«آیورا» فرصت طلایی برای معرفی ظرفیت های ایران به جهان است

«آیورا» فرصت طلایی برای معرفی ظرفیت های ایران به جهان است

سیب موز:

«آیورا» فرصت طلایی برای معرفی ظرفیت های ایران به جهان است

سیب موز ترکان:

«آیورا» فرصت طلایی برای معرفی ظرفیت های ایران به جهان است

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران برگزاری اجلاس همکاری مناطق آزاد حوزه اقیانوس هند(آیورا) درمنطقه آزاد چابهار را فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت های بالای این منطقه دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، نخستین اجلاس روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند«آیورا ـ iora» روزهای 30 و 31 اردیبهشت ماه در چابهار برگزار می شود.

به گزارش سیب موز  «اکبر ترکان» عصر یکشنبه در نشستی خبری که در محل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد برگزار شد، ابرازامیدواری کرد با پایه گذاری این اجلاس مناطق آزاد در حوزه اقیانوس هند نقش مهمی در روابط بین کشورها ایفا کنند.

وی افزود: منطقه آزاد چابهار با احداث سالن نمایشگاهی، سالن اجتماعات و تامین زیرساخت های لازم، خود را برای حضور سران 26 کشور حاشیه اقیانوس هند و برگزاری اجلاس آیورا تجهیز کرده است و می تواند محور مهم همایش های بین المللی باشد و نقش بین المللی خود را به خوبی ایفا کند.

مشاور رئیس جمهوری ادامه داد: در حوزه اقیانوس آرام کشورهایی مانند چین، کره جنوبی ، ژاپن و استرالیا و در حوزه اقیانوس هند 26 کشور که ایران، هندوستان، اندونزی، بنگلادش و آفریقای جنوبی با دو میلیارد نفر جمعیت عمده ترین آن کشورها در منطقه هستند، نقش اساسی در اقتصاد جهان بازی می کنند.

ترکان برگزاری اجلاس اقیانوسیه را موجب افزایش سطح همکاری کشورهای شرکت کننده دانست و افزود: «آیورا» بستری است که کشورهای عضو باید از آن به منظور ایجاد تجارت بین المللی، ترویج سرمایه گذاری و تجارت بین المللی و رسیدن به رشد اقتصادی پایدار و بازار محور بهره بگیرند.

وی گسترش مناسبات تجاری، صلح آفرینی و سرمایه گذاری را از جمله اهداف اجلاس اقیانوسیه دانست و افزود: عبور یک سوم کشتی های تجاری و دو سوم کشتی های نفتی جهان از اقیانوس هند، فرصت مناسبی را برای توسعه بندر چابهار و توسعه تجارت فراهم کرده است.

مشاور رئیس جمهوری افزود: آیورا باید به دنبال ایجاد توافقنامه تجارت ترجیحی برای منطقه باشد تا دسترسی به بازارهای جهانی را از طریق حذف موانع برای تجارت و سرمایه گذاری فراهم کند.

وی با تاکید بر ایجاد زمینه های لازم برای فعالیت سرمایه گذاران در کمترین زمان ممکن فراهم شده است، تسهیل در سرمایه گذاری و جذب سرمایه بخش خصوصی در چابهار را یک ضرورت دانست.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به اراده جدی مسئولان کشور برای توسعه زیرساخت های چابهار اظهار داشت: با تکمیل و احداث زیرساخت ها از جمله راه آهن، فرودگاه، جاده ترانزیتی و اجرای طرح های کلان پتروشیمی، فولاد، صنایع کوچک و بزرگ تحولات عظیمی در منطقه رخ خواهد داد.

ترکان از سرعت در اجرای طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار خبر داد و گفت: به زودی ظرفیت تخلیه و بارگیری در آن به چند برابر فعلی افزایش پیدا می کند.

به گزارش ایرنا؛ نخستین اجلاس روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند«آیورا ـ iora» روزهای 30 و 31 اردیبهشت ماه با همکاری و مشارکت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، وزارت امور خارجه، استانداری سیستان و بلوچستان و سازمان منطقه آزاد چابهار در این منطقه برگزار می شود و این اجلاس یکی از مهمترین رویدادهای بین المللی مناطق آزاد کشور در سالجاری محسوب می شود.

تسریع در آزادسازی تجاری و خلق جریان های تجارت، سرمایه و فناوری در اقیانوس هند، امنیت و ایمنی دریانوردی، تسهیل تجارت و سرمایه گذاری، مدیریت شیلات و ماهیگیری، کاهش خطرات و سوانح طبیعی، همکاری های علمی و دانشگاهی، گردشگری و فرهنگ، توانمند سازی زنان و توسعه اقتصاد اقیانوسی از اهداف و اولویت های این کنفرانس به شمار می رود.

کشورهای ایران، هند، استرالیا، اندونزی، مالزی، بنگلادش، سنگاپور، سریلانکا، تایلند، عمان، امارات متحده عربی، یمن، آفریقای جنوبی، تانزانیا، کنیا، موزامبیک، سیشل، کومور، موریس و ماداگاسکار اعضای اصلی این اجلاس را تشکیل می دهند.

چابهار «تنها بندر اقیانوسی کشور» میزبان نخستین کنفرانس بین المللی آیورا است.

«چابهار» سرزمین موج و مرجان با 13 هزار و 161 کیلومترمربع وسعت از شمال به نیکشهر، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان و از غرب به کنارک متصل است.

این شهرستان زیبا و ساحلی در منطقه مکران از دو شهر چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، هفت دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است و تا زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان 640 کیلومتر فاصله دارد.

ادامه دارد...