افتتاح 858 طرح دستاورد 3 سال فعالیت دولت یازدهم در چهارمحال وبختیاری

افتتاح 858 طرح دستاورد 3 سال فعالیت دولت یازدهم در چهارمحال وبختیاری

سیب موز:

افتتاح 858 طرح دستاورد 3 سال فعالیت دولت یازدهم در چهارمحال وبختیاری

سیب موز افتتاح 858 طرح دستاورد 3 سال فعالیت دولت یازدهم در چهارمحال وبختیاری

طی سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون 858 طرح بزرگ و کوچک عمرانی، زیربنایی و فرهنگی با اعتباری بالغ بر 13هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسیده یا در آستانه بهره برداری است.

طی سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون 858 طرح بزرگ و کوچک عمرانی، زیربنایی و فرهنگی با اعتباری بالغ بر 13هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسیده یا در آستانه بهره برداری است. به گزارش سیب موز به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا ؛ در آغاز چهارمین سال کار دولت یازدهم بدون شک می توان دستاوردهای سه ساله دولت تدبیر و امید را موفقیت و تعامل در عرصه بین المللی، رونق اقتصادی و توسعه متوازن کشور بخصوص در استان های محروم دانست.

کاهش نرخ تورم لجام گسیخته، توافق هسته ای، تعامل بین المللی، اعطای تسهیلات به واحدهای صنعتی، مهار رکود اقتصادی، اصلاح نظام بانکی و نیز رونق کسب و کار از جمله اقدام های سه ساله دولت تدبیر در عرصه بین المللی و ملی است.

در همین راستا سفرهای استانی هیات دولت به مناطق مختلف کشور برای عمران و آبادانی جای جای میهن اسلامی و پیگیری طرح های مغفول و برزمین مانده گذشته و تخصیص اعتبارهای کلان برای افتتاح آنها و نیز رفع تنگناهای معیشتی مردم با وجود نقدهای غیرمنصفانه از ابتدای کار دولت یازدهم و اجرای برنامه های خرد و کلان فارغ از کارشکنی ها از جمله این فعالیت هاست.

استان چهارمحال و بختیاری با وجود مواهب طبیعی و بکر، و داشتن بیش از یکهزار و 288 واحد صنعتی و بهره مندی از منابع طبیعی و خدادادی با همسویی در اجرای برنامه های دولت یازدهم، نقش مهمی را در این خصوص ایفا کرده است.

توسعه متوازن و زیرساخت های اقتصادی شامل؛ مسکن، راه، صنایع، معادن و علم و فناوری و کشاورزی در این استان مورد توجه دست اندرکاران استان برای توسعه زیرساخت ها و نیز طرح های مصوب طی این مدت تعریف شد تا بخشی از خدمات دولت در این استان برای عمران و آبادانی این خطه نمایان شود.

سفر کاروان تدبیر و امید به چهارمحال و بختیاری در مردادماه سال 93 نیز در همین راستا برای توسعه زیربناها انجام شد که بخش عمده ای از این طرح ها افتتاح و یا درحال اجراست.

استاندار چهارمحال وبختیاری در همین زمینه گفت: همزمان با سفر رئیس جمهوری وهیات دولت به استان اجرای 84 طرح عمرانی، فرهنگی ،زیربنایی و توسعه ای با 2 هزار و 220 میلیارد ریال مصوب شد.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: از این تعداد مصوبه 61 طرح به صورت 100 درصد اجرایی و به بهره برداری رسیده است.

به گفته وی، تکمیل طرح جاده جایگزین کارون 4، تکمیل طرح تولید فولاد و راه اندازی آهن اسفنجی و تولید ورق، تغییر کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن و استفاده از آبیاری مدرن از مهمترین مصوبات سفر هیات دولت بود که 100 درصد اجرایی شده است.

