مانور دریایی ژاپن و امریکا علیه چین

مانور دریایی ژاپن و امریکا علیه چین

سیب موز: مانور دریایی ژاپن و امریکا علیه چین

سیب موز ایران آنلاین /  به گزارش پایگاه خبری سی ان ان، تومومی اینادا وزیر دفاع ژاپن در سفر خود به امریکا در سخنانی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل با اشاره به حضور آتی کشورش در دریای جنوبی چین خبر داد، ژاپن همچنین برای پررنگ تر کردن نقش خود در این منطقه به کشورهایی همچون فیلیپین و ویتنام کمک نظامی می کند. این در حالی است که امریکا به موجب طرحی در نظر دارد 60درصد از دارایی های نیروی دریایی و زمینی خود را به منطقه آسیاپاسیفیک اختصاص دهد؛ اقدامی که با استقبال توکیو مواجه شده است.

به گزارش ایرنا، وزیر دفاع ژاپن همچنین چین را متهم کرد که با ادعاهای ارضی خود بر جزایر مورد منازعه در این دریا  وضعیت را بغرنج تر خواهد کرد . اظهارات اینادا  درواقع پاسخی به رزمایش مشترک روسیه و چین است که چند روزی است در دریای جنوبی چین جریان دارد،  این در حالی است که امریکا نیز هفته گذشته رزمایش مشترکی با کره جنوبی در آب های این کشور برگزار کرد . ژاپن پیشتر نیز از در اختیار گذاشتن کشتی های گشتی به ویتنام خبر داده و اعلام کرده بود با فیلیپین هم در گشتزنی های دریایی در دریای جنوبی مشارکت فعال خواهد داشت. ژاپن در حالی به همکاری با امریکا برای تقابل با چین می اندیشد که احساسات ضد امریکایی در این کشور رشد قابل توجهی داشته است. پس از آن که دولت ژاپن اعلام کرد با استفاده از نیروی هوایی خود اقدام به انتقال تجهیزات برای پروژه پایگاه هلیکوپتری امریکا در جزیره اوکیناوا کرده است، مردم این کشور دست به تظاهرات گسترده ضد امریکایی زدند. در این تظاهرات  فعالان و قانونگذاران نیز حضور داشتند.

به گزارش سیب موز

چین جاسوس کانادایی را آزاد کرد

کوین گارات، تبعه کانادایی که در سال 2014 به همراه همسرش در چین و در مرز این کشور با کره شمالی به اتهام جاسوسی و دزدی اسرار دولتی دستگیر شده بود، بنا به اعلام خانواده اش آزاد شده و به کشورش بازگشته است. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در بیانیه ای از بازگشت گارات به این کشور استقبال کرد و گفت: دولت کانادا در عالی ترین سطوح مشغول رسیدگی به پرونده گارات بوده است ./

ایران