پیشی گرفتن تجهیزات پزشکی وارداتی از تولیدات داخلی

پیشی گرفتن تجهیزات پزشکی وارداتی از تولیدات داخلی

سیب موز:

پیشی گرفتن تجهیزات پزشکی وارداتی از تولیدات داخلی

سیب موز وزیر بهداشت خبر داد؛

پیشی گرفتن تجهیزات پزشکی وارداتی از تولیدات داخلی

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: رقم واردات تجهیزات پزشکی 2 برابر رقم تولید داخلی این کالاهاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، خبرنگار سلامت ایرنا، سید حسن هاشمی روز یکشنبه در آیین افتتاح نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی ایران هلث افزود: یک هزار و 500 شرکت واردکننده تجهیزات پزشکی در کشور فعالیت دارند؛ در حالی که شمار شرکت های تولیدکننده تجهیزات پزشکی به 400 شرکت می رسد.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم فقط تولیدکنندگان موفق دارای صادرات را حساب کنیم، تعداد شرکت های تولیدکننده داخلی تجهیزات پزشکی حداکثر به 80 شرکت می رسد، بنابراین باید تلاش بیشتری در زمینه تولید داخلی تجهیزات پزشکی انجام شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: بازار خوب و تضمین شده ای برای تجهیزات پزشکی در کشور با وجود 570 بیمارستان دانشگاهی و بخش خصوصی وجود دارد.

هاشمی ادامه داد: تولیدکنندگان و واردکنندگان تجهیزات پزشکی همواره باید به مقوله سلامت توجه داشته باشند.

وی افزود: تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی علاقه مند هستند جلوی واردات گرفته شود تا از تولید داخل حمایت صورت گیرد. ما نیز در راستای اقتصاد مقاومتی به این موضوع توجه داریم اما آنچه مانع حمایت کامل از تولیدات داخلی می شود، مساله کیفیت محصولات است.

وزیر بهداشت گفت: قبل از آن که بخواهیم از محصول داخلی حمایت کنیم، امین سلامت مردم هستیم و باید بهترین تجهیزات تشخیصی و درمانی را استفاده کنیم که در اینجا کمی با تولیدکنندگان ممکن است اختلاف نظر پیدا کنیم.

هاشمی تصریح کرد: انتظار مردم در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی این است که از ابزاری استفاده کنیم که سلامتی آنان در این طرح و با ضمانت بازگردد.

وزیر بهداشت گفت: از واردکنندگان تجهیزات پزشکی انتظار داریم که در مناقصه های وزارت بهداشت حضور جدی داشته باشند و سال های گذشته و تحریم ها را فراموش کنند ؛ البته وزارت بهداشت فرصت را در اختیار کسانی قرار می دهد که قیمت کمتری طلب کنند و کالاهای آنان از کیفیت کامل برخوردار باشد.

هاشمی با اشاره به تاخیر پرداختی شرکت های تجهیزات پزشکی بابت مطالبات شان ، چنین اظهار کرد که این تاخیرها ناشی از عقب افتادگی پرداخت های بیمه ها است؛ برخلاف قول دولت ، فاصله بین خرید تا تسویه حساب ها طولانی شده و چرخه اقتصادی را دچار مشکل کرده است البته اخیرا رئیس جمهوری به معاون اول خود دستور برطرف شدن این مشکل را داده است.

وی اظهار امیدواری کرد که هرچه سریع تر اقدام عملی در خصوص کمبود مالی بیمه ها صورت گیرد. به گزارش سیب موز طرح تحول سلامت و اعتبارات آن

وزیر بهداشت در ادامه به اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: مدعی هستیم تا سال 96، رقم مورد نیاز برای اجرای طرح تحول سلامت ، همان رقمی است که در سال 92 پیشنهاد داده بودیم درحالیکه با توجه به رشد تورم باید حداقل 40 درصد به این رقم پیشنهاد شده افزود شود اما ما با همان رقم قبلی طرح تحول سلامت را ادامه خواهیم داد.

هاشمی افزود: در خصوص اعتبارات طرح تحول سلامت دو اتفاق افتاد؛ نخست آنکه قیمت نفت به یک سوم تقلیل یافت بنابراین منابع قول داده شده اواخر سال 93 و همچنین سال 94، محقق نشد با این وجود ما طرح تحول سلامت را شروع کردیم و پیش خریدهای خدمت های سلامت انجام شد، ما متعهد شدیم و مردم نیز از این خدمات استفاده کردند؛ بنابراین طرح تحول سلامت قابل توقف نبود.

وی خاطرنشان کرد: نکته دوم در حوزه اعتبارات طرح تحول سلامت به بیمه ها بازمی گردد طبق طرح تحول سلامت قرار بود که فقط دهک های چهارم و پنجم بطور رایگان بیمه شوند اما این جمعیت تمام بیمه نشدگان شامل 11 میلیون تن را در بر گرفت و حتی برخی صندوق های بیمه ای ریزش داشتند؛ چون برخی بیمه شده ها می خواستند از بیمه رایگان استفاده کنند.

وزیر بهداشت گفت: این هزینه های پیش بینی نشده طرح تحول سلامت نیست بلکه خدمت جدیدی است که به 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیز نیاز دارد؛ از سوی دیگر قرار بود که بیمه فقط برای موارد بستری در نظر گرفته شود و سرانه 16 هزار تومانی برای آن در نظر گرفته شده بود اما بعدا همه خدمت ها (سرپایی) را نیز در بر گرفت.

هاشمی افزود: کمبود اعتبارات طرح تحول سلامت از این دو مساله ناشی شد یعنی دستکاری در طرح بیمه ای و به موقع پرداخت نشدن اعتبارات بیمه ها که برای این دو مساله باید راه حل پیدا شود ؛ با همان اعتبارهای قبلی اعلام شده می توانیم طرح تحول سلامت را ادامه دهیم.

وی در ادامه به 110 هزار پرسنل وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حقوق این پرسنل را دولت نمی دهد و وزارت بهداشت باید از درآمد اختصاصی خود حقوق آنها را بدهد ؛ وزارت بهداشت به بیمه ها ، خدمت می فروشد و بیمه می خرد و درآمد اختصاصی وزارت بهداشت حاصل می شود و اگر بیمه پول بدهد می توانیم حقوق پرسنل را بپردازیم و این مشکل جدی است و امیدوارم به زودی راه چاره ای برای آن پیدا شود.

وزیر بهداشت گفت: برای این کار نیز نیاز به یک بانک یا یک شرکت واسط خصوصی است که بین ارائه دهنده خدمت و صاحب خرید خدمت قرار گیرد که در حوزه تامین اجتماعی این کار انجام گرفته شده است و بانک رفاه ،اسناد وزارت بهداشت را در اختیار می گیرد؛ اگر این اتفاق برای بیمه سلامت ایرانیان نیز بیافتد این تاخیرها برطرف خواهد شد.

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی موسوم به ایران هلث امروز یکشنبه با حضور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ،رئیس سازمان غذا و دارو و دیگر دست اندرکاران نظام سلامت در بخش دولتی و خصوصی در محل نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح شد.این نمایشگاه تا 29 اردیبهشت ادامه دارد.

در آیین افتتاح این نمایشگاه از تندیس و کتاب نوزدهمین نمایشگاه ایران هلث توسط وزیر بهداشت رونمایی شد.