وی اظهار کرد: احداث یا تکمیل طرح های آبرسانی روستایی، مراکز بهداشتی و درمانی، راه روستایی و رفع نقاط حادثه خیز در مناطق مختلف استان، تامین و انتقال آب زراعی، شرب روستایی و عشایری، احداث بیمارستان مالخلیفه و احداث راه عشایری و احداث باند دوم شهرکرد-بن- داران و باند دوم پلیس راه شهرکرد، بروجن به لردگان از دیگر مصوبات این سفر بود که 100 درصد اجرایی شد.

وی اجرای 17طرح ورزشی را از دیگر مصوباتی دانست که اجرایی و بهره برداری شد و 6 طرح نیز دردست اجراست.

این مقام عالی دولت در چهارمحال وبختیاری گفت: طرح انتقال آب بن - بروجن به عنوان یکی از مصوبات مهم سفر هیات دولت به استان بود که تا پایان دولت تدبیر و امید به اتمام می رسد.

وی گفت: اجرای طرح ونک جهت تامین آب شرب و کشاورزی شهرستان لردگان از مصوبات سفر هیات دولت به استان بود که هم اکنون مطالعات طرح انجام و مجوز وزرات نیرو صادر شده است و سرمایه گذاری بخش خصوصی به منظور اجرای سد و انتقال آب در مرحله اخذ مجوز است.

سلیمانی دشتکی اظهار کرد: در این سفر احداث راه آهن اصفهان - چهارمحال وبختیاری و خوزستان به عنوان یکی از مهمترین مصوبات سفرهیات دولت بود که تاکنون اجرایی نشده و براساس تفاهم نامه با کره جنوبی به عنوان سرمایه گذار در حال پیگیری برای بررسی و انعقاد قرارداد و شروع عملیات اجرایی است.

استاندار چهارمحال وبختیاری گفت: با اجرای طرح راه آهن تحول بزرگی در جابجایی و حمل و نقل ریلی مسافر و کالا بین استان های بزرگ و صنعتی کشور از مسیر چهارمحال و بختیاری رخ می دهد و فاصله استان های جنوبی تا مرکز کشور را حدود 500 کیلومتر کاهش می دهد.

سلیمانی دشتکی افزود: در عملیات اجرایی قطعه دوم از کیلومتر 42 تا 63 این خط آهن یک ایستگاه و 2 تقاطع غیرهمسطح و یک پل اجرا می شود.

وی گفت: در قطعه سوم نیز از کیلومتر 63 تا 90 دارای یک ایستگاه و یک تقاطع غیر همسطح است و 7 کیلومتر باقیمانده شامل راه های دسترسی به ایستگاه ها است.

وی اظهار کرد:با راه اندازی این خط ریلی 75 میلیون تن بار از فلات مرکزی ایران به بنادر جنوبی منتقل می شود.

سلیمانی دشتکی افزود: از این تعداد مصوبه هشت طرح از جمله توسعه صنایع دستی، گردشگری و اشتغال 6 هزار نفری در این حوزه، مطالعه و احداث مرکز فرهنگی دفاع مقدس تاکنون اجرایی نشده و پیشرفت فیزیکی هم نداشته است.

وی به اجرای 18طرح در حوزه های مختلف با پیشرفت بین 20 تا 80 درصد اشاره کرد و گفت: دولت تدبیر و امید در سفر خود به چهارمحال و بختیاری از همان ابتدا حضور بخش خصوصی و مردم را در کنار طرح های ملی تعریف کرد تا نشان دهد این طرح برای توسعه استان به واسطه حضور مردم محقق می شود.

وی اظهار کرد: مشارکت مردم در احداث راه های روستایی در آزادسازی و زیرسازی معابر تا مرحله آسفالت مشارکت مردم و دهیاری ها و شوراهای اسلامی در اجرای طرح های هادی روستایی شامل آزادسازی، زیرسازی و جدول گذاری تا مرحله آسفالت معابر را از مهمترین اقدام های دولت به منظور فعال سازی طرح های عمرانی در چهارمحال و بختیاری است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی چهارمحال وبختیاری نیز گفت: همزمان با فعالیت سه ساله دولت یازدهم تاکنون 858 طرح بزرگ و کوچک عمرانی و زیربنایی و فرهنگی با اعتباری بالغ بر 13هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسیده و یا در آستانه بهره برداری است.

