ماجرای "شاهدخت محبوس" ازبکستان

ماجرای "شاهدخت محبوس" ازبکستان

سیب موز: ماجرای "شاهدخت محبوس" ازبکستان

سیب موز ایران آنلاین /روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره گلناره کریمووا، دختر 42 ساله اسلام کریم اف، رئیس جمهوری فقید ازبکستان و رخدادهایی که در ارتباط با او در طی سالهای گذشته اتفاق افتاد، می نویسد:

به گزارش سیب موز

«یک پرونده حساس ویژه در ازبکستان مربوط به گلناره کریمووا دختر 42 ساله اسلام کریم اف، رئیس جمهر فقید ازبکستان است. او تا چند سال پیش به عنوان یک جانشین بالقوه اسلام کریم اف تلقی می شد و سقوط وی از قدرت نشان داد که در ازبکستان تا چه میزان چند دستگی و اختلاف به وجود آمده و رهبری اسلام کریم اف در این کشور تا چه حد بی رحمانه بوده است.

کریمووا در سال 2014 زمانی که توسط پدرش تحت حبس خانگی قرار گرفت سرتیتر روزنامه ها را به خود اختصاص داد. یک سری مکالماتی که به طور محرمانه ضبط شده بودند در آن سال به دست شبکه بی.بی.سی رسیده و منتشر شد. در این فایل ها روایت دست  اولی از اینکه کریمووا از برجسته ترین چهره ازبکستان تبدیل به مشهورترین زندانی این کشور شد بدست می آید.

در این فایل های ضبط شده به طور محرمانه که با حافظه یو. اس.پی به خارج فرستاده شده بودند کریمووا اظهار می کند: من اکنون درباره خودم حرف نمی زنم ما به کمک پزشکی احتیاج داریم. وی تاکید می کرد: هیچ کس جواب نمی دهد که چرا ما دراین خانه اسیر شده ایم. او همچنین نگرانی ویژه ای درباره دخترش ایمان داشت که ظاهرا به بیماری قلبی مبتلا است.

اما آیا اسلام کریم اف دختر خودش را یک تهدید علیه محبوبیت خود تلقی کرده است؟ برطبق یک سری اسناد محرمانه آمریکا مربوط به سال 2008 که توسط وبسایت افشاگر ویکی لیکس انتشار یافتند کریمووا مورد علاقه پدرش بوده و از او به عنوان "شاهدخت ازبکستان" یاد می شد.

او بعد از فارغ التحصیلی در ژوئن 2000 از دانشگاه هاروارد، تبدیل به مشاور چند مقام امور خارجه ازبکستان شد و نهایتا به جایگاه معاون وزیر امور خارجه ارتقاء یافت. او براساس یک سند آمریکا به تاریخ سال 2005 منفورترین شخصیت در ازبکستان توصیف شده بود. برطبق این سند کریمووا یک زن حریص و تشنه قدرت بود که از قدرت پدرش برای پیشبرد منافع مالی خود استفاده می کرد. در تحلیل سیاسی ارائه شده در این سند نتیجه گرفته شد که کمپین های کریمووا در حوزه روابط عمومی هدفشان این بوده که او را حائز گذشت و پارسایی نشان دهند و این یک راهبرد کلی برای زدودن چهره کریمووا از اتهامات که به وارد می شد بوده است.

یک سند دیگر به تاریخ سال 2010 عنوان می کند که کریمووا تا آن زمان به عنوان صاحب بزرگترین شرکت خوشه ای ازبکستان شناخته شده و او از این شرکت برای پیشبرد منافع تجاری شخصی خودش  استفاده می کرده است اما به یکباره همه چیز عوض شد. هنگامی که این شرکت خوشه ای به ناگهان در سال 2010 تعطیل شد کریمووا تبدیل به سفیر ازبکستان در اسپانیا و نماینده این کشور در دفتر سازمان ملل در ژنو شد.

