دستگیری​ گروهک تروریستی در شرق کشور

دستگیری​ گروهک تروریستی در شرق کشور

سیب موز: دستگیری​ گروهک تروریستی در شرق کشور

سیب موز عبدالرضا رحمانی روز پنجشنبه در نشست فصلی خانه احزاب افزود: در تحقیقات دو شب قبل در شرق کشور با تونل 40 متری با عمق 20 متری مواجه شدیم که به صورت زیر زمینی قصد انفجار و عملیاتی را داشتند.وزیر کشور گفت که در این ارتباط 40 نفر دستگیر شده اند.

** مجوز برخورد با فضای مجازی را داشتیم ولی چنین نکردیم

به گزارش سیب موز وزیر کشور در ادامه سخنان خود در نشست فصلی احزاب با اظهارامیدواری از اینکه این نشست گامی در جهت ارتقا فعالیت حزبی برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی باشد، از فعالیت احزاب در انتخابات گذشته تقدیر و تشکر کرد.رحمانی فضلی گفت: با لطف خداوند و همراهی و همدلی همه دستگاه های مرتبط با انتخابات به رغم فراز و فرودهایی که در مسیر انتخابات داشتیم توانستیم انتخاباتی قانونی، سالم و توام با آرامش و امنیت را برگزار کنیم.

وی با بیان این که در انتخابات گذشته حتی یک مورد تنش و تلفات نداشتیم، یادآور شد: احزاب به عنوان یکی از اصلی ترین بازیگران انتخابات محسوب می شوند که از اول مقید به قانون و همکاری با وزارت کشور بودند.وزیر کشور با بیان اینکه در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری قدرت رسانه ها در فضای مجازی قابل مقایسه با سال 92 نبود، گفت: به رغم اینکه مجوز برای کنترل و برخورد با فضای مجازی داشتیم اما هیچوقت این کار را انجام ندادیم چرا که لازم ندیدم و همگان قانون را رعایت کردند.

رحمانی فضلی همچنین به تلاش های وزارت کشور در بحث تایید صلاحیت ها در انتخابات گذشته اشاره کرد و افزود: روزهای پرتلاش و پرجنب و جوشی برای وزارت کشور بود.

وی یادآور شد: پس از تشکیل هیات های اجرایی تایید صلاحیت داوطلبان براساس اختیارات قانونی و در چارچوب قانون صورت گرفت و تلاش کردیم در کنار قانون با برقراری رابطه، توجیه و اقناع کار را پیش ببریم و نتیجه تایید صلاحیت ها این شد که یک رقابت نسبی را در انتخابات شاهد بودیم و مشارکت بیش از 62 درصد شد.

وزیر کشور گفت: در موضوع انتخابات تمام الکترونیکی نیز تلاش زیادی کردیم ولی به رغم آمادگی کامل و انجام جلسات کارشناسی با شورای نگهبان در بحث نرم افزاری نتوانستیم آن ها اقناع کنیم.

رحمانی فضلی اظهارداشت: در بحث تایید انتخابات حوزه های انتخابیه در همه شهرستان ها باید انتخابات به تایید هیات نظارت و هیات اجرایی می رسید که استانداران و فرمانداران با تعامل لازم این اقدام را انجام دادند.

** تفسیر ما در حوزه اصفهان با شورای نگهبان متفاوت بود

وی یادآور شد: تنها در حوزه انتخابیه اصفهان موردی داشتیم که در این زمینه تمامی راهکارهای قانونی را دنبال و اعلام کردیم تفسیر ما با شورای نگهبان متفاوت است اما براساس قانون نظر هیات اجرایی و شورای نگهبان مهم است.وی ادامه داد: حتی به رئیس مجلس شورای اسلامی در این زمینه نامه نوشتم و وی نیز با نظر من موافق بود و نامه ای به رهبر معظم انقلاب نوشت که در نتیجه این موضوع از سوی معظم له به شورای حل اختلاف قوا ارجاع داده شد که این شورا نیز در جلسه ای بدون حضور وزارت کشور بررسی های لازم را انجام و در نهایت نظر شورای نگهبان را تایید کرد.

