ایران، الگویی مناسب برای دیگر کشورهای «اوپک» است

ایران، الگویی مناسب برای دیگر کشورهای «اوپک» است

سیب موز: ایران، الگویی مناسب برای دیگر کشورهای «اوپک» است

سیب موز ایران آنلاین / دبیرکل نیجریه ای اوپک یکی از اهداف این سفر خود را قدردانی از نقش مثبت ایران در بازار نفت جهان برشمرد و پس از پایان جلسه گفت: سفر به ایران و قدردانی از مسئولان صنعت نفت این کشور از اولویت های دبیرکلی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بوده است.

به گزارش سیب موز

محمد بارکیندو در جمع خبرنگاران افزود: پس از سفر به قطر برای دیدار با محمد بن صالح الساده، رئیس دوره‎ای اوپک و وزیر صنعت و انرژی قطر ایران را به عنوان نخستین مقصد سفرهای خود به کشورهای عضو این سازمان درنظر گرفته است.

به گفته دبیرکل اوپک، قدردانی از نقش ایران در انتخاب وی به این مقام، نقش تاریخی این کشور به عنوان بنیانگذار اوپک و همچنین رایزنی با مسئولان جمهوری اسلامی ایران درباره شرایط بازار نفت، مهم ترین دلایل سفر به تهران به شمار می‎آیند.

بارکیندو با اشاره به ناکامی اوپک در انتخاب دبیرکل ظرف سه سال گذشته و آسیب این مسأله به وجهه این سازمان در صنعت نفت جهان، گفت: آقای زنگنه برای دستیابی به اجماع در انتخاب دبیر کل اوپک و متقاعد کردن دیگر کشورهای عضو، تلاشی فراتر از انتظار داشت.

وی همچنین با تمجید از دستاورهای صنعت نفت ایران، بویژه خدمات به مردم در قالب گسترش شبکه داخلی توزیع گاز و پیشتازی ایران در صنعت پتروشیمی، گفت: شاید برای ناظران خارجی مشهود نباشد، اما شما عملکرد خوبی داشته‎اید؛ به باور من، ایران می‎تواند برای دیگر کشورهای عضو اوپک الگو باشد.

دبیر کل اوپک درباره نشست احتمالی اعضای این سازمان در حاشیه اجلاس سپتامبر مجمع بین المللی انرژی در الجزایر، اعلام کرد: این رویداد پیرو تصمیم وزیران نفت و انرژی اوپک در نشست ماه ژوئن این سازمان برگزار می‎شود و نسبت به موفقیت این نشست، امیدواریم. نشست غیر رسمی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک ٢6 تا ٢٨ سپتامبر (پنجم تا هفتم مهرماه) در حاشیه نشست مجمع بین المللی انرژی (IEF) در الجزایر برگزار می شود و اجرای طرح فریز نفتی (تثبیت تولید نفت) یکی از موضوعات مورد بحث در این نشست خواهد بود.

حمایت ایران از ثبات بازار نفت

ایران از هر تصمیمی که از سوی تولید کنندگان برای بازگرداندن ثبات به بازار نفت گرفته شود، حمایت می کند.

وزیر نفت نیز پس از دیدار با محمد بارکیندو با تأکید بر این مطلب گفت: قیمت مورد علاقه بیشتر اعضای اوپک برای نفت 5٠ تا 6٠ دلار برای سبد نفتی اوپک است.

بیژن زنگنه نفت 55 دلاری را مناسب ارزیابی کرد و افزود: این قیمت سبب می شود، تولید نفت برای اعضای اوپک افزون بر درآمد زایی مطلوب، اقتصادی و مفید باشد و در عین حال رقبای آنها نتوانند تولید را بالا ببرند.

زنگنه در ادامه با اشاره به این که این نخستین سفر بارکیندو به عنوان دبیرکل به ایران است، تصریح کرد: ما کماکان از ایشان در سمت جدیدشان حمایت می کنیم. وی با بیان این که در این دیدار، مذاکرات خوبی درباره بازار نفت انجام شد، گفت: مواضع ایران در نشست غیر رسمی اعضای اوپک در الجزایر برای دبیرکل تشریح شد، ضمن این که مذاکرات ایشان با برخی کشورها نیز به ما انتقال داده شد.