حبیب الله وفایی افزود: از این تعداد 88 طرح در دهه فجر سال 92 و 61 طرح در هفته دولت و 187طرح در دهه فجر 93 و 17طرح در سفر معاون معاون اول رئیس جمهوری، 175طرح در هفته دولت و 187طرح در دهه فجر سال 94، هشت طرح همزمان با سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان به بهره برداری رسید.

به گفته وی، امسال نیز همزمان با هفته دولت 135طرح آماده سازی و افتتاح می شود.

وی از آغاز عملیات اجرایی 95 طرح جدید در دولت یازدهم دراستان خبر داد و گفت: همزمان با هفته دولت در سال جاری عملیات اجرایی34 طرح جدید آغاز می شود.

وفایی اظهار کرد: در دولت قبل یکهزار و 435 طرح برای استان تصویب شد که اجرای این طرح ها بیش از یکصد هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داشت و تنها 22 درصد اعتبارات مصوبات دولت نهم و دهم به استان اختصاص یافت.

وی گفت: تکمیل تعدادی از این طرح ها 40 تا 50 سال زمان نیاز دارد.

خدمات شهری

معاون امور عمرانی استاندار چهارمحال وبختیاری نیز از آغاز عملیات اجرای انتقال آب بن-شهرکرد - بروجن براساس وعده رئیس جمهوری در سفر استانی خبر داد.

گودرز امیری افزود: طرح انتقال آب بن به بروجن با هدف تامین آب شرب و صنعتی از مهم ترین طرح های عمرانی در دست اجرا در این استان است که هم اینک پیشرفت خوبی دارد.

وی گفت: 700 میلیارد ریال اعتبار از طریق بانک پارسیان با توافق دولت اواخر پارسال برای خرید لوله به این طرح اختصاص یافت.

وی اظهار داشت: 400 میلیارد ریال اعتبار نیز از ابتدای اجرای این طرح تاکنون هزینه شده و 600 میلیارد ریال اعتبار دیگر برای برای اجرای این طرح برای سال جاری پیش بینی شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تصریح کرد: قول مساعد تخصیص 300 میلیارد ریال اعتبار اسناد خزانه نیز برای اجرای این طرح داده شده است.

امیری گفت: این طرح سه هزار میلیارد ریال اعتبار دارد که تاکنون طی 2 سال گذشته 2 هزار میلیارد ریال به آن اختصاص یافته است.

به گزارش ایرنا، اجرای طرح انتقال آب بن – شهرکرد- بروجن با 15 درصد پیشرفت فیزیکی مشکل آب 11 شهر و 13 روستای چهارمحال و بختیاری با 460 هزار نفر جمعیت را رفع می کند.

امیری، افتتاح سدسورک، پیگیری عملیات تکمیل سد باباحیدر و اخذ مجوز تخصیص سد ونک ، آبرسانی به 160روستا در قالب 16مجتمع با اعتبار بیش از940میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی و 330 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی را از دیگر اقدام های دولت یازدهم در استان در حوزه آب عنوان کرد.

وی، توسعه شبکه جمع آوری فاضلاب به میزان 144کیلومتر در 9 شهر، توسعه 125کیلومتر با اعتبار بیش از 350 میلیارد ریال، شروع عملیات آب انتقالی کوهرنگ به شهرکرد با هماهنگی وزارت نیرو و سازمان مدیریت مبنی بر کمک 150میلیارد ریالی برای انجام این امر را از دیگر طرح های حوزه آب استان دانست.

وی گفت: در این مدت اجرای طرح های آبرسانی سیار به 33 روستا، اجرای 407 کیلومتر خط انتقال آب، اجرای 286 کیلومتر شبکه توزیع آب، احداث 38 ایستگاه پمپاژ و تعویض 192کیلومتر شبکه های فرسوده روستایی از اقدام های شرکت آب و فاضلاب روستایی در دولت یازدهم بوده است.