او همزمان فعالیت در یک حرفه دیگر خود یعنی خوانندگی داشت. جان کولومبو که تهیه کننده یکی از کلیپ های ویدئویی کریمووا بوده به بی .بی.سی در آن زمان گفت: کریمووا مالک ازبکستان است و همه جا حضور دارد.

او با اسمی که برای خوانندگی خود انتخاب کرد در همه شبکه های رادیویی و تلویزیونی شهرت پیداکرد و به گفته کولومبو مردم به ظاهر او را دوست دارند. این نشان دهنده تغییر چشمگیر وضعیت کریمووا از منفورترین چهره به یک چهره محبوب بود. با این حال زرق و برق کلیپ های موسیقی او نظر منتقدان را جلب نکرد. در سال 2011 یک نمایش مد در شهر نیویورک در تبلیغ برندهای تجاری کریمووا برگزار شد اما در این مراسم معترضان خواهان پایان کارگری کودکان در ازبکستان شده و تلاش کردند از وضعیت حقوق بشری ناگوار این کشور پرده بردارند. بعد از آن سازمان دهندگان این نمایش مد آن را لغو کردند.

در سال 2011 آسوشیتدپرس در انتقاد از کریمووا نوشت: "یک ملکه پرزرق و برق، یک دیپلمات بین المللی و یک غارت گر فقرا." او در سال 2013 در یک رسوایی فساد بزرگ در سوئد درگیر شد.

در جریان این رسوایی خبرنگاران افشا کردند که یک شرکت مخابراتی بزرگ سوئد به نام شرکت "تلیا" به مقامات ازبکستان رشوه داده اند تا وارد بازار شبکه مخابرات تلفن همراه این کشور شوند. با این حال شرکت سوئدی آن را تکذیب کرد و بعد از پی گیری ها معلوم شد مسیر این پول به کریمووا می رسد. بعد از این رسوایی او وفاداری و حمایت پدر دیکتاتور خود را از دست داد.

گلناره کریمووا در سوئیس نیز در ماه مارس گذشته با یک تحقیقات مجزا مربوط به  اتهام پولشویی رو به رو شد اما در آن زمان درحبس خانگی قرار داشت.

به نوشته اکونومیست، دادستان های امور مالیات در ازبکستان اخیرا تحقیقات درباره بیزینس او را آغاز کرده اند. اما چیزی که مشخص است امپراطوری او متشکل از شبکه های تلویزیونی، سازمان های خیریه، فروشگاه های پرزرق و برق و جواهر فروشی ها به یکباره فرو ریخته و همه آنها تعطیل شدند.

او به رغم حبس خانگی، در شبکه های اجتماعی صدای اعتراض خود را اعلام می کند و یک بار نوشت که تعطیلی این شرکت ها و فروشگاه های متعلق به او "یک حمله جدی علیه سازمان های مدنی و کل جامعه" است.

کریمووا در عرض شش سال از معاون وزیر خارجه ازبکستان به مالکیت بزرگترین شرکت خوشه ای این کشور رسید. او بعد از یک سری فعالیت های محرمانه به برجسته ترین چهره و صدای ملت ازبکستان تبدیل شد. بااین حال او تبدیل به یکی از صریح ترین منتقدان دولت کشورش نیز شد.

در سال 2014 یک سری تصویر فرستاده شده برای واشنگتن پست نشان می داد که کریمووا با نگهبانانش در حبس خانگی درگیری پیدا کرده است. رایان لاکسلی، سخنگوی او به واشنگتن پست در آن زمان گفت: این گونه رویارویی ها هر زمان که او می خواهد برای هواخوری و دیدن مردم به بیرون می رود و یا زمانی که تقاضای غذای اضافی می کند همواره اتفاق می افتند.

مرگ اسلام کریم اف باعث شد که توجه جدیدی به سرنوشت دختری که زمانی قرار بود جانشین او شود معطوف شود.»

/ایسنا