وزیر کشور گفت: در برخی حوزه های انتخابیه نیز بازرسی هایی صورت گرفت و در دو حوزه انتخابیه انتخابات باطل شد.رحمانی فضلی تاکید کرد: در حال حاضر در حال تدوین قانون جامع انتخابات هستیم که در این قانون همه ایرادات و اشکالات را می بینیم و قطعا به جایگاه شورای نگهبان به عنوان یک جایگاه عالی نگاه می کنیم اما باید وظایف روشن و همه نهادها پاسخگو باشند.وزیر کشور گفت: در ما در داخل یک ساختار کار انتخاباتی و فعالیت سیاسی می کنیم که آن ساختارها را قبول داریم. البته اگر قوانین موجود ضعف داشته باشند وظیفه داریم این قوانین را تغییر دهیم ولی نشان دادیم اگر باهم باشیم با همین ساختارها می توانیم نتایج مطلوبی گرفت.

رحمانی فضلی همچنین به موضوع انتخابات سال 1396 اشاره کرد و اظهارداشت: ما در سال آینده سه انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی و میاندوره ای 4 حوزه انتخابیه مجلس را داریم.

وی ادامه داد: انتخابات سال آینده حتما از پیچیدگی بیشتر برخوردار خواهد بود و برای وزارت کشور تلاش بیشتری را می طلبد.وزیر کشور گفت: انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در اقصا نقاط کشور متمرکز بود اما در انتخابات ریاست جمهوری همه تمرکز در تهران جمع است.رحمانی فضلی افزود: در انتخابات شوراهای اسلامی نیز رقابت ها به روستاها کشیده می شود که ما باید مسایل قومی، محلی و اجتماعی خاص روبرو هستیم که مدیریت این ها کار ساده ای نخواهد بود.

وی با اشاره به فضای سیاسی و اجتماعی کشور یادآور شد: در حوزه سیاست خارجی در سال سوم دولت در بعد منطقه با یک منطقه کاملا ناآرام و بی ثبات را روبرو هستیم که همه کشورهای به تحولات منطقه ورود پیدا کرده اند و آخرین تحولات نیز کودتا در ترکیه بود که همه تحلیل گران سیاسی و بازیگران منطقه ای را دچار یک شوک عظیم کرد.وزیر کشور گفت: در منطقه ای هستیم که براساس اعتراف ها و اسناد و مدارک و موضع گیری ها محور اصلی تحولات ایران است و محور اصلی توجه آنان نیز به ایران است.

رحمانی فضلی افزود: این موضوع را در کشفیات دو شب قبل در منطقه شرق کشور در خانه ای با یک تونل 40 متری در عمق 20 متری مواجه شدیم تا این جارا در یک شرایطی منفجر کنند.

وی ادامه داد: در این زمینه 40 نفر دستگیر شدند که سران آن ها نیز جزو دستگیر شدگان بودند.

وزیر کشور گفت: عربستان به راحتی و آشکار منافقان را در فرانسه جمع و با آن ها قول و قرار گذاشت و گفت من کمک می کنم شما وارد عملیات شوید.

رحمانی فضلی افزود: در غرب کشور کومله و دموکرات و در شرق کشور جیش النصره و جیش العدل فعالیت می کنند و همه این ها همه ابزارهای خود را به کار انداخته اند تا بتوانند تحولات منطقه ای را با محور و تاثیرگذاری در ایران دنبال کنند.

وی ادامه داد: وزارت کشور مسوول امنیت کشور است و هر اتفاقی بیفتد وزیر کشور مسوول است که نیروهای انتظامی، نظامی، امنیتی، قضایی و اطلاعاتی باید پاسخگو باشند.

وزیر کشور گفت: این شرایط منطقه ای است که قطعا اگر هر تحولی مثبت و منفی در داخل بخواهد اتفاق بیفتد آن ها توجه می کنند چگونه می توانند از این تحول بهره برداری کنند.

رحمانی فضلی افزود: ما در تحولات منطقه ای موضع مناسبی از منظر تاثیرگذاری داریم و دوست و دشمن در منطقه هر کاری می خواهند انجام دهند اثر ایران را نادیده نمی گیرند و هم در تحلیل ها و هم در اقداماتشان ایران حضور دارد و این نشان از قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است.

