صرع خطر اوتیسم را 3 برابر می کند

صرع خطر اوتیسم را 3 برابر می کند

سیب موز: صرع خطر اوتیسم را 3 برابر می کند

سیب موز به منظور انجام این پژوهش حدود یک میلیون کودک دانمارکی از سال 1990 تا 2012 و به مدت 22 سال مورد بررسی قرار گرفتند.

محققان دریافتند کودکان مبتلا به صرع، سه برابر در خطر ابتلا به اوتیسم قرار داشتند. برای کودکان مبتلا به تشنج نیز خطر 30 درصدی برای اوتیسم عنوان شد.  در مورد کودکانی که صرع و تشنج را هر دو با هم داشتند، خطر اوتیسم بالای سه برابر گزارش شد.  حتی با در نظر گرفتن عوامل خطر نظیر پیشینه اختلالات توسعه عصبی و وزن هنگام تولد نیز این رابطه پا برجا بود. به گفته محققان این یافته تنها وجود یک رابطه را نشان می دهد.

به گزارش سیب موز اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی کلامی غیرطبیعی مشخص می شود. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می کند و علّت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد. در بعضی موارد رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری نیز دیده می شود. در این افراد حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) پاسخ های غیرمعمول به افراد، دل بستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود.

صرع نیز یک اختلال مغزی است که باعث تشنج می شود. تب مرتبط با صرع معمولاً 102 درجه فارنهایت یا بالاتر را شامل می شود.  هنوز مشخص نیست که چه روندی در پس این رابطه است اما گمان ها بر این است که فاکتورهای خطر ژنتیکی مشترک می توان بیانگر این رابطه باشند.  این پژوهش در مجله "Pediatrics" منتشر شده است.