سیاسی نشدن ارزش شده است. در این شرایط احزاب مسوول تربیت تشکیلاتی افراد هستند تا آنان که قابلیت دارند به یک سیاستمدار تبدیل شوند. داداندیش در پایان گفت که تحزب راه برون رفت از وضعیت کنونی سیاسی است.