امیری، توسعه 159کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب در مناطق شهری، توسعه و اصلاح 142کیلومتر شبکه و خطوط و انتقال آب شهری، احداث 28چاه آب جدید و تجهیز شده، افتتاح یک تصفیه خانه از اقدام های شرکت آب و فاضلاب شهری در این دولت است .

وی پیشرفت فیزیکی طرح سدغدیر باباحیدر از 10 درصد به 70 درصد از سال 92 تاکنون، آغاز عملیات انتقال آب شرب و صنعت از بن به بروجن در سال گذشته و اتمام عملیات فاز اول انتقال آب صنایع شرق استان از سد چغاخور به طول 16کیلومتر را از دیگر اقدامات دانست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گفت: گازرسانی به 47 روستا، 2 شهر به مبلغ 930میلیارد ریال از خدمات سه ساله دولت است و پیش بینی گازرسانی به 27 روستا و یک شهر در سالجاری به مبلغ 500 میلیارد ریال از خدمات شرکت گاز در دولت است.

امیری افزود: هم اکنون 95 درصد جمعیت استان از نعمت گاز بهره مند هستند.

وی افزایش تعداد چهار پست فوق توزیع برق، افزایش 150مگاولت آمپر ظرفیت پست های انتقال برق، افزایش 17فیدر 20.63 کیلوولت و احداث 383 کیلومترخطوط فشار ضعیف توزیع برقی شامل هوایی زمینی و احداث 357.5 کیلومتر خطوط فشار متوسط توزیع و نصب 856 دستگاه ترانس توزیع و نصب هشت هزار و 993چراغ و پایه تلسکوپی، فروش چهار هزار و 761 میلیون کیلووات ساعت انرژی، برق دار کردن 18چاه کشاورزی، 397 خانوار روستایی، کاهش سه درصدی تلفات مصرف انرژی از جمله اقدامات دولت یازدهم در این استان است.

مسکن

معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار چهارمحال وبختیاری، احداث دو هزار و 100 واحد مسکن برای مددجویان بهزیستی و کمیته امداد و پیش بینی احداث چهار هزار واحد جدید تا پایان سال 97 و افتتاح و بهره برداری از هفت هزار و 250 واحد مسکن مهر و تامین زیرساختهای آن و کسب مقام اول کشوری را از مهمترین اقدامات حوزه مسکن در دولت یازدهم عنوان کرد.

امیری افزود: تهیه طرح هادی برای 230 روستا، اجرای این طرح ها در 213 روستا، واگذاری 526 قطعه زمین روستایی، تملک 428هکتار زمین روستایی، صدور چهار هزار و 257 سند مالکیت شهری و 6 هزار و 326 سند مالکیت روستایی، اخذ 152سند اراضی تملکی از اقدامات حوزه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

کشاورزی

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، تعداد طرح های عمرانی دولتی و بانکی حوزه کشاورزی استان را در دولت یازدهم 570 طرح با اشتغال سه هزار و 461 نفرعنوان کرد.

وی گفت: هم اکنون 45 درصد اراضی آبی استان شامل؛ 51 هزار هکتار به سیستم آبیاری نوین تجهیز و برنامه ریزی برای توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار و کشت گیاهان دارویی در سالجاری به مساحت هفت هزار و 600 هکتار از دیگر برنامه ها و اقدامات دولت است.

بهداشت و درمان

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال وبختیاری گفت: برنامه ریزی برای تکمیل و بهره برداری از بیمارستان های بروجن، کوهرنگ و مالخلیفه ، برنامه ریزی برای احداث بیمارستان 540 تختخوابی و احداث بیمارستان هاجر، احداث 40 خانه بهداشت روستایی به میزان 32 میلیارد ریال، برنامه ریزی برای تکمیل بیمارستان کاشانی و لردگان تا پایان سال از فعالیتها و اقدامات دولت در حوزه بهداشت است.

