باید مسیر خود را انتخاب کنیم؛ ادغام در جامعه جهانی یا انزوا

سیب موز ایران آنلاین / این در حالی است که اصل موضوع، پیوستن ایران به یک قرارداد مالی بین المللی است و تمام بانک ها و موسسات مالی مهم در سطح جهان در این قرارداد برای مبادلات بین المللی عضو هستند و برخی از بانک های ایرانی نیز عضو این قرارداد بین المللی بوده اند.

به گزارش سیب موز

محتوا و نتیجه FATF یا برنامه اقدام مشترک مالی را می توان به صورت خلاصه این گونه عنوان کرد: «برنامه ای برای کنترل و نظارت در حوزه تبادلات مالی، که سازمانی برای همکاری میان دولت هاست که به منظور مبارزه با پول شویی شکل گرفته است.

FATF  یا «اتحادیه بین المللی مبارزه با پولشویی» مقابله با انواع فعالیت های غیرقانونی را در عرصه اقتصاد را از اهداف اعلام شده خود می داند و اعضای این سازمان را کشورهایی تشکیل می دهند که از مراکز مالی و اقتصادی مهم جهان تلقی می شوند و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران نیز به این قرارداد پیوسته است. گروه  FINANCIAL ACTION TASK FORCE) FATF (متشکل از 37 عضو اصلی و 2 عضو ناظر است که کار خود را  با استانداردسازی درباره پولشویی آغاز کرده و ایران نیز از سال 1389 عضویت در این اتحادیه را در دستور کار خود گذاشت. مراجعه به سوابق مربوط به FATF در بانک مرکزی نیز نشان می دهد که طی بیش از یک دهه گذشته، مراودات قابل توجهی میان تهران و این نهاد وجود داشته است.

باید مسیر خود را انتخاب کنیم؛ ادغام در جامعه جهانی یا انزوا

سعید لیلاز اقتصاددان، در این باره به «ایران آنلاین» گفت: ایران گریزی از این نداشت که بخواهد عضو این سازمان شود. ما اگر بخواهیم از این اتحادیه خارج شویم معنایش این سات که مخالف مبارزه با پولشویی در سطح بین المللی هستیم. در حالی که سود حاصل از منافع مبارزه با پولشویی در وهله اول متوجه اقتصاد رسمی نظام جمهوری اسلامی خواهد شد.

وی گفت: حالا اگر ما بتوانیم بدون اینکه آسیبی متوجه مان شود از این اتحادیه خارج شویم و مقررات آن را رعایت نکنیم غیر ممکن است و وقتی چنین کاری غیر ممکن است برای چه باید اصرار کنیم؟

لیلاز افزود: در حال حاضر اقتصاد ایران بزرگترین اقتصاد منزوی جهان است و یکی از عوامل انزوا و کاهش رشد اقتصادی ایران همین مسائل است و بالاخره مسوولان نظام باید تصمیم بگیرند که می خواهند از نظر مبارزه با پولشویی یا بسیاری قوانین مشابه دیگرعضو جامعه جهانی بشوند یا نه.

وی ادامه داد: تا زمانی که مبارزه با پولشویی در حد نهایی اتفاق نیفتد جامعه جهانی این موضوع را رها نمی کند. مسئله ما سیاسی است نه مسئله عضویت در این اتحادیه و یا مسئله محدودیت منابع بانکی برای قرارگاه خاتم الانبیا. آیا واقعا در همه جای دنیا با همین دقت و شدت با پولشویی مبارزه می شود و آیا مثلا عربستان و قطر و ترکیه هم به همین شدت با پولشویی مبارزه می کنند؟ بنا براین مسئله ما سیاسی است.

باید مسیر خود را انتخاب کنیم؛ ادغام در جامعه جهانی یا انزوا

سیب موز: باید مسیر خود را انتخاب کنیم؛ ادغام در جامعه جهانی یا انزوا ---

این اقتصاددان با اشاره به اینکه عضویت ایران در این اتحادیه در زمان دولت قبل و در سال 1389 انجام شد گفت: مخالفان برجام تا اتفاقی می افتد فورا داد و قال راه بیندازیم و آن را به برجام ربط داده و شروع به غر زدن می کنند. دو پیش روی ماست. یا عضویت و ادغام در جامعه جهانی و یا اینکه مانند کره شمالی خودمان را منزوی کنیم.

برای تعامل با سیستم بانکی و پولی بین المللی باید FATF را اجرا کنیم

از سوی دیگر مرتضی شهیدزاده مدیرعامل بانک کشاورزی، هفته گذشته در گفتگو با یکی از پایگاه های خبری با بیان اینکه اجرای FATF از سوی بانک مرکزی به این بانک ابلاغ شده است، گفت: «تمام نرم افزارهای لازم برای FATF  هم در بانک کشاورزی آماده است و در این زمینه ما رتبه نخست را در بین بانک ها داریم. وی در خصوص محدودیت های پس از اجرای FATF اذعان کرد: «تمام مشتریان بانک کشاورزی از شرایط و ضوابط FATF برخوردار هستند و محدودیت های آن شامل مشتریان ما نمی شود.

مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه بانک ها باید خود را با ضوابط بانکداری بین المللی همسان کنند، افزود: «برای آنکه بتوانیم با سیستم بانکی و پولی بین المللی تعامل داشته باشیم باید FATF را اجرا کنیم و همانطور که وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی هم اعتقاد دارند، اجرای این قرارداد به نفع خودمان هم است.

تلاش های خبرنگار «ایران آنلاین» برای گفت و گو با مدیرعامل بانک ملت به نتیجه ای نرسید.  تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که  بانک مرکزی به زودی در این زمینه اظهار نظر رسمی خواهد کرد.