وی در ادامه به مسایل و شرایط بین المللی اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر اکثر تحریم ها رفع شده است. دو تحریم اساسی مربوط به هسته ای را داشتیم که تحریم فروش نفت و تحریم مبادلات مالی بود.

وزیر کشور گفت: در حال حاضر ما تا دو میلیون و 350 هزار بشکه نفت نیز صادر کرده ایم و این باز شدن فضای سیاسی و بین المللی نتیجه برجام بود.

رحمانی فضلی افزود: در نقل و انتقالات مالی ما واقعا با مشکلات زیادی روبرو بودیم که در حال حاضر هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

وی ادامه داد: در بحث ورود سرمایه گذاران به کشور نیز شاهد آن هستیم که کشورهای زیادی برای انجام قرارداد آمده اند و برخی از این قراردادها نیز اجرایی شده است.

وزیر کشور گفت: همچنین یکی از کارها منزوی شدن ایران بود که مسافرت ها و تعاملات سیاسی محدود شده بود اما در حال حاضر انزوای سیاسی نداریم یعنی اگر رئیس جمهوری بخواهد می تواند هر ماه به یک کشور سفر کند اما مصلحت نمی بیند چرا مسایل داخلی مهم است و آن را پیگیری می کند.

رحمانی فضلی افزود: همچنین جنگ روانی علیه کشور ما وجود داشت و تمام رسانه های دنیا علیه ایران فعالیت و ایران هراسی را تبلیغ می کردند اما در حال حاضر چنین چیزی را شاهد نیستیم.

وی ادامه داد: همه آنچه در حوزه سیاست خارجی کشور رخ داده است بستر و فضایی است که ما باید از این بستر و فضا بهره برداری کنیم.

وزیر کشور با اشاره به برخی اظهارنظرها در فضای سیاسی و رسانه ای گفت: آمریکا سر عقل نیامده و دشمنی و توطئه های او علیه ایران کم نشده است.

رحمانی فضلی افزود: آمریکا مجبور شده است در مقابل اقتدار ملت ایران و تحولات منطقه و سایر دلایل نسبت به موضع خودش کوتاه بیاید و نباید قدرت خودمان را کتمان کنیم.باید هوشیار باشیم و پایه های قدرت خودمان که مردم و نیروهای نظامی و انتظامی هستند را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: در هر جا و هر قدمی که می توانیم شر اشرار را از سر ملت کم کنیم باید انجام دهیم، چه اشرار داعشی و چه اشرار بین المللی باشد وظیفه ما است که شر آنان را کم کنیم.

وزیر کشور تاکید کرد: اگر انتقادی است باید مطرح شود اما نکات مثبت را نباید منفی جلو داد، مردم را ناامید نکنیم.

رحمانی فضلی افزود: سرمایه اصلی ما در مبارزه و مقاومت اعتماد است و نباید بگذاریم این اعتماد به هر دلیلی از دست رود.

وی در ادامه به شرایط داخلی کشور اشاره کرد و گفت: در شرایط داخلی ما از نظر امنیتی بسیار باثبات هستیم و کشورمان امن است اما این به معنای آن نیست که خیالمان تخت باشد، ما در معرض تهدید جدی هستیم اما امن هستیم.

وزیر کشور یادآور شد: در شرق کشور ما دو کشور کاملا بی ثبات هستند و در نقاط مرزی ثباتی ندارند و تردد قاچاق و اشیاء و کالا به راحتی انجام می شود یعنی ما در جمهوری اسلامی ایران در نقاط مرزی باید هم امنیت خودمان و هم امنیت آنان را حفظ کنیم.

رحمانی فضلی افزود: امنیت شرق کشور به عهده ایران است و آن ها نیز قبول دارند و تشکر نیز می کنند.

وی ادامه داد: در شرق کشور از نظر تعادل و امنیت داخلی نیز مشکل داریم و نظام برنامه ریزی حاکم بر کشور به گونه ای بوده که عدم توازن و تعادل ها را در حوزه های اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرده و برای ما مشکلات ساختاری بوجود آورده است. سیستان و بلوچستان را با دو نیم میلیون نفر جمعیت با شرایط اقل اقتصادی، سرمایه گذاری و تولیدی نمی توانیم نادیده بگیریم.