اجباری شدن آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج برای جلوگیری از معلول زایی

اجباری شدن آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج برای جلوگیری از معلول زایی

سیب موز: اجباری شدن آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج برای جلوگیری از معلول زایی

سیب موز ایران آنلاین /انوشیروان محسنی بندپی در مراسم تودیع و معارفه مدیران کل بهزیستی استان قزوین گفت: پیش گیری از بروز آسیب های اجتماعی و معلولیت ها، مداخلات به هنگام در آسیب ها، معضلات و مشکلات، توانمندسازی و توانبخشی و استفاده از ظرفیت های ارزشمندی که در جامعه وجود دارد چهار هدف مهم و عمده سازمان بهزیستی هستند.

به گزارش سیب موز

معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش مراکز مردم نهاد و سمن ها در حوزه برخورد با آسیب های اجتماعی گفت: سمن ها در جامعه همکاران ما در مقابله با آسیب های اجتماعی هستند و ما می خواهیم از همکاری آنها استفاده کنیم تا بتوانیم خرد جمعی داشته باشیم و برای رسیدن به این چهار هدف یک مدل علمی کارشناسی و تخصصی را در سازمان طراحی کردیم و اعتقاد ما این بود که در دولت تدبیر و امید قطعاً با تدبیر و بکارگیری عقل، اندیشه و تخصص باید به سمت رفع مشکلات و آسیب ها رفت.

رئیس سازمان بهزیستی اظهار کرد: برای اجرایی کردن این مدل مفهومی، ما همه آن ابعاد سیاستگذاری و برنامه های عملیاتی را با در نظر گرفتن افراد، نهادها و سازمان ها و محیط های اجتماعی و خانواده طراحی و اجرا کردیم.

وی ادامه داد: حاصل این عملیات و این تغییر استراتژی و سیاستگذاری و بکارگیری آن در ادارات کل بهزیستی استان ها توسط همکاران ما شرایطی را فراهم کرد که در این دو سال سازمان بهزیستی کشور در جشنواره شهیدرجایی حائز رتبه های برتر به لحاظ ارائه خدمات تخصصی در بین دستگاه های اجرایی شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: ما در پیشگیری و شیوع آسیب های اجتماعی و معلولیت ها راه را پیدا کردیم و نقشه راه بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و سیاست های دولت تدبیر و امید طراحی شده است و ما خودمان را در این ریل قرار دادیم که بتوانیم کارهایمان را بر اساس تخصص به پیش ببریم.

معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مطالعات تخصصی در این زمینه و ارائه آن به نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای مدنظر قراردادن در برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: ما در غربالگری شنوایی سنجی تعهد کردیم که امسال بالای 90 درصد پوشش داشته باشیم، همچنین در جلوگیری از تنبلی چشم نیز تعهد کردیم بالای 90 درصد پوشش داشته باشیم.

محسنی بندپی در پایان گفت: همچنین دو سال است که برای جلوگیری از اختلالات ژنتیکی و معلول زایی زیر بار یک کار بزرگ و عظیم رفتیم و با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی سه استان را پایلوت مشاوره و آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج قرار دادیم، برخی نمایندگان مجلس هم پیشنهاد دادند که مشاوره ژنتیک ازدواج اجباری بشود تا ما بتوانیم از معلول زایی حدود 30 هزار کودک معلول در کشور جلوگیری کنیم.

/ایسنا