به جای حبس اسناد، آن ها را آزاد کنیم

به  جای حبس اسناد، آن ها را آزاد کنیم

سیب موز:

به جای حبس اسناد، آن ها را آزاد کنیم

سیب موز رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی:

به جای حبس اسناد، آن ها را آزاد کنیم

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اظهار کرد: «دلسوزی آرشیویست ها نکته بسیار مهمی است و وجه دیگر آن ها، روشنگری است؛ یعنی روشن کردن نکته های تاریخ این کشور برای نسل های آتی. ما نمی توانیم بدون داشتن چنین ظرفیتی تبار خودمان را مستقل کنیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، در مراسم روز اسناد ملی و میراث مکتوب بیان کرد: «به جای اینکه اسناد حبس شوند، باید آن ها را آزاد و در دسترس قرار دهیم.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، صبح امروز مراسم روز اسناد ملی و میراث مکتوب، در ساختمان آرشیو ملی این سازمان برگزار شد. در این مراسم، سید رضا صالحی امیری، با بیان اینکه امروز برای جامعه اسنادی روز مبارکی است، عنوان کرد: «با طرح سوالی که چرا کار آرشیو اسناد، کار پر مشقت و پر مسئولیتی است، سخنانم را آغاز می کنم.»

او ادامه داد: «مهم ترین ویژگی آرشیویست ها در کشور، امانتداری آن ها است که آن را به نسل های بعد منتقل می کنند. از این منظر آرشیویست ها انسان های امانتداری هستند.»

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اظهار کرد: «دلسوزی آرشیویست ها نکته بسیار مهمی است و وجه دیگر آن ها، روشنگری است؛ یعنی روشن کردن نکته های تاریخ این کشور برای نسل های آتی. ما نمی توانیم بدون داشتن چنین ظرفیتی تبار خودمان را مستقل کنیم.

صالحی امیری با اشاره به اینکه مجموعه آرشیویست ها، به دنبال معرفت جویی، توسعه فرهنگی و تاریخی هستند تا بتوانیم از تجربه های تاریخی درس بگیریم، گفت: «در این سازمان تلاش کردیم برنامه ای را آغاز کنیم و سازمان را از آن نقطه که مطلوب نبود، به نقطه هدفمان برسانیم.»

او افزود: «در این برنامه سعی کردیم تا شأن سازمان را در سطح ملی بازیابی کنیم. در بیشتر کشورهای دنیا، سازمان اسناد موردتوجه نخبگان آن کشور قرار می گیرد. قدم های موثری در این زمینه برداشته شد و سازمان یک بار دیگر در ذهن نخبگان و آرشیو ملی به عنوان مخازن ارزشمند در کشور، شناخته شد.» به گزارش سیب موز مشاور رئیس جمهوری با تأکید بر ارتباط میان آرشیو ملی با مخاطبان، بیان کرد: «متأسفانه نوع رویکرد در موسسات و سازمان ها، کاغذی و چهره به چهره است؛ ازاین رو دیجیتال شدن اسناد یک ضرورت است. بنا داریم در سال جدید به حرکت خود به سوی دیجیتال سازی اسناد سرعت بیشتری بخشیم.»

صالحی امیری، استاندارد بین المللی دیجیتالی شدن اسناد را 20درصد عنوان و تصریح کرد: «با این میزان فاصله زیادی داریم اما با تجهیزات و بودجه ای که به این کار اختصاص داده ایم، امیدواریم بتوانیم به نقطه مطلوب و هدف برسیم.»

او در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به انسجام میان دستگاه های اسنادی برای رسیدن به هدفی واحد عنوان کرد: «15 نهاد اسنادی نظیر وزارت امور خارجه، نیروی انتظامی و سپاه در کشور وجود دارد و برای پرهیز از انحراف لازم است هماهنگی و همگرایی درونی میان این اجزا وجود داشته باشد. مجموعه این دستگاه ها مانند واگن های قطاری به هم چسبیده اند اما این واگن ها زمانی معنای حقیقی پیدا می کنند که به سمت هدفی واحد حرکت کنند.»

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، افزود: «این سازمان ها را دورهم جمع کرده ایم تا ضمن پرهیز از حاشیه ها، به هدف اصلی نزدیک شویم. هرچند یک نوع همگرایی میان این نهادهای اسنادی شکل گرفته و اکنون باید وارد مرحله اقدام و اجرا شویم.»

صالحی امیری در ادامه با بیان اینکه در آینده دسترسی و سرویس دهی در حوزه اسناد الکترونیکی خواهد شد، تأکید کرد: «امسال بودجه ای را به بخش آی تی و پژوهشکده اسناد اختصاص داده ایم تا شاهد جهشی در این حوزه باشیم.»

او با بیان اینکه مردم مالک اسناد و دستگاه ها امانتدار آن ها هستند، تصریح کرد: «وظیفه شما جمع آوری، فهرست نویسی و نگهداری اسناد است و مهم ترین آن خدمات دهی است. مراکز اسنادی و آرشیوهایی که خدمات نمی دهند فقط انباردار و مخزن دار هستند. این ضرورت است اما هنر نیست. به جای اینکه اسناد حبس شوند آن ها را آزاد و در دسترس قرار دهیم.»

مشاور رئیس جمهوری تأکید کرد: «هیچ گاه اسناد الکترونیکی، جایگزین اسناد مکتوب نخواهد شد.»

صالحی امیری در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر توجه به تاریخ شفاهی، گفت: «جامعه ایران نزدیک بین و شفاهی است و معمولا اطلاعات تاریخ و تجربیات، در ذهن افراد بیشتر جا دارد؛ ازاین رو باید این اطلاعات را به متن تبدیل کرده و به نسل های بعدی منتقل کنیم.»

او حبس و دفن اطلاعات را ظلمی بزرگ به ملت دانست و اظهار کرد: «تاریخ شفاهی، انتقال تجربیات یک ملت است و کسانی که تاریخ را تحریف می کنند، بزرگ ترین خیانت را به ملت کرده اند.»

در این مراسم، از آرشیویست ها و اهداگران بر تر اسناد تجلیل و نمایشگاه اسناد انقلاب مشروطه که شامل آثار ارزشمندی از این دوران بود، در ساختمان آرشیو ملی افتتاح شد.

به  جای حبس اسناد، آن ها را آزاد کنیم 2 به  جای حبس اسناد، آن ها را آزاد کنیم 3 به  جای حبس اسناد، آن ها را آزاد کنیم 4