اگرچه وزیر نفت و مقامات نزدیک به این نشست از ارائه توضیح در مورد اظهارات بارکیندو در مورد نظر مقامات کشورهای دیگر برای طرح فریز نفتی امتناع کردند اما همزمان با دیدار بارکیندو با زنگنه شبکه خبری بلومبرگ به نقل از وزیر نفت عربستان نوشت: اکنون نیازی به تثبیت سطح تولید نفت نیست.

به گزارش این پایگاه خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، صنایع و منابع معدنی عربستان اعلام کرد که با توجه به بهبود وضعیت بازار نفت، اکنون نیازی به محدود کردن سطح تولید نیست. فریز نفتی تصمیم مناسبی است، اما با توجه به بهبود تدریجی بازار نفت، این اقدام امروز ضروری به نظر نمی رسد. خالد الفالح این موضوع را پس از امضای توافق با روسیه اعلام کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، معاون ولیعهد عربستان سعودی، روز یکشنبه (١4 شهریور ماه) در حاشیه نشست گروه ٢٠ در هوانگجوی چین دیدار کردند و به منظور همکاری برای تثبیت بازار جهانی نفت به توافق رسیدند.

خالد الفالح توافق مسکو و ریاض را مهم خواند و ابراز امیدواری کرد همکاری دو طرف در این زمینه ادامه یابد. وی همچنین گفت: عربستان و روسیه برای تثبیت بازارهای جهانی نفت گزینه های مختلف، از جمله فریز مشترک سطح تولید را بررسی کردند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در نشست خبری پایان اجلاس سران جی 20 بار دیگر با تأکید بر ضرورت همگرایی کشورهای نفتی برای بهبود بازارهای جهانی حمایت از افزایش تولید نفت ایران را تکرار کرد.

پوتین با اشاره به مذاکرات این کشور و عربستان درباره بازارهای جهانی نفت و امکان توافق در زمینه تعلیق رشد تولید، گفت: این موضوع که ایران بتواند به میزان تولید نفت قبل از آغاز تحریم ها برسد، عادلانه خواهد بود.

وی با بیان اینکه روابط مسکو و ریاض دوستانه است و باید در بازارهای جهانی نفتی همکاری کنند و در مواردی هم که ضرورت دارد همکاری کنیم که تعامل در بازارها از آن جمله است، اظهار کرد: بهای کنونی نفت را قابل قبول می دانیم ولی معتقدیم قیمت ها باید عادلانه و کمی بیشتر از وضعیت کنونی باشد.

الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه نیز اعلام کرد: ایران به عنوان عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) باید این امکان را داشته باشد تا بتواند تولید نفت و عرضه آن را به بازارهای جهانی به میزان قبل از آغاز تحریم ها افزایش دهد.

با نگاهی به اظهارات مقامات این دو صادرکننده بزرگ نفت خام می توان گفت که اگر ریاض مانند نشست قبلی تولیدکنندگان نفت خام برای اجرای طرح فریز نفتی مجدداً کارشکنی نکند احتمالاً تولیدکنندگان نفت در نشست الجزایر در مورد فریز نفتی به توافق می رسند اما تضمین تبعیت همه اعضا کار دشواری خواهد بود. همان طور که اشاره شد از جمله کشورهایی که فعلاً حاضر به شرکت در این طرح نیستند ایران است. ایران تا زمانی که به حجم تولید و صادرات پیش از تحریم ها دست نیابد حاضر نیست در این طرح شرکت کند. سهمیه تولید نفت خام ایران در اوپک و در پیش از تحریم ها بیش از 4 میلیون و 200 هزار بشکه در روز بود ولی اکنون تولید نفت خام کشور 3 میلیون و 850 هزار بشکه در روز است.

/ایران