امیری راه اندازی 62 خانه بهداشت، هفت باب مرکز بهداشتی درمانی شهری، هشت باب مرکز بهداشتی درمانی روستایی و سه باب خانه پزشک را از دیگر خدمات عنوان کرد.

عمرانی و زیربنایی

معاون امور عمرانی استاندار چهارمحال وبختیاری افزود: در حوزه عمرانی و زیربنایی اجرای طرح ها از جمله راهسازی و خدمات شهری از پیشرفت قابل قبولی برخوردار بوده است.

واگذاری 10 درصد سهم اراضی شهرداری ها از راه و شهرسازی معادل 2 میلیارد و 600 میلیون ریال، احداث 150 کیلومتر بزرگراه، شروع عملیات احداث تونل های فارسان، دشتک، چری، زره و گومیزه ، تکمیل جاده بازفت به مسجد سلیمان و بهسازی محور منج به بیدله به خوزستان، احداث جاده جایگزین کارون 4 و بهسازی مسیر از ناغان تا کارون در این دولت اجرایی شد.

اجرای 600 کیلومتر روکش و آسفالت محورهای اصلی، فرعی و روستایی، رفع 121مورد نقطه حادثه خیز، بازگشایی خیابان کاشانی، احداث کمربندی شمال و شرق و جنوب شهرکرد از دیگر طرح هاست.

امیری همچنین از اجرای 206 هزار و 158 مترمربع عملیات زیرسازی، بهسازی و آسفالت در شهرک ها و نواحی صنعتی، اجرای 50 کیلومتر شبکه توزیع برق، اجرای 72هزار و 830کیلومتر مسیل و هدایت سیلاب و 78 کیلومترعملیات تهیه و اجرای جوی و جدول گذاری و دفع آب های سطحی در این مدت در شهرک های صنعتی خبر داد.

فرهنگی

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال وبختیاری نیز از تکمیل فرهنگسرای بزرگ شهرکرد و بهره برداری از آن پس از 13سال، برگزاری کنگره بزرگ شهدای استان ، احداث زائرسرای استان چهارمحال و بختیاری در مشهد مقدس را از مهمترین طرح های حوزه فرهنگی در دولت یازدهم در استان یاد کرد.

خدابخش مرادی اظهار کرد: تکمیل حوزه علمیه بازفت، کمک به صدا و سیما برای احداث گیرنده های دیجیتال به میزان 60 میلیارد ریال از اقدام های فرهنگی انجام شده در دولت یازدهم درحوزه فرهنگی در استان بوده است.

مرادی اظهار کرد: توسعه صنایع دستی با ایجاد تضمین خرید از تولید کنندگان و قرار دادن مصالح و مواد اولیه در اختیار آنان و همچنین ایجاد کارگاه های تولیدی و نمایشگاه های فروش صنایع دستی، واگذاری اماکن تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی به منظور نگهداری ، حفاظت و بهره برداری از آنها از دیگر خدمات دولت یازدهم در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

وی تعیین حریم هفت بنا و محوطه تاریخی ، ثبت 24 اثر تاریخی و طبیعی و مرمت 44 بنای تاریخی، فرهنگی و 350 شئی تاریخی، احداث و تجهیز پنج موزه و ساماندهی هفت هزار شئی تاریخی از اقدام های این حوزه در دولت یازدهم بود.

وی گفت: احیا و تغییر کاربری بافت های تاریخی، استانداردسازی چهار رشته صنایع دستی، دریافت نشان های ملی و مرغوبیت صنایع دستی در 18 رشته، راه اندازی 14دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری، راه اندازی 52 واحد اقامتی و پذیرایی، 11باغ گردشگری، 12مرکز اطلاعاتی و رزرواسیون، یک باب سفره خانه سنتی، یک باب سرای سنتی، تعمیرات مجتمع های بین راهی، ثبت هشت اثر طبیعی، احداث و تکمیل و راه اندازی 12موزه و دریافت 17نشان ملی مرغوبیت از دیگر اقدام های این حوزه بوده است.

وی ثبت جهانی ذخیره گاه زیست کره سبزکوه - تنگ صیاد، ثبت چهار منطقه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان در کنوانسیون های بین المللی، انجام 2 هزار 439 پایش واحدهای صنعتی، تعداد یکهزار و 902 پایش از محل های دفن زباله و نمونه برداری از 361 واحدهای تولیدی و نمونه برداری از 233 واحد خدماتی از دیگر خدمات این حوزه اعلام کرد.

مرادی گفت: ساخت پنج پاسگاه محیط بانی، احیای 90 درصد تالاب گندمان، نصب یک سیستم پایش آنلاین آب و اجرای 18 مورد طرح پژوهشی و نصب 17 دستگاه دوربین مدار بسته برای افزایش حفاظت فیزیکی از مناطق تحت مدیریت از دیگر اقداماست.

وی، برگزاری جشنواره خیران مدرسه ساز در سطح ملی و توافق و ایجاد تعهد احداث 66 طرح به کمک خیران، تکمیل و بهره برداری از 85 پروژه مدرسه سازی در قالب 418 کلاس درس با مبلغ 850 میلیارد ریال از اقدام های دولت یازدهم در حوزه نوسازی مدارس است.

مرادی افزود: تکمیل 17 طرح ورزشی تا پایان سال جاری و تکمیل هشت پروژه باقیمانده مصوبه سفر هیات دولت تا سال آینده از اقدام های حوزه ورزش دراستان است.

***

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری نیز از جذب چهار هزار میلیارد ریال اعتبارات مدیریت بحران در قالب اعتبار تملک دارایی، کمک های بلاعوض و تسهیلات در دولت یازدهم خبر داد.

ستار فرهادی افزود: کمک به دهیاری ها به مبلغ 580 میلیارد ریال و واگذاری 129دستگاه ماشین آلات عمرانی و خدماتی، کمک به شهرداری ها به مبلغ 2 هزار میلیارد ریال، واگذاری 110دستگاه ماشین آلات عمرانی و خدماتی از دیگر اقدام های دولت تدبیر و امید در استان چهارمحال و بختیاری است.

وی تعداد طرح های حوزه مدیریت بحران در این دولت را یکهزار و 100مورد عنوان کرد و گفت: این طرح ها از محل اعتبارات عمرانی ماده 10 و 12 تسهیلات بهسازی و بازسازی تامین اعتبار شده است.

سه طرح صنعتی بزرگ تا پایان شهریورماه افتتاح می شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال وبختیاری از افتتاح سه طرح بزرگ صنعتی در استان در نیمه اول امسال با اشتغال مستقیم 490 نفر و غیرمستقیم 280 نفر خبر داد و گفت: طرح بسته بندی آب معدنی نگین زردکوه با ظرفیت 220 تن در سال و 450 میلیارد ریال سرمایه گذاری ثابت و 9 میلیون دلار ارزبری ماشین آلات یکی از این طرح هاست.

وی به راه اندازی فاز تولید چادر مشکی در کارخانه حجاب شهرکرد با ظرفیت تولید سالانه 10 میلیون متر چادر مشکی و اشتغال 140 نفر به صورت مستقیم و یکهزار و 400 نفر به صورت غیرمستقیم اشاره کرد و گفت: برای راه اندازی این واحد یکهزار و47 میلیارد ریال سرمایه گذداری ثابت و 125میلیون دلار ارز بری ماشین آلات هزینه شده است.

امیری از افتتاح فولاد یک میلیون تنی سفید دشت با تولید سالانه یک میلیون تن آهن اسفنجی خبر داد و گفت: این واحد صنعتی زمینه اشتغال 100 نفر را به صورت مستقیم و 140 نفر را به صورت غیرمستقیم فراهم می کند.

وی گفت: برای راه اندازی این واحد صنعتی چهار هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ثابت و 125میلیون دلار ارزبری ماشین آلات هزینه شده است.