آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری است

آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری است

سیب موز: آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری است

سیب موز دکتر علی لاریجانی در سفر به استان قم در جمع اعضای مجمع خادمان و خیرین درمان و سلامت این استان با ابراز خرسندی از حضور در این جلسه گفت: همکاری مسئولان، خیرین و مردم در حل مشکلات بسیار موثر است و برای رفع مشکلات باید از ظرفیتهای مردمی استفاده کرد.

وی با تأکید بر لزوم گسترش استفاده از ظرفیت های مردمی برای رفع مشکلات افزود: شرایط کشور به نحوی است که برای رفع مسائل نیاز به حمایت بیشتر است، وضعیت بودجه در کل کشور به دلیل گسترده بودن حجم اداری محدود است و این باعث شده منابع کافی برای رسیدگی به بخش های عمرانی وجود نداشته باشد، ان شاء الله در آینده وضعیت بهتر خواهد شد.

به گزارش سیب موز وی افزود: باید برای اداره امور خدماتی از ظرفیت مردمی بهتر استفاده شود و این که خیرین در بخش هایی مانند سلامت و درمان کمک می کنند باعث می شود انگیزه دولتی ها افزایش یابد. لاریجانی با تأکید بر لزوم این که «باید تعداد تخت های بیمارستانی به استانداردهای لازم برسد»، افزود: علاوه بر جمعیت ساکن در شهر قم بخشی از مردم شهرها و روستاهای اطراف این شهرستان و زائران به بخش های درمانی مراجعه می کنند؛ بنابراین باید بخش بهداشت و درمان تقویت شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر از بخش های کهک و جعفریه قم تعداد زیادی از بیماران برای مداوا به شهر قم می آیند که باید بخش های درمانی در این مناطق را تقویت کرد، البته با همت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیمارستان حضرت علی بن ابی طالب (ع) در جعفریه قم احداث شده اما مردم برای دریافت خدمات پزشکی با مشکلات بیمه ای روبرو هستند که باید با هماهنگی های لازم این مسائل حل شود.

وی افزود: باید مسائل درمانگاه ها و بیمارستان ها در قم رفع شود و باید مطالعه ای در این خصوص انجام شود تا از ظرفیت مساعدت خیرین در مناطقی که ضرورت دارد استفاده شود و در این رابطه باید از طرح آمایشی در بخش بهداشت قم استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع ساخت بیمارستان هزار تختخوابی در قم توسط سرمایه گذاری بانک پاسارگاد در حال انجام است ولی در برخی از موارد که ساخت مراکز درمانی به عهده دولت است با مشکلات بودجه ای و منابع برای استخدام در این مراکز مواجه هستیم. وی افزود: باید پروژه های اقتصادی خوبی در قم ایجاد شود تا با انجام سرمایه گذاری زمینه اشتغالزایی فراهم شود البته باید به موضوع سنت حسنه وقف نیز توجه شود و برنامه ریزی ها در این راستا باشد.

وی با اشاره به لزوم احیا شدن بیشتر سنت وقف افزود: در گذشته در این شهر بیشتر از سنت وقف استفاده می شد که باید این موضوع ارتقاء یابد. رئیس نهاد قانونگذاری با تأکید بر لزوم توجه به صنایع دستی گفت: بسیاری از آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری است البته پیشنهاد کمیته امداد امام خمینی(ره) مبنی بر این که مکان هایی برای فرشبافی در نظر گرفته شود بسیار مناسب است و با توجه به سبقه قم در صنعت فرش باید مورد توجه قرار گیرد البته باید پذیرفت در حال حاضر فرشبافان از وضعیت خوبی برخوردار نیستند.

وی ادامه داد: باید به مسائل زندانیان کشور رسیدگی شود و نباید فراموش کرد بسیاری از آن ها سرپرست خانواده هستند و به دلیل اموری مانند برگشتن خوردن چک راهی زندان شده اند که در صورت کمک به آنان می توان به رفع مشکلات اجتماعی نیز کمک کرد. در هر صورت باید موتور تولید در قم راه بیفتد تا بسیاری از مشکلات حل شود.

وی با تأکید بر لزوم رونق فضای کسب و کار افزود: اگر جوانان فن و حرفه ای بیاموزند کار ایجاد خواهد شد. تجهیزات مراکز فنی و حرفه ای در قم فرسوده است و مکان های آموزشی در این رابطه محدود است؛ بنابراین در صورت تقویت و ارتقای مراکز آموزش فنی و حرفه ای و یادگیری حرفه توسط جوانان زمینه اشتغالزایی فراهم می شود که انجام این مهم در رأس مشکلات ناشی از آسیب های اجتماعی موثر است.

لاریجانی افزود: باید زمینه های سرمایه گذاری در استان قم از طریق استانداری مشخص شود و نباید در انجام این مهم تاخیر داشت. باید فرصت های شغلی برای سرمایه گذاری در قم در همایشی با حضور مسئولان مشخص شود و استانداری قم در رابطه با این موضوع و معرفی فرصت های سرمایه گذاری در نشست بعدی گزارش ارائه دهد تا زمینه استفاده از خط های اعتباری فراهم و موتور تولید در قم راه بیفتد. وی با تأکید بر لزوم حل ریشه ای مشکلات افزود: در استان قم کارهای خوبی صورت گرفته که در صورت تکمیل زمینه برای توسعه بیشتر این استان فراهم می شود.