حمایت از ناشران 50 درصد افزایش یافت/چاپ کتابها از 75 هزار عنوان گذشت

حمایت از ناشران 50 درصد افزایش یافت/چاپ کتابها از 75 هزار عنوان گذشت

سیب موز:

حمایت از ناشران 50 درصد افزایش یافت/چاپ کتابها از 75 هزار عنوان گذشت

سیب موز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

حمایت از ناشران 50 درصد افزایش یافت/چاپ کتابها از 75 هزار عنوان گذشت

امسال با مجموع تدابیر اندیشیده شده ازجمله ارائه بن به دانشجویان، دانش آموزان و حوزویان، 50 درصد افزایش حمایتی نسبت به سال گذشته از ناشران داشته ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حمایت های دولت یازدهم از حوزه کتاب اشاره کرد و گفت: امسال با مجموع تدابیر اندیشیده شده ازجمله ارائه بن به دانشجویان، دانش آموزان و حوزویان، 50 درصد افزایش حمایتی نسبت به سال گذشته از ناشران داشته ایم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا مستقر در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، علی جنتی عصر شنبه در مراسم اختتامیه این رویداد بزرگ فرهنگی که هم اکنون در سالن تشریفات مجموعه شهر آفتاب با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است ضمن قدردانی از حضور رئیس مجلس و شهردار تهران و همچنین ناشران داخلی و تمامی میهمانان گفت: نمایشگاه کتاب بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است که تنها مکانی برای عرضه و فروش کتاب نیست بلکه جایگاهی برای عرضه و تبادل افکار، اندیشه و اهالی قلم است.

به گزارش سیب موز جنتی با اشاره به استقبال خوب مردم کشورمان از این نمایشگاه در مکان جدید گفت: خوشبختانه امسال شور و نشاط و استقبال چشمگیر مردم از این رویداد بزرگ فرهنگی نشانگر اقبال آن بود.

به گفته جنتی، در این دوره نمایشگاه، حضور انتشارات مختلف در کنار دانشگاهیان، حوزویان و کودک و نوجوان، همه و همه نشانگر از همدلی داشت.

وی افزود: اکثر قاطع بازدیدکنندگان از برگزاری این دوره نمایشگاه و به ویژه در این مکان ابراز رضایت داشته و ابراز داشتند که فضای مفرح و خوبی مهیا شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نمایشگاه کتاب یکی از جایگاه هایی است که به ترویج و فرهنگ کتاب و کتابخوانی کمک می کند لذا این فرصت مغتنمی است که دوستداران و علاقه مندان کتاب از آن بهره لازم را ببرند.

جنتی در ادامه با اشاره به رشد و افزایش چاپ عناوین کتاب با ارائه آماری گفت: سال 92 تنها 64 هزار عنوان کتاب چاپ شده، در سال 93 این میزان به 72 هزار و در سال 94 به 80 هزار عنوان کتاب رسیده است که بیشتر کتاب های چاپی سال 94 (50 درصد ) چاپ اول بوده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: یکی از دلایل بالا رفتن عناوین کتاب در این دوره وزارت ارشاد این است که ما فضایی را برای اهالی قلم ایجاد کرده ایم که آنچه دارند در قالب و چارچوب قانون و ضوابط شورای انقلاب فرهنگی نوشته و همچنین از سختگیری ها و اعمال سلیقه ها جلوگیری به عمل آورده ایم.

جنتی با اشاره به آماری از تیراژ دو سال اخیر گفت: طی دو سال گذشته شاهد پائین آمدن تیراژ کتاب ها هستیم به طوری که میانگین انتشار کتاب در سال 93 بالای دو هزار و کمتر از دو هزار و 100 و در سال 94 از دو هزار کاهش یافته و عناوین کتاب افزایش داشته است.

وی همچنین به یکسری اقدامات اصلاحی طی دو سال گذشته در نمایشگاه اشاره کرد و گفت: درخصوص حمایت از ناشران و اهالی قلم و کتاب و کتابخوانی، حمایت هایی را داشتیم.

به گفته وی مدتی بود بن های کاغذی بین افراد توزیع می شد و این امر سوءاستفاده بعضی را به همراه داشت به طوری که عده ای اقدام به خرید و فروش کرده و یا سوءاستفاده هایی را انجام می دادند که ما با سیاست گذاری های انجام شده بن های کاغذی را حذف و بن ها را در قالب بن کارت صادر و امسال حتی این بن ها به نام افراد صادر شد که مجموعا 50 درصد حمایت وزارت ارشاد از ناشران و اهالی قلم نسبت به سال گذشته را نشان می دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نظارت و ارزشیابی کتب و ناشران بخش داخلی و بین المللی اشاره کرد و گفت: به ویژه در بخش بین الملل هیاتی را مرکب از چند نفر در گمرک از ماه های گذشته مستقر نمودیم تا کتاب های ورودی خارجی را از نظر محتوایی، شکلی، ظاهری و ... بررسی و آن وقت اجازه ورود بدهند.

وی افزود: در بخش داخلی نیز نظارت کافی بر روی کتاب ها صورت گرفت اما برخی ناشران در نمایشگاه اقدام به فروش کتاب های غیر کردند که براساس رای کمیته هیات نظارت نمایشگاه برخی اخطار گرفته ، برخی نیز غرفه هایشان تا پایان نمایشگاه تعطیل و برخی نیز که سوءاستفاده آنها بیشتر از حد بود از حضور در نمایشگاه سال آینده محروم شدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه با اشاره به بخش های مختلف قرار گرفته در این نمایشگاه از جمله تالار گفت و گو که اهالی قلم و فکر، دیدگاه ها و اندیشه های خود را بیان می کردند، امسال 10 روز نمایشگاه به نام یکی از استان ها نامگذاری و طی آن برنامه ها، معرفی مشاهیر و کتاب هایشان را داشتند.

جنتی افزود: غرفه ای به نام پایتخت کتاب را که از دو سال پیش شروع شده بود امسال نیز به نام نیشابور نامگذاری شده بود در نمایشگاه داشتیم همچنین روستاهای دوستدار کتاب که بیشترین فعالیت را در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